Foto Marko Gracin
Projektom je obnovljeno 20 frankopanskih zdanja, a fotografije na postamentima prikazuju obnovljene dvorce u Kraljevici, Krku i Bakru te utvrde na Trsatu, Bribiru, Grobniku, Čabru i Brodu na Kupi unutar kojih su uređeni interpretacijski centri
povezane vijesti
U povodu obilježavanja 350. godišnjice pogibije Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana 30. travnja 1671. godine u Bečkom Novom Mestu, na riječkom Korzu postavljena je izložba Putovima Frankopana pod nazivom »Heroji imaju svoj kraj. Priče o njima – ne!«
Trag u povijesti
Izložbu je organizirala Primorsko-goranska županija u sklopu projekta Kulturno-turistička ruta Putovima Frankopana ne bi li prikazala bogatu ostavštinu uistinu vrijednih frankopanskih objekata, kaštela, dvoraca, kurija i sakralnih objekata koji su obnovljeni, sanirani i oživljeni.
Projektom je obnovljeno čak 20 frankopanskih zdanja, a fotografije na postamentima prikazuju obnovljene dvorce u Kraljevici, Krku i Bakru te utvrde na Trsatu, Bribiru, Grobniku, Čabru i Brodu na Kupi unutar kojih su uređeni interpretacijski centri.
Prilikom razgledavanja izložbe župan Zlatko Komadina istaknuo je kako je naša županija na neki način ishodište hrvatskog identiteta, počevši od Bašćanske ploče, Vinodolskog zakona, glagoljaške baštine te velikaške obitelji Frankopana koja je ostavila traga u povijesti županije i cijele Hrvatske.
– Svatko tko drži do sebe štiti svoju kulturno-povijesnu baštinu, a tako smo i mi počeli 2005. godine sa zaštitom Driveniškog kaštela i Bribirske kule kako bi sačuvali objekte od propadanja. Putem natječaja Europske unije 2017. godine odobreno nam je 50 milijuna kuna s kojima smo zaštitili objekte te uredili osam interpretacijskih centara, kazao je Komadina te istaknuo da nije riječ samo o zaštiti zidina, već i o tradiciji, načinu života, kulturi i gastronomiji koje će se projektom turistički valorizirati.
Razgledavanju izložbe pridružili su se zamjenik gradonačelnika Rijeke Marko Filipović, uime Grada Rijeke, jednog od 12 strateških partnera projekta te resorna pročelnica Sonja Šišić.
– Cilj nam je turistički oplemeniti ove predivne kaštele te pozivamo lokalno stanovništvo i posjetitelje da ih obiđu i nauče o našoj povijesti, a cijelu priču povežu s gastroponudom i predivnom prirodnom baštinom, rekla je Šišić najavivši pritom otvaranje osam interpretacijskih centara sljedećega tjedna.
Pet filmova
Izložbu na Korzu moguće je pogledati do 4. svibnja, a u sklopu izložbe studenti će anketirati prolaznike o projektu Putovima Frankopana te dijeliti Glagoljačiće, domaće kekse inspirirane glagoljicom i moćnim ženama Frankopankama koje su osmislile članice udruge Baštinica iz Otočca.
Uz navedeno, prolaznici će se moći fotografirati sa zanimljivim okvirima pojedinih kaštela, a na videozidu u Turističkom informativnom centru moći će pogledati spot svečane pjesme Primorsko-goranske županije »Zavičaju, tebi«, kao i pet promotivnih filmova o frankopanskim kaštelima nastalim u okviru projekta Kulturno-turistička ruta Putovima Frankopana.