Foto Sergej Drechsler
Utvrdu Katarina B na Pulcu, koja će se predstaviti građanima, jedan od fortifikacijskih objekata koji su odigrali značajnu ulogu u bitci za oslobođenje Rijeke 1945.
povezane vijesti
U sklopu višednevnog programa obilježavanja Dana oslobođenja Rijeke od fašizma, na postamentima na Korzu otvorena je izložba “Bitka za Rijeku – Riječko-tršćanska operacija, 16. travnja – 3. svibnja 1945.”.
Riječ je o izložbi fotografija iz fundusa Muzeja grada Rijeke, koje su snimane tijekom završne vojne operacije za oslobođenje Rijeke i Trsta od fašista u Drugom svjetskom ratu.
Izložbu su predstavili gradonačelnik Rijeke Marko Filipović, predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista Rijeke Vojko Obersnel te autor izložbe Rajko Samueli Kačić, a svečanosti otvorenja prisustvovali su i predstavnici Grada Rijeke, Muzeja grada Rijeke te Saveza antifašističkih boraca i antifašista Primorsko-goranske županije.
Izložba se održava u organizaciji Grada Rijeke, Udruge antifašističkih boraca i antifašista (UABA) Grada Rijeke, Saveza antifašističkih boraca i antifašista (SABA) Primorsko-goranske županije i Muzeja grada Rijeke.
Obilazak Katarine B
– Naš grad ima turbulentnu povijest, u kojoj je jedan od najistaknutijih datuma zasigurno 3. svibnja, Dan oslobođenja Rijeke.
Upravo zbog toga, u četvrtak organiziramo vođenu turu “Tragovima Drugog svjetskog rata”, koja će ove godine građanima predstaviti utvrdu Katarinu B na Pulcu, jedan od fortifikacijskih objekata koji su odigrali značajnu ulogu u bitci za oslobođenje Rijeke 1945. godine.
Podsjetnik na te dane je i ova izložba, koja je i sjećanje na sve poginule iz tog vremena, pa ćemo, kao i svake godine, 3. svibnja položiti vijence i zapaliti svijeće na spomenike NOB-a.
Oslobođenje Rijeke značilo je i rušenje granica između Rijeke i Sušaka, spajanje grada i početak njegove obnove. Obnavljala se infrastruktura, nastajali su novi dijelovi grada i Rijeka je doživjela nezapamćeni razvoj.
Naša je dužnost da se tih dana sjećamo i obilježavamo ih s dužnim poštovanjem, rekao je gradonačelnik Filipović.
Predsjednik riječkog UABA-a Vojko Obersnel istaknuo je kako otvorenjem ove izložbe počinje tjedan s čitavim nizom događanja posvećenih obilježavanju Dana oslobođenja Rijeke.
– Riječka bitka bila je iznimno važna za nas Riječane, ali i zbog toga jer je bila dio riječko-tršćanske operacije. Pitanje je kako bi danas izgledale granice da nije bilo ove bitke.
Značaj ovih operacija je i u tome što imaju i međunarodni karakter, jer je Narodnooslobodilačka vojska bila jedina vojska, osim savezničkih jedinica SAD-a, Velike Britanije i Rusije, koja je samostalno vodila borbu za oslobođenje zemlje.
To govori o opredjeljenosti najvećeg dijela stanovništva o slobodi i stvaranju samostalne države. U toj je borbi poginulo više od tri tisuće pripadnika NOV-a i važno je da ih se sjećamo, rekao je Obersnel.
Dodaje kako će o bitci za oslobođenje Rijeke u Drugom svjetskom ratu biti riječi i tijekom svečane akademije koja će se u srijedu u 12 sati održati u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja.
Srijemski front
Jedan od autora izložbe, umirovljeni časnik Oružanih snaga Republike Hrvatske i član Hrvatskog časničkog zbora Rajko Samueli – Kačić, istaknuo je kako je u vojnom smislu bitka za Rijeku bila jedna od najvećih bitaka na području bivše Jugoslavije, ako se izuzme proboj srijemskog fronta.
– Zadaća 4. armije, koja je formirana mjesec dana ranije nego što je počela bitka za Rijeku, bila je da u dvije etape – ličko-primorskoj i riječko-tršćanskoj, oslobodi ovaj dio zemlje, izbije do Trsta i rijeke Soče, a onda dolinom rijeke Soče izbije u Korušku i na taj se način spoji sa snagama Jugoslavenske armije.
Zadaća je bila izuzetno teška s obzirom na terenske uvjete na kojima se odvijala, a najveća prepreka prodoru 4. armije u Istru i prema dolini rijeke Soče bila je upravo Rijeka, odnosno kanjon Rječine, kao i masivi Snježnika i Risnjaka, kazao je Samueli Kačić, koji će opširnije o svim ovim događanjima govoriti nakon svečane akademije.