Dva predavanja

Multidisciplinarni dan Sigurna djeca u Osnovnoj školi Čavle

Vladimir Mrvoš

Fpto PU PG

Fpto PU PG



Multidisciplinarni dan Sigurna djeca održan je i ove godine u Osnovnoj školi Čavle, kojom prilikom su svi učenici škole imali priliku kroz različite aktivnosti, radionice, kvizove i edukativna predavanja spoznati svijet.


Riječ je o projektu koji je usmjeren na razvoj pozitivnih stavova učenika prema ekologiji i zdravim navikama življenja te STEM području kao bitnom čimbeniku unaprjeđenja kvalitete života.


Taj dan u školi posvećuju znanosti, ekologiji i održivom razvoju, kao i prevenciji, zaštiti i spašavanju te (samo)pomoći u slučaju različitih opasnosti. U projektu sudjeluje i Policijska uprava primorsko-goranska kroz preventivne aktivnosti pa je policijska službenica za prevenciju, Nives Kajfeš Grčko, održala dva predavanja o elektroničkom nasilju učenicima četvrtih i petih razreda.




U interaktivnom predavanju učenici su potaknuti na komunikaciju i sudjelovanje te su imali priliku izreći što oni smatraju nasiljem među djecom i mladim. Kroz razgovor su naučili o svim vrstama nasilja, a posebice je istaknuto da se svako nasilje treba prijaviti roditeljima ili članovima obitelji te nastavnicima u školi, kao i policiji. Učenicima je policijska službenica opisala moguće neželjene događaje i navela ih na kritičko razmišljanje.


U raspravi je većina učenika iznosila svoje mišljenje o tome kako bi reagirali u pojedinim situacijama, ovisno o ulozi promatrača ili žrtve. U razredu se tako stvorilo pozitivno ozračje promišljanja i učenici su aktivnim sudjelovanjem osvijestili svoju odgovornost u smanjenju nasilja i pružanju pomoći žrtvi.


U predavanju je poseban dio posvećen aktualnoj prevenciji elektroničkog nasilja. Kako se međusobna komunikacija učenika u današnje vrijeme izvan školskih aktivnosti najviše odvija posredno putem mobitela i interneta, upoznati su s mnogim opasnostima takve komunikacije.


Time se upoznati s različitim oblicima elektroničkog nasilja koje ostavlja teške posljedice na žrtvu, kao primjerice ponavljano slanje uznemiravajućih poruka, objavljivanje nasilja širokoj publici na društvenim mrežama, prijetnje putem interneta, širenje laži o nekome, mijenjanje nečijih fotografija na internetu i slično.


Policijska službenica je učenicima posebno naglasila da trebaju biti oprezni u komunikaciji s nepoznatim osobama, odnosn, s onima koje nisu nikada upoznali u stvarnom svijetu, a predstavljaju se njihovim vršnjacima.


Učenike je upozorila i na opasnosti tzv, “sextinga”, tj. slanja seksualno eksplicitnih fotografija i poruka koje se uglavnom šalju na nečiji nagovor da bi se poslije ucjenjivalo ili ismijavalo žrtvu.


Pozvala ih je da uvijek prijave neželjene poruke ili slike s eksplicitnim sadržajem koje su dobili od nepoznatih osoba kako bi se otkrio počinitelj, kao i svaki oblik nasilja.


Prijavu mogu dostaviti policiji putem aplikacije MUP-a “Red button”, osobno doći s roditeljima u najbližu policijsku postaju ili nazvati policiju na broj telefona 192.


U projektu Multidisciplinarni dan Sigurna djeca sudjeluju i druge žurne službe pa su učenicima predstavnici vatrogasne zajednice i hitne pomoći te Gradske organizacije Crvenog križa također održali predavanja te pokazali opremu kojom se koriste u svakodnevnim aktivnostima.