PRIJETNJA

Muke stanara na Srdočima. Agresivni stršljeni ne daju im mira, a nema ih tko ukloniti

Bruna Matičić

Foto M. Sokol

Foto M. Sokol

Djelatnici Dezinsekcije do gnijezda stršljena nisu mogli doći. Stanovnicima su preporučili da se "strpe do hladnijih dana"



RIJEKA – Nedavno je u našu redakciju stigla reakcija čitatelja koji je ukazao na svu apsurdnost situacije koja je istovremeno nerješiva te ugrožavajuća i opasna po zdravlje.


Život u zatvorenom


Riječ je o Marku Sokolu koji u vlastitom stanu, u izrazito naseljenom području na Srdočima, muku muči sa stršljenima, a želeći izazvati adekvatnu reakciju, odlučio je svoju priču podijeliti s javnosti.


– U susjednoj zgradi primijetili smo gnijezdo stršljena zbog kojeg nam učestalo ulaze u stan te se bojimo za zdravlje u slučaju uboda. Naime, supruga je alergična na ubod ose i ne znamo kako bi reagirala na ubod stršljena, a pritom imamo novorođenče od mjesec i pol dana. U posljednjih dvadesetak dana stršljen nam je u nekoliko navrata ušao u stan, konkretno u sobu u kojoj dijete spava, i takva situacija zaista bude neugodna do trenutka dok ga ne ulovite i ubijete. Zbog straha već mjesec dana živimo u zatvorenom prostoru s klimom, jer čim otvorimo vrata ili prozor imamo pun stan stršljenova. Nismo mi jedini koji strahuju, u našoj i susjednoj zgradi veliki je broj stanara koji svakodnevno vode borbu sa stršljenima, ispričao je Sokol govoreći da su se obratili svim relevantnim službama i nadležnim tvrtkama, a najgore je od svega što ne vide rješenje.




– Obratili smo se Dezinsekciji Rijeka, pa i vatrogascima, koji su nas uputili na dezinsekcijske tvrtke, međutim, problem nije riješen zbog nedostupnosti lokacije, dodao je govoreći kako je cijela situacija nevjerojatna te je odlučio reagirati jer smatra da je ugroženo zdravlje ljudi.


Nedostupnost mjesta


Želeći saznati razlog zbog kojeg se navedena situacija ne može riješiti, poslali smo upit i tvrtki Dezinsekcija Rijeka iz koje su kazali kako su uklonili gnijezdo osa, ali do gnijezda stršljena nisu mogli doći te su stanovnicima preporučili jedino moguće rješenje – da se strpe do hladnijih dana, kada će njihova aktivnost prestati.


– Naši djelatnici obišli su teren i pregledali zgradu. Na lokaciji su locirali gnijezdo osa i uklonili ga, a također su locirali gnijezdo stršljena koje nije bilo moguće suzbiti zbog nedostupnosti mjesta na kojem se nalazi. Naime, za uspješno suzbijanje, gnijezda stršljena potrebno je tretirati insekticidnom otopinom i nakon toga mehanički ga ukloniti. Predmetno gnijezdo nalazi se ispod krova i nedostupno je zbog visine, a s obzirom na to da se nalazi na stražnjoj strani zgrade, ne bi mu se moglo pristupiti niti auto košarom, pojasnili su iz Dezinsekcije.


– Naš djelatnik predstavniku stanara objasnio je zašto se gnijezdo ne može ukloniti te pojasnio kako su stršljeni aktivni danju i u sumrak u toplijem dijelu godine, od lipnja do rujna, pa je za očekivati da će s dolaskom hladnijih dana njihova aktivnost opadati i naposljetku prestati, dodali su.


Veliko razočarenje


Naš čitatelj, Marko Sokol, na kraju je izrazio veliko razočarenje te je cijelu situaciju okarakterizirao izrazito apsurdnom.


– Apsurd je da se ova izrazito opasna situacija ne može riješiti i da tvrtka koja takve radove obavlja, nema dovoljno visoke ljestve i potrebnu opremu. Nije riječ o neboderu već običnoj trokatnici i nedostupnost lokacije ne može biti opravdanje. Na kraju je ostalo na nama stanarima da samostalno riješimo problem te pronađemo stručnjake koji imaju potrebnu opremu i znanje jer su riječke tvrtke i službe nadležne za rješavanje ovakvih situacija, zakazale, zaključio je Sokol.


Situacija nije bezazlena


Situacija u kojoj se nalaze stanovnici Srdoča uopće nije bezazlena, a to nam je potvrdio i kratki razgovor s biologinjom Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ-a Itanom Bokan Vucelić.


– Stršljeni mogu ubosti više puta, jer ne ostavljaju žalčani aparat u koži. Ovi su kukci često agresivni te napadaju posebice u kasno ljeto i jesen. Na njihove ubode ljudi različito reagiraju, a ubod može izazvati vrlo blagu reakciju, ali i teške komplikacije te sustavnu anafilaktičku reakciju. Za većinu taj ubod nije smrtonosan, ali je neugodan i bolan, dok je za osjetljive osobe izrazito opasan. U svakom slučaju preporuka je da osoba ne uklanja gnijezdo samostalno, već je potrebno angažirati ovlaštene izvođače dezinsekcijskih mjera koje su obučene za to, imaju zaštitnu opremu te znaju postupak uklanjanja, jer gnijezda mogu biti zaista velika, a stršljeni izrazito agresivni u situaciji ugroze, kazala je Itana Bokan Vucelić.