Upozorili

Možemo! protiv gradnje pročišćivača na Delti: Nepotrebno, samo ćemo plaćati skuplju vodu!

Marinko Glavan

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Izrazili su sumnje u potrebu za izgradnjom novog uređaja za pročišćavanje otpadnih voda jer, ističu, i postojeći zadovoljava zakonske kriterije



Novi uređaj za pročišćavanje otpadnih voda koji će biti izgrađen u sklopu projekta poboljšanja vodoopskrbe i odvodnje u aglomeraciji Rijeka mogao bi znatno povećati cijenu usluge vodovoda i kanalizacije u Rijeci i okolici, dovesti do pojave neugodnih mirisa u samom središtu grada i neposrednoj blizini buduće marine u Porto Barošu, a upitna je i potreba za njegovom izgradnjom, budući da postojeći uređaj ispunjava sve zakonom predviđene parametre, naveli su na konferenciji za novinare članovi Skupštine Primorsko-goranske županije i Gradskog vijeća Grada Rijeke iz Možemo! Rijeka, Morena Lekan, Orjen Petković i Nebojša Zelič, uoči sutrašnje sjednice županijske skupštine na kojoj će se raspravljati o Prijedlogu odluke o odvodnji otpadnih voda na području aglomeracije Rijeka.


Neobična odluka


– Pozdravljamo zamjenu dotrajalih vodovodnih cijevi kao i rješenje za korištenje postojećih taložnica i septičkih jama, posebno problematičnih u krškom prostoru.


Brine nas projekt izgradnje pročišćivača na Delti, odnosno izgradnja sustava biološke obrade otpadnih voda.




Neobična nam je odluka da se postojeće tehnološko rješenje širi i mijenja rješenjem koje će sigurno uzrokovati puno veće troškove i udarac na džepove građana, jer postojeće rješenje zadovoljava sve predviđene okvire za ispust obrađene vode u more.


Nije nam jasno što točno predviđeni pročišćivač treba riješiti, kazao je Zelič.


– Povećanje kompleksnosti sustava nužno za sobom povlači povećanje redovnih operativnih troškova rada sustava. Predviđeni sustav će tako kao nusprodukt imati biološki aktivni mulj kojega će trebati zbrinjavati, što znači i dodatne troškove, kao i višestruko povećanje troška električne energije.


Iskustva pokazuju porast troškova od 25 do 60 posto i kod manjih sustava od ovog našeg.


Također, iz navedenog proizlazi i pitanje na koga će pasti teret tog troška, kazao je Petković, upozoravajući na dodatni trošak koji bi za građane, posebno suvlasnike višestambenih zgrada, moglo značiti razdvajanje oborinske i fekalne kanalizacije.


Suvlasnicima bi “uvalili” nove troškove


– Predviđena projektna sredstva ne pokrivaju zahvate razdvajanja oborinskih i fekalnih odvoda unutar objekata korisnika.


Prema odgovorima koje smo dobili, troškove razdvajanja kanalizacije unutar objekata trebali bi snositi suvlasnici, a nije jasno ni u kom roku bi ti zahvati trebali biti izvedeni, rekao je Petković.


Morena Lekan se zapitala kako će izgledati “suživot” uređaja za pročišćavanje i buduće ACI marine Rijeka, udaljene niti stotinu metara, u prvom redu zbog moguće pojave neugodnih mirisa, uslijed mogućih nepravilnosti, zastoja i poteškoća u radu pročišćivača.


– Potreba za ovakvim sustavom ne postoji, jer je i postojeći sustav više nego dovoljan. Dakle, ne može biti govora o zadovoljavanju zakonskog okvira.


Nadamo se da ova odluka neće biti put u stvaranje još jednog ‘slučaja Marišćina’, samo u sustavu kanalizacije, rekla je Lekan