Foto Vedran Karuza
Početkom 2025. istražit će se potrebno za imovinsko-pravnu, financijsku i drugu pripremu. Za tu potrebu osnovat će se komisija, a bit će uključeni i županijski vijećnici koji su predložili amandman
povezane vijesti
Skupština Primorsko-goranske županije na posljednjoj je sjednici, prilikom izglasavanja proračuna za iduću godinu, prihvatila amandman Možemo! kojim se predlaže uvođenje novog kapitalnog projekta, a riječ je o novoj gimnazijskoj zgradi u Rijeci. Prema prijedlogu te stranke u proračunu za iduću godinu osigurano je 250 tisuća eura za taj projekt.
Nositelji kvalitete
U svom amandmanu Možemo! se poziva na strategiju Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih koja predviđa povećanje učenika u gimnazijskim programima za najmanje 25 posto do 2030. godine, kao i na činjenicu da dvije od tri najveće gimnazije u Primorsko-goranske županije dijele jednu zgradu te nastavu izvode dvosmjenski.
– Prva riječka hrvatska gimnazija i Gimnazija Andrije Mohorovičića nositelji su kvalitete gimnazijskog obrazovanja u županiji, zbirno ih pohađa više od tisuću učenika, koji postižu velike uspjehe na natjecanjima i smotrama, te uspješno nastavljaju obrazovni put na fakultetima.
Širenjem postojećih i uvođenjem novih obrazovnih programa, kao i spomenutom strategijom resornog ministarstva, već i sada postoji manjak učioničkog prostora za dvije tako velike ustanove u jednoj zgradi. Također vrlo je teško, često i nemoguće, provoditi programe dodatne nastave ili izvannastavnih aktivnosti, posebice u STEM području, kažu iz Možemo!.
Zbog potrebe za jednosmjenskom nastavom, koja je i predviđena i poticana u svim prijedlozima od Europske unije, preko ministarstva, do radnih skupna u obrazovanju, predložili su amandman kojim bi se osigurala sredstva za izradu potrebne projektne dokumentacije za novu zgradu gimnazije u koju bi se smjestila jedna od dvije postojeće ustanove.
– Potpuna dokumentacija nužan je uvjet za prijavu na vanjske izvore financiranja, a i prvi korak k izgradnji vlastitim sredstvima, ako se ne bude moglo privući neke od vanjskih izvora financiranja, ustvrdili su u toj stranci.
Istražiti mogućnosti
Pročelnica Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje Edita Stilin kaže da Primorsko-goranska županija dugo razmišlja o tom projektu te da će se istražiti što se sve može napraviti, jer riječ je o projektu koji zahtijeva velika financijska sredstva.
– Tu se radi o iznosu koji nije manji od 30 do 40 milijuna eura. Treba vidjeti ima li Županija financijske kapacitete za provedbu tako ozbiljnog projekta. Markica za gimnazijski centar postoji godinama i to na Krnjevu, a radi se o 15 tisuća četvornih metara.
To je zemljište gotovo u cijelosti vlasništvo Grada Rijeke te se treba dogovoriti s Gradom oko toga je li ga moguće ustupiti. Namjera je vidjeti s Gradom ako nam žele biti partner na projektu, s obzirom na to da su vlasnici zemljišta, kaže pročelnica.
Početkom godine, dodaje, istražit će se mogućnost kvalitetne pripreme projekta, što podrazumijeva imovinsko-pravnu, financijsku, partnersku, programsku i logističku pripremu. Za tu potrebu osnovat će se komisija, a bit će uključeni i županijski vijećnici koji su predložili amandman.
Stilin ujedno podsjeća da je Primorsko-goranska županija po pitanju gimnazijskih programa napravila iskorake, jer uložena su velika sredstva u zgradu Medicinske škole kako bi Prva hrvatska sušačka gimnazija ostala sama u zgradi.
– To je ogroman korak koji je napravljen, a od ove školske godine Sušačka je gimnazija uvela dva nova umjetnička programa, suvremenog plesa i baleta, što je također veliki iskorak, zaključuje pročelnica.