Dio izgorio

Možemo! pita: Tko je odgovoran za odlaganje kontejnera za otpad u Bakarcu?

Portal Novi list, Hina

Više od stotinu odloženih kontejnera za otpad izgorjelo je u nedjelju u Bakarcu kod Kraljevice



Predstavnici stranke Možemo! iz Rijeke upitali su u utorak tko je donio odluku i zašto je na području Bakarca odloženo oko 300 spremnika komunalnog otpada, od kojih je dio u nedjelju izgorio, te su pozvali KD Čistoću, Grad Kraljevicu i mjerodavne institucije da se očituju o tome.


Više od stotinu odloženih kontejnera za otpad izgorjelo je u nedjelju u Bakarcu kod Kraljevice, nitko nije ozlijeđen, požar su ugasili vatrogasci, a iz policije su izvijestili da je požar uzrokovan otvorenim plamenom. Policija provodi istragu.


Morena Lekan rekla je da su se spremnici na Sansovu u Bakarcu vjerojatno našli brzopletim odlukama i ugrozili stanovništvo.




Pozvala je KD Čistoću, Grad Kraljevicu i državu te mjerodavne institucije da se očituju tko je odlučio da se spremnici ondje odlože i tko je odgovoran što nisu bili adekvatno konzervirani.


Kaže da ta situacija sublimira važne teme kojima su se već bavili u Gradskom vijeću i Županijskoj skupštini, jer nije riječ samo o gospodarenju otpadom nego i o problemu divljači u naseljenim mjestima.


Lekan podsjeća da je u Kraljevici počelo individualno prikupljanje otpada te su uklonjeni spremnici s javnih površina, što je hvalevrijedan projekt.


No, nekoliko dana kasnije na društvenoj mreži objavljen je video na kojem je vidljivo da je na platou na Sansovu u Bakarcu odloženo više od 300 neispražnjenih i neopranih spremnika, koji su uklonjeni s javnih površina.


Pita tko je donio odluku o odlaganju na toj lokaciji i na koje vrijeme te zašto nisu ispražnjeni i oprani.


Spremnici su bili udaljeni minutu od prvih kuća pa je bilo za očekivati da će se razviti neugodni mirisi, rekla je Lekan, dodavši kako se nada da će policija utvrditi točan uzrok požara, a počinitelj pronađen.


Orjen Petković kazao je da je uvođenje individualiziranog prikupljanja otpada u tijeku, neke lokalne jedinice već su ga uvele, a u Rijeci će biti uveden posljednji.


Ako je ovakva problematika moguća u lokalnim jedinicama koje su manje zahtjevne od Rijeke, postavlja se pitanje kako će Čistoća provesti tranziciju s javnih na spremnike koji su individualizirani; jer, ako to ne mogu u mjestu s tri tisuće stanovnika, kako će to provesti u Rijeci s više od 100 tisuća stanovnika, naglasio je.


Petković je rekao i da, prema iskustvima lokalnih jedinica koje su prošle tranziciju, odvajanje otpada povećava količinu odvojene plastike, za kojom trenutno nema potražnje pa ju se konzervira ili se mora platiti njeno preuzimanje.


Spomenuo je i najavljenu sanaciju „crne jame“ Sovjaka, koja bi uskoro trebala početi, kazavši da nije jasno hoće li se provesti stalno mjerenje stanja okoliša i na kojem području te je pozvao sudionike sanacije da se o tome očituju.