Grad je vatrogascima ponudio isplatu naknade za topli obrok, kako su i zatražili, ali i rast osnovice plaće od šest posto, što je upola manje od zahtjeva Sindikata u kojem se nadaju da će u Gradu tijekom postupka mirenja ipak pristati na njihove zahtjeve
povezane vijesti
RIJEKA – Sindikat vatrogasaca Rijeka i gradska uprava nisu postigli dogovor oko zahtjeva za povećanjem plaća zaposlenih u Javnoj vatrogasnoj postrojbi Rijeka pa je Sindikat odlučio pokrenuti službeni postupak mirenja, potvrdio nam je jučer povjerenik Sindikata Goran Hibler.
Obavezna procedura
Vatrogasci su, podsjećamo, prije tjedan dana iznijeli zahtjev za povećanjem osnovice plaće sa sadašnjih 1.850 kuna na 2.100 kuna, uz isplatu 400 kuna mjesečne naknade za topli obrok, uz niz drugih zahtjeva, vezanih za nematerijalna prava zaposlenika JVP-a Rijeka. Prošlog ponedjeljka dali su rok gradskoj upravi da se očituje o njihovim zahtjevima od tjedan dana, a kako je taj rok jučer istekao, prema Hiblerovim riječima, odlučili su započeti postupak mirenja, što je obavezna procedura prije eventualnog pokretanja štrajka.
– Nažalost, nismo se dogovorili s Gradom koji je naš formalni poslodavac. Grad je ponudio isplatu naknade za topli obrok, kako smo zatražili, ali i rast osnovice plaće od šest posto, što je upola manje od našeg zahtjeva. Kako se nismo uspjeli usuglasiti, pokrećemo postupak mirenja, a ako ni to ne urodi dogovorom, spremni smo na daljnje industrijske akcije, uključujući i štrajk. Koliko će postupak mirenja trajati, zasad ne znamo, ali nadamo se i vjerujemo da će u Gradu Rijeci biti dovoljno razuma da pristanu na naše zahtjeve koji nisu pretjerani i koje zapravo tražimo već godinama – rekao je Hibler.
Prema njegovim ranijim izjavama, prosječna neto plaća za 140 vatrogasaca, zaposlenih u JVP-u Rijeka, porasla bi, ukoliko Grad pristane na zahtjeve Sindikata, za oko tisuću do tisuću i dvjesto kuna. Prosječna plaća vatrogasca s pet godina staža u JVP-u Rijeka u ovom trenutku, prema podacima Sindikata, iznosi između 5.500 i 5.800 kuna, čime spadaju među slabije plaćene profesionalne vatrogasce u Hrvatskoj.
Mladen Vukelić, pročelnik Odjela za gradsku samoupravu i upravu Grada Rijeke, potvrdio je da dosadašnji pregovori s vatrogascima nisu rezultirali dogovorom, ali i izrazio nadu da će dogovor biti postignut tijekom postupka mirenja, kako bi bio izbjegnut štrajk.
– Točno je da se za sad nismo dogovorili, a vatrogasci su nam najavili pokretanje postupka mirenja. Grad je pristao na njihov zahtjev za isplatu naknade za topli obrok od 400 kuna mjesečno, a usuglasili smo se i oko svih dvadesetak nematerijalnih zahtjeva. Jedino oko čega se nismo dogovorili je povećanje osnovice plaće, iako smo pristali na povećanje osnovice od šest posto. Sindikat vatrogasaca i dalje traži povećanje od 12 posto, a teško je pregovarati kad druga strana ne popušta u svojim zahtjevima niti malo.
Unatoč tome, vjerujem da ćemo se brzo dogovoriti, tijekom postupka mirenja, te da neće biti štrajka vatrogasaca – rekao je Vukelić, neformalni vođa tima gradske uprave u pregovorima sa Sindikatom vatrogasaca. U postupku mirenja pregovore će, kazao je, voditi gradonačelnik Marko Filipović, a prvi sasatanak gradonačelnika i predstavnika Sindikata bit će održan najvjerojatnije već tijekom ovog tjedna.
Prijedlog KU-a
Zapovjednik JVP-a Rijeka Hinko Mance nam je kazao kako pregovori socijalnih partnera i dalje traju.
– Nadam se da će pregovori ipak uspjeti. Ako pregovori ipak propadnu, slijedi izjašnjavanje zaposlenih o pokretanju štrajka, ali i u slučaju štrajka vatrogasci će odrađivati gašenje požara i tehničke intervencije. U petak je Sindikatu prezentiran prijedlog Kolektivnog ugovora, s povećanjem materijalnih prava. Sindikat u nedjelju nije prihvatio takav prijedlog te je ostao pri svojim zahtjevima. Što se tiče poslodavca, proces kolektivnog pregovaranja se nastavlja, rekao je Mance.
Mirnom rješenju krize u JVP-u Rijeka nada se i Mladen Šćulac, glavni zapovjednik Vatrogasne zajednice Primorsko-goranske županije koji je također potvrdio da će vatrogasci i u slučaju štrajka odrađivati intervencije.
– Građani neće i ne smiju biti oštećeni, njihova sigurnost je iznad svih nas. Radnici, poslodavac i osnivač trebaju naći zajednički jezik i riješiti ovo pitanje dogovorom. Svima nam je u interesu da se to pitanje riješi i da ne bude štrajka vatrogasaca, rekao je Šćulac.
Pitali smo ga jesu li vatrogasci u zadnjih nekoliko desetljeća pokretali štrajkove.
– Bio je štrajk vatrogasaca krajem osamdesetih godina. I tada se išlo na hitne intervencije, a ostali poslovi bili su na minimumu, rekao je Šćulac.
Nužni podzakonski akti
Problem plaća vatrogasaca, podsjećamo, dijelom proizlazi i iz činjenice da nisu doneseni podzakonski akti kojima bi se to uredilo na razini države, kako propisuje novi Zakon o vatrogastvu, izglasan prije više od dvije godine. Zbog toga visinu plaće određuju jedinice lokalne samouprave koje su formalni osnivač vatrogasnih postrojbi, što rezultira značajnom nejednakošću u visini primanja pa su u nekim gradovima i općinama plaće vatrogasaca za gotovo trećinu veće nego u Rijeci.
Razloga za strah nema, grad će biti siguranNa naše pitanje što znači štrajk vatrogasaca u smislu sigurnosti grada i građana te zaštite od požara, Hibler decidirano odgovara kako nema razloga za strah. – Ničija sigurnost neće biti ugrožena. Čak i u slučaju štrajka, mi ćemo odrađivati intervencije u slučaju požara, kao i tehničke intervencije u slučaju drugih nezgoda. Ono što nećemo raditi su pojedina osiguravanja i drugi poslovi koji nisu direktno vezani uz intervencije. Napominjem još jednom kako vjerujemo da do toga ipak neće doći, već da će poslodavac uvažiti naše opravdane zahtjeve, rekao je Hibler. |