Trogodišnji projekt

Moje mjesto pod suncem: Nastavak snažne borbe protiv siromaštva i isključenosti djece

Mirjana Grce

U prvoj godini projekta provodi se i socijalno mentorstvo

U prvoj godini projekta provodi se i socijalno mentorstvo

U sklopu projekta Ekonomski institut iz Zagreba proveo je istraživanje o urbanom siromaštvu koje je obuhvatilo stotinjak riječkih i 20 gospićkih socijalno ugroženih obitelji s djecom. Terensko istraživanje su proveli studenti, a rezultate i analizu će Ekonomski institut objaviti u prosincu



RIJEKA – Riječka Udruga Centar za kulturu dijaloga u suradnji s partnerima – Norveški istraživački institut Fafo Research Foundation, Grad Rijeka, Centar za socijalnu skrb Rijeka, Udruga kreativni kolektiv Kombinat, Centar za studije mira i konflikata Sveučilišta u Rijeci, Ekonomski institut Zagreb, Društvo naša djeca Gospić, Grad Gospić i Rotary klub Sv. Vid Rijeka – provodi trogodišnji projekt »Moje mjesto pod suncem«, sufinanciran iz Programa Fonda za aktivno građanstvo u Hrvatskoj (kroz financijske mehanizme Europskog gospodarskog prostora i Kraljevine Norveške) u iznosu od 180.116,31 eura. Projekt je usmjeren na borbu protiv siromaštva djece u gradu Rijeci i Gospiću, a za uspjeh u toj borbi važna je suradnja organizacija civilnog društva, javnih institucija, lokalnih vlasti, privatnog sektora građana, doznajemo od Sandre Grozdanov, voditeljice programa »Moje mjesto pod suncem«.


Mapiranje potreba


Kako je poznato, »Moje mjesto pod suncem«, kao program Centra za kulturu dijaloga, u Rijeci djeluje već niz godina na različite konkretne načine doprinoseći borbi protiv siromaštva djece i njihove socijalne isključenosti.



Prema riječima Grozdanov, »Moje mjesto po suncem« nastavlja sve svoje dosadašnje aktivnosti uskoro i u novom prostoru na Pećinama, a novim projektom, koji pod istim nazivom traje od 1. siječnja 2021. – 31. prosinca 2023. godine, provodi i provodit će niz različitih aktivnosti.
Prije svega, Centar za kulturu dijaloga je u sklopu toga projekta naručitelj istraživanja o urbanom siromaštvu kojeg provodi Ekonomski institut Zagreb. Terenski dio istraživanja – koje je obuhvatilo stotinjak riječkih socijalno ugroženih obitelji s djecom te 20 gospićkih obitelji – proveli su studenti, a rezultate i analizu istraživanja će Ekonomski institut Zagreb objaviti u prosincu ove godine.





– Istraživanjem želimo saznati na koji se način obitelji s djecom, koje žive u uvjetima siromaštva, nose s poteškoćama i odgovaraju li trenutne institucionalne strategije njihovim stvarnim potrebama. Istraživanje se provodi u svrhu mapiranja potreba siromašnih obitelji na području gradova Rijeke i Gospića te radi unapređenja postojećih socijalnih politika u Rijeci i Gospiću.


Educirani volonteri


– Ovaj projekt je temelj za stvaranje intersektorske platforme koja će povezati sve važne dionike u borbi protiv siromaštva na području ovih gradova: lokalne vlasti, organizacije civilnog društva, poslovni sektor, javne ustanove, poput vrtića i škola i centara za socijalnu skrb. U prvoj godini provedbe projekta provodimo socijalno mentorstvo kao dugoročni oblik unapređenja životnih prilika i šansi mladih iz rizičnih skupina. Odnosno, integrativni program socijalnog mentorstva namijenjen mladima u socijalnom riziku, u dobi od 12 do 17 godina, kojeg provodi tim za socijalno mentorstvo sastavljen od interdisciplinarnih stručnjaka, u suradnji s educiranim volonterima Centra za kulturu dijaloga, istaknula je Grozdanov neke točke projekta »Moje mjesto pod suncem«.