Životno djelo

‘Moja Ana je moj pokretač’: Miljenko Mišljenović je već četiri desetljeća na čelu Udruge osoba s cerebralnom i dječjom paralizom Rijeka

Sve ove godine napravljeni su veliki iskoraci, značajno je poboljšan život osoba s invaliditetom, kaže



RIJEKA – Moja Ana je moj pokretač. Ona je oduvijek moj motiv i ostat će. Njoj mogu svi zahvaliti da imamo ovo što imamo, a Rijeka ima najbolju skrb za osobe s invaliditetom u Hrvatskoj, kaže predsjednik Udruge osoba s cerebralnom i dječjom paralizom Miljenko Mišljenović. On je ovogodišnji laureat nagrade za životno djelo Primorsko-goranske županije koju će mu dodijeliti za iznimna postignuća u djelatnosti socijalne skrbi na području županije s posebnim naglaskom na zaštiti prava i interesa osoba s invaliditetom.


Punih 40 godina, deset uzastopnih mandata, Mišljenović je na čelu Udruge koja trenutno brine o stotinjak korisnika, a kako je rasla njegova kći Ana, koja ima cerebralnu paralizu, tako je on otkrivao sve probleme osoba s invaliditetom, od vrtićke pa sve do odrasle dobi. Ono što je unatrag nekoliko desetljeća bilo problem danas je standard, nešto što se podrazumijeva i na što svaka osoba s invaliditetom ima pravo.


– Roditelji koji sada dolaze u Udrugu ne znaju što je Udruga u sve ove godine napravila. Tek se stariji sjećaju kako je bilo nekada. Krenulo se s vrtićem i inkluzijom djece s teškoćama u razvoju u redovan program. Potom se otvorio odjel u OŠ Gornja Vežica, a onda su se uključili i fakulteti. Sve ove godine napravljeni su veliki iskoraci, značajno je poboljšan život osoba s invaliditetom po svim pitanjima. Sada čak i zapošljavanje ide dobro, iako bi moglo i bolje. Tu još treba naći kvalitetnija rješenja, ali ima ustanova, poput KBC-a Rijeka, gdje postoji značajan broj zaposlenih osoba s invaliditetom, kaže Mišljenović.


Arhitektonske barijere




I sama Udruga zapošljava takve osobe, a njihov udio u ukupnom primorsko-goranskom stanovništvu nije zanemariv.


– Imamo između sedam i osam tisuća osoba s invaliditetom. Tu mislim na sve invalide, od problema sa sluhom i vidom do tjelesnih invalida. Velik je to broj, a posebno je narastao zbog starijih, jer nova zakonska rješenja omogućuju starijim osobama, koje su teže pokretne, vještačenje kako bi ostvarile pravo na inkluzivni dodatak i osobnog asistenta, objašnjava predsjednik Udruge.


Kao jedan od najvećih problema Mišljenović izdvaja arhitektonske barijere. Kaže i tu se vide značajni pomaci, jer danas svaka nova građevina ili ona koja se renovira mora imati pristup za osobe s invaliditetom. Na pitanje na koji je uspjeh najviše ponosan u svom dosadašnjem radu Mišljenović odgovara da je ponosan na sve iskorake koji su učinjeni i činjenicu da je Rijeka prva u Hrvatskoj po pitanju skrbi za osobe s invaliditetom, ali posebno ističe radionice za korisnike Udruge koju vodi.


– Po tome smo jedinstveni u Hrvatskoj, ali i poznati. Naši članovi koji sudjeluju na radionicama i ulažu mnogo truda, rada i ljubavi postižu izvanredne rezultate što je vidljivo iz brojnih priznanja. Radionice imaju terapijsko rehabilitacijski, edukativni, kulturni i sportsko-rekreativni karakter za sve članove. Krenuli smo 2006. godine s dvije radionice, likovnom i psihološkom. One se i danas održavaju, a tu su i dramska, glazbena i plesna radionica te radionica engleskog jezika u okviru koje školska djeca dobivaju potporu ukoliko nisu dobro savladala gradivo, ali uključeni su i stariji članovi. Svaki dan u prostorima Udruge održava se druga radionica, dok je subotom plesna radionica u dvorani na Zametu. To nas čini jedinstvenim u Hrvatskoj, kao i Festival stvaralaštva i postignuća osoba s invaliditetom. Na tom smo Festivalu jedina udruga, a to je upravo zbog radionica. Imamo što pokazati. Sada se naše tri radionice pripremaju za odlazak na INKAZ u Zagreb. To je INKAZ susret kulturno-umjetničkih skupina osoba s posebnim potrebama, ističe Mišljenović.


Inkluzija i rehabilitacija


Udruga ima i bogato iskustvo u provođenju brojnih projekata usmjerenih prema socijalnoj inkluziji i rehabilitaciji osoba s invaliditetom, a ponekad i drugih skupina u nepovoljnom položaju, te pružanju različitih usluga toj populaciji u cilju poboljšanja ukupne kvalitete njihovog života i maksimalnog iskorištavanja njihovih potencijala.


– Sve udruge u Rijeci nemaju prihod kao naša Prošle godine smo imali prihod od milijun eura, a sve je to postignuto putem projekata koje prijavljujemo. Sve je to zahvaljujući radu. Rješenja ima uvijek, to je sve dugogodišnja borba, navodi ovogodišnji laureat županijske nagrade za životno djelo.


Uz to što je desetljećima na čelu riječke Udruge Mišljenović je osnovao i Županijsku udrugu osoba s cerebralnom i dječjom paralizom koja već sedam godina skrbi za korisnike u cijeloj Primorsko-goranskoj županiji, a i predsjednik je predsjednik je i Nadzornog odbora Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske. Kaže kako se rješenja za osobe s cerebralnom i dječjom paralizom na cijelom primorsko-goranskom području stalno iznalaze, a trenutno se radi na uvođenju organiziranog boravka djece na Krku za vrijeme školskih praznika.


– Područna škola Vrh na Krku ima 12 učenika s invaliditetom. Cilje je za vrijeme školskih praznika organizirati boravak djece te djece, ali i djece iz drugih mjesta, po uzoru na riječki Odjel Baredice. To su djeca roditelja njegovatelja koji nemaju pravo ni na godišnji odmor ni na bolovanje, a organizacijom boravka za njihovu djecu tijekom praznika dobivaju svakodnevno četiri sata skrbi stručnog osoblja, a roditelji su slobodni da mogu obaviti što trebaju. To nam je sada jedan od ciljeva, najavljuje Mišljenović.


Njegov deseti mandat završava iduće godine, a na pitanje misli li se ponovno kandidirati za predsjednika Udruge i krenuti i u jedanaesti mandat Mišljenović zaključuje da nije on taj koji će odlučiti, već će to učiniti drugi.


Svakih sedam godina – jedno priznanje


Nagrada Primorsko-goranske županije za životno djelo nije prvo priznanje Mišljenoviću za njegov dugogodišnji rad, jer dobitnik je Zlatne plakete »Grb Grada Rijeke« 2010. godine za promicanje jednakosti osoba s cerebralnom paralizom u svim segmentima društva po principu inkluzije i samozastupanja, a 2017. postao je nositelj Reda Danice hrvatske s likom Franje Bučara za osobite zasluge za razvoj, promicanje i unapređenje sporta i sportskih aktivnosti osoba s invaliditetom te postignutih vrhunskih sportskih rezultata u Republici Hrvatskoj i u svijetu.


– Svakih sedam godina stigne jedno priznanje. Tako je sada sedam godina nakon Reda Danice, koji mi je dodjelila bivša predsjednica Kolinda, sada stigla i županijska nagrada, kaže Mišljenović.