
Foto GAM
Riječki tim od 2018. godine sudjeluje na FRC-u te su godinama na tom natjecanju jedini tim iz Hrvatske, a dosad su ostvarili značajne uspjehe
povezane vijesti
Tim Crobotics Gimnazije Andrije Mohorovičića na natjecanju FIRST Robotics Competition u Istanbulu osvojio je visoko peto mjesto.
Riječ je o natjecanju na težinskom nivou fakulteta na koje svake godine povezuje srednjoškolce diljem svijeta kako bi sa svojim mentorima sudjelovali u natjecanju iz robotike na kojem se natječe preko 4 tisuće timova.
Riječki tim od 2018. godine sudjeluje na FRC-u te su godinama na tom natjecanju jedini tim iz Hrvatske.
Tim GAM-a sastoji se od učenika Karla Kajbe Šimanića, Karla Smirčića, Tonija Kukeca, Tea Vozile, Vanje Srdića, Borne Manestara, Erika Mikšiča, Nike Ćosić, Lade Bilić i Petre Turčić te mentorice, profesorice fizike, Patricije Nikolaus i mentora, profesora informatike, Gorana Bonete.
GAM-ovci su dosad sudjelovali na natjecanju u New Yorku gdje su osvojili dvije nagrade, na natjecanju u Istanbulu 2020. godine gdje su osvojili 22. mjesto.
Godinu kasnije sudjelovali su u online verziji natjecanja kada su osvojili 19. mjesto, dok su se ove godine osvojivši peto mjesto najbolje rangirali dosad.
Organizacija koja organizira natjecanje FIRST neprofitna je organizacija posvećena nadahnuću studenata i popularizaciji znanosti, tehnologije i inženjerstva u svijetu.
Zadatak svakog tima je u roku šest tjedana konstruirati robota koji će izvršavati zadane radnje tijekom natjecanja te se na taj način natjecati s ostalim timovima.
Učenici u timu imaju različite uloge, a neke od njih su uloge programera, elektroničara, mehaničara i dizajnera čime ih se potiče na interdisciplinarnost. Mentori su podrška učenicima te ih savjetuju u cijelom procesu – od izrade robota do natjecanja.
S obzirom na relativno ograničene financijske resurse naspram ostalih timova na FRC-u, uspjeh mladih riječkih robotičara još je veći, a napredak kroz godine još vidljiviji.
Osim što ih je natjecanje naučilo važnim životnim vještinama kao što su timski rad, marljivost i snalažljivost, pomoglo im je razviti ljubav prema STEM-u te im pomoći u odabiru buduće profesije.