Novo priznanje

Mlada riječka inovatorica Nikolina Hrvatin nagrađena u Bangkoku

Ingrid Šestan Kučić

Nikolina Hrvatin

Nikolina Hrvatin



RIJEKA – Bivša učenica Elektroindustrijske i obrtničke škole Nikolina Hrvatin osvojila je brončanu nagradu na međunarodnoj izložbi inovacija IPITEX (International Intellectual Property, Invention, Innovation and Technology Exposition) u Bangkoku.


Riječ je o izložbi koja je okupila više od tisuću inovatora sa 690 izložaka iz 22 države Azije, Europe i Amerike, a predstavljena su najnovija tehnološka dostignuća, uz mogućnost umrežavanja s vodećim svjetskim stručnjacima i razmjenu znanja i iskustava.


Riječanka je predstavila projekt »Mehanički volan s pomoćnim elektromotorom«, a rad je nastao pod mentorstvom Deana Caputa i Tomislava Matića.




Nikolina Hrvatin već je ostvarila značajne uspjehe. Na izložbi INOVA mladI 2024. u Zagrebu predstavila je isti projekt, gdje je privukao veliku pažnju stručne javnosti i na kojoj je osvojila zlatnu medalju i nagradu za najbolju mladu inovatoricu, a njezin talent došao je do izražaja i na međuškolskoj utrci solarnih automobila Fast&Solar 2023., gdje je osvojila prvo mjesto u konkurenciji više školskih timova. Dobitnica je i nagrade PGŽ-a za najuspješniju mladu inovatoricu.


Ravnatelj Elektroindustrijske i obrtničke škole Boris Caput ističe da ta škola već niz godina potiče učenike na inovativno razmišljanje i razvoj tehničkih vještina. Kroz različite projekte, natjecanja i suradnju s tvrtkama iz realnog sektora, škola aktivno sudjeluje u razvoju mladih talenata.


– Škola se ističe po svom sustavnom radu na području inovacija, sudjelujući na brojnim domaćim i međunarodnim izložbama i natjecanjima.


Osim toga, kroz suradnju s mentorima i stručnjacima iz raznih tehničkih disciplina, učenici dobivaju priliku raditi na stvarnim projektima i razvijati rješenja primjenjiva u industriji. Poseban naglasak stavlja se i na međunarodnu suradnju putem Erasmus+ projekata, koji omogućuju učenicima obavljanje stručne prakse u inozemstvu.


Kroz ove programe, učenici imaju priliku raditi u tehnološkim tvrtkama diljem Europe, stjecati nova znanja i vještine te se upoznati s najnovijim trendovima u struci. Također, Erasmus+ projekti doprinose razvoju interkulturalnih kompetencija učenika te im otvaraju vrata za buduće zaposlenje u međunarodnom okruženju, zaključuje Caput.