LJETNI UPISNI ROK

Mjesta u srednjoškolskim klupama u PGŽ-u pronašlo 2.738 učenika, iznenadio interes za neka zanimanja

Ingrid Šestan Kučić

Snimio Vedran Karuza

Snimio Vedran Karuza

Od ukupno osam gimnazija u Primorsko-goranskoj županiji dvije su u cijelosti popunjene



RIJEKA – Tko u ljetnom upisnom roku u srednje škole nije našao mjesto u klupi na jesenskom će upisnom roku imati ponudu od 402 slobodna mjesta u 22 primorsko-goranske škole. Međutim, na upis općih i jezičnih gimnazijskih programa neće moći računati, kao ni na sve programe iz zdravstvenog područja, ali i dio četverogodišnjih i trogodišnjih strukovnih programa poput kozmetičara ili drvodjeljskog tehničara. Prvi put nakon ljetnog upisnog roka nema slobodnih mjesta ni u Školi za trgovinu i modni dizajn, a kako je na današnjoj konferenciji za novinare izvijestila pročelnica Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje, Edita Stilin, nakon provedenog ljetnog upisnog kruga, na području Primorsko-goranske županije za školsku godinu 2024./2025. u prvi razred srednjih škola upisano je ukupno 2.738 učenika.


– Izuzetno smo zadovoljni s rezultatima upisa. Imamo 136 učenika više nego lani, a ovogodišnji su upisi povijesni, jer uveli smo cijeli niz novih programa koji su se u potpunosti popunili. Na taj smo način podigli kvaliteti srednjoškolskog primorsko-goranskog sustava obrazovanja. Svake godine uvodimo nove programe, ali ove godine uveli smo najviše novih programa u Hrvatskoj, istaknula je Stilin.


Nabrajajući škole koje su u ljetnom roku popunile upisne kvote pročelnica je navela Medicinsku, Srednju školu za elektrotehniku i računalstvo, Tehničku, Građevinsko tehničku školu, Hotelijersko-turističku školu Opatija, Prometnu, Elektroindustrijsku i obrtničku školu, Ugostiteljsku školu Opatija, Školu za trgovinu i modni dizajn i Drvodjeljsku i strojarsku školu. Od ukupno osam gimnazija u Primorsko-goranskoj županiji dvije su u cijelosti popunjene: Salezijanska klasična gimnazija i Gimnazija Eugena Kumičića Opatija, dok je u slobodnih mjesta ostalo je u Prvoj riječkoj hrvatskoj gimnaziji i to samo u IB programu međunarodne mature 13, u Prvoj sušačkoj hrvatskoj gimnaziji ima još četiri mjesta, u Gimnaziji Andrije Mohorovičića Rijeka 6, Srednjoj Waldorfskoj školi u Rijeci 56, Međunarodnoj srednjoj školi Adria 15 te privatnoj Srednjoj školi Andrije Ljudevita Adamića Rijeka 7. Također, škole koje su u potpunosti popunile svoje upisne kvote u gimnazijskim programima su: Srednja talijanska škola, Prirodoslovna i grafička škola, Srednja škola Ambroza Haračića Mali Lošinj te Ekonomska škola Mije Mirkovića.




Neke su škole popunile određene smjerove pa tako u Pomorskoj školi Bakar više nema mjesta u smjeru Pomorski nautičar, u Željezničko tehničkoj školi Moravice popunjeni su Tehničar za mehatroniku i Tehničar za računalstvo, u Obrtničkoj školi Opatija Kozmetičar, a dio škola imaju iznimno visok postotak popunjenosti upisne kvote, poput Strojarske škole za industrijska i obrtnička zanimanja Rijeka (99 posto) te Obrtničke škole Opatija (96 posto). Ukupna popunjenost škola čiji je osnivač Primorsko-goranska županija, napomenula je Stilin, je 87 posto.


– Popunjenost gimnazijskih programa iznosi 83 posto, što je četiri posto manje nego prethodne godine. Strukovni četverogodišnji i petogodišnji programi popunjeni su 96 posto, što je 2 posto više nego prethodne godine, dok su strukovni obrtnički i industrijski programi (trogodišnji) popunjeni 84 posto, što je isto kao i prethodne godine, dok je popunjenost umjetničkih škola 70 posto i u njihove se programe upisalo 92 učenika, kazala je Stilin.


Među tim umjetničkim programima sto posto su popunjeni novi programi klasičnog baleta i suvremenog plesa u Prvoj sušačkoj hrvatskoj gimnaziji, čija je ravnateljica Dina Linić-Učur, istaknula da su u tijeku radovi adaptacije plesnih dvorana u toj školi, a umjesto planiranih 16 učenika upisano je njih 18. Prva riječka hrvatska gimnazija, dodala je ravnateljica Jane Sclaunich, popunila je sve programe, osim IB međunarodne mature.


– Taj program popunjen je 50 posto, a riječ je o jedinom program u primorsko-goranskom srednjoškolskom sustavu koji ima bodovni prag i traži dodatne provjere. Također, provedbu jesenskog roka od nas traži i postupak licenciranja, napomenula je Sclaunich.


Ekonomska škola “Mije Mirkovića” prvi put u povijesti od jeseni kreće s programom opće gimnazije za koji je, kako je kazala ravnateljica Nataša Jokić Nastasić, vladao izniman interes, jer za 24 upisna mjesta prijavilo se 211 učenika kojima je taj program bio prvi izbor.


– Zadovoljili smo prostorne, materijalne i kadrovske uvjete. Opremili smo kabinete za kemiju, biologiju i fiziku i prijavili smo se na natječaj za nepovratna sredstva koji je namijenjen školama koje prvi put uvode gimnazijske programe. Prijavili smo opremanje tri učionice, najavila je Jokić Nastasić.


Zadovoljstvo interesom za novi program izrazio je i ravnatelj Elektroindustrijske i obrtničke škole, Boris Caput, istaknuvši da je uvođenjem programa Tehničar za informacijske tehnologije ta škola uvela novo i moderno zanimanje u strukovno obrazovanje.


Budućim osmašima primorsko-goranske škole ove su godine ponudile 88 programa, a kako je najavila pročelnica prijave za 402 slobodna mjesta u jesenskom roku započet će 19. kolovoza i okončat će se 23. kolovoza. Učenicima će se ponuditi 169 mjesta u gimnazijskim programima, 57 mjesta u strukovnim petogodišnjim i četverogodišnjim programa, 104 mjesta u strukovnim obrtničkim i industrijskim programima, dok se u umjetničke programe može upisati 40 učenika, a u programe za učeničke s teškoćama u razvoju njih 32.