Završno događanje

Mislim, djelujem, odlučujem: Primjer dobre prakse direktne participacije mladih

Ingrid Šestan Kučić

Foto: M. GRACIN

Foto: M. GRACIN

Učenici su se ove godine kroz projekt bavili temom zdravlja i to fizičkim, mentalnim i reproduktivnim zdravljem



RIJEKA – U sklopu projekta »Mislim, djelujem, odlučujem – jačanje participacije mladih kroz aktivno uključivanje u kreiranje i zagovaranje politika za mlade«, u ovoj godini održane su tri »Akcije za 5!« koje su obuhvatile više od 80 učenika križevačkih, opatijskih i riječkih srednjih škola te 14 volontera i volonterki u ulozi koordinatora i koordinatorica grupa, a na  završnom događanju projekta u riječkoj gradskoj vijećnici predstavljeni su rezultati projekta.


Učenici su se ove godine kroz projekt bavili temom zdravlja i to fizičkim, mentalnim i reproduktivnim zdravljem, a riječ je o projektu koji je dugogodišnji primjer dobre prakse direktne participacije mladih s donositeljima odluka.


Grad Rijeka ga provodi već osamnaestu godinu, a ove ga godine prvi put (su)financira Središnji državni ured za demografiju i mlade. Kako je pojasnila izvršna direktorica Udruge Delta, Maša Cek, aktivnosti projekta obuhvaćaju sve važne dionike u zajednici, odnosno donositelje i donositeljice odluka, osobe koje rade s mladima i same mlade, a osmišljene su tako da se potiče kontinuirana suradnja među njima.





– Glavne aktivnosti uključuju trening za savjete mladih, edukacije za osobe koje rade s mladima, edukacije i izravan rad s mladima i aktivnosti dijaloga mladih i donositelja odluka, kazala je Cek.


Govoreći o razlozima zbog kojih je pokrenut projekt, istaknula je nedovoljnu uključenost mladih u procese donošenja odluka na lokalnim razinama, njihovu nedovoljnu informiranost, nepovjerenje prema institucijama, kao i depopulaciju te odlazak mladih.


Križevački pročelnik Upravnog odjela za odgoj, obrazovanje, kulturu, sport, socijalnu skrb, nacionalne manjine i turizam, Sandro Novosel, istaknuo je da mladi kroz ovakve projekte mogu doživjeti demokraciju te da sve ono čime su nezadovoljni mogu mijenjati sami aktivnim uključivanjem, dok je riječki gradonačelnik Marko Filipović istaknuo da je riječ o projektu koji uz druge riječke projekte, poput Građanskog odgoja i obrazovanja, potiče mlade da se uključe u proces donošenja odluka.


– To će posebno biti u fokusu iduće godine kada će na izborima prvi put glasati građani rođeni 2005. godine i pitanje je mogu li akteri na političkoj sceni artikulirati interese te dobne skupine, kazao je gradonačelnik.


Uvrstivši Rijeku u najdemokratičniji grad u Hrvatskoj što se tiče donošenja odluka.


Filipović je istaknuo da su u te procese uloženi vrijeme i sredstva, a sve s ciljem da u budućnosti imamo aktivne mlade građane koji sudjeluju u procesu donošenja odluka.