Foto Vedran Karuza
U ponudi su se našli medenjaci, povrće, voće, rakije i likeri, sir, sokovi i voćna vina, domaća vina, suhomesnati proizvodi...
povezane vijesti
Mirisi i zvuci Zagorja šire se danas riječkim Korzom. Naime, započela je dvodnevna, jedanaesta po redu manifestacija Krapinsko-zagorske županije 100% Zagorsko, koja je ove godine u Rijeku dovela 46 poljoprivrednih proizvođača, uz obrtnike, tvrtke, toplice, agroturizme i hotele, koji će Riječanima i njihovim gostima predstaviti proizvode širokog spektra djelatnosti zagorske tradicije.
100% Zagorsko je manifestacija prodajno-izložbenog karaktera na kojoj se izlažu poljoprivredni proizvodi uzgojeni na tradicijski, konvencionalni, integrirani i ekološki način te proizvodi tradicijskih obrta Krapinsko-zagorske županije.
Među njima i četiri proizvoda zaštićena na europskoj razini – zagorske štrukle, zagorske mlince, bagremov med i meso zagorskog purana.
U ponudi su se našli i medenjaci, povrće, voće, rakije i likeri, sir, sokovi i voćna vina, domaća vina, suhomesnati proizvodi, kao i licitari i tradicijske igračke koji se nalaze pod zaštitom UNESCO-a.
U sklopu manifestacije organizirane su i cjelodnevne animacije za posjetitelje, poput prezentacije života krapinskih neandertalaca, uz fotografiranje, animaciju djece i odraslih te popratni glazbeni program Črlenih lajbeka i Hands&Voice
. Ove se godine, uz ostale turističke destinacije Zagorja, u turističkom kutku predstavljaju toplice Jezerčica.
Vraćaju se Rijeci
Većina obiteljsko-poljoprivrednih gospodarstava koja je i ove godine stigla sa svojim proizvodima u Rijeku sudjeluje u manifestaciji 100% Zagorsko od samih početaka.
Među njima i OPG Sretna pčela, u vlasništvu Amalije i Ivana Curiša, koji su u Rijeku stigli sa svojim nagrađenim bagremovim medom, proizvodima od meda, kao i kozmetikom od pčelinjeg otrova.
– Dolazimo svake godine u Rijeku i jako nam se sviđa. U Rijeci se dobro osjećamo, sviđa nam se, dobro smo prihvaćeni. Riječani su dobri kupci i rado posjećuju naš štand.
Kupljenjem pčelinjeg otrova bavimo se od 1988. godine i možemo reći kako to ne djeluje loše na pčelu, čak štoviše, pčela nakon što izbaci otrov daje više meda, kaže Ivan Curiš.
I supružnici Branka i Denis Lamot iz OPG-a Lamot na manifestaciju 100% Zagorsko dolaze već jedanaestu godinu za redom. Trideset godina bave se proizvodnjom ovčjeg sira, a u Rijeku su donijeli ovčji sir mladi, zreli i s vlascem.
– Svake godine sudjelujemo u manifestaciji, vraćamo se jer su Riječani jako gostoljubivi ljudi, a i dobri su kupci, cijene domaće proizvode. Imamo već i svoje stalne kupce koji nam dolaze svake godine i kupuju od nas, rekli su Lamoti.
Dobro poznati i novi
OPG Kvež u vlasništvu Branka Kveža stigao je u Rijeku sa svojim domaćim suhomesnatim proizvodima i bućinim uljem. Proizvodi OPG-a Kvež također su već poznati Riječanima, jer i ovaj OPG-e u manifestaciji sudjeluje od njezinih početaka.
“Od početka sudjelujemo u ovoj odlično zamišljenoj manifestaciji. Jako smo zadovoljni jer Riječani vole domaće proizvode i uvijek rado posjećuju naš štand”, govori Branko Kvež.
Prvi puta u Rijeku su stigli Ana i Kruno Švigor iz Destilerije Švigor, koji se Riječanima predstavlja sa svojim domaćim likerima od koprive, koprive i mente, višnje, maline i sa šljivovicom.
– Ovim poslom bavimo se tek godinu i pol, ali su naši proizvodi već nagrađeni na europskoj razini, pa je tako naš liker od koprive i mente nagrađen srebrnom medaljom na natjecanju u Londonu.
Sviđa nam se u Rijeci, ljudi nas obilaze, raspituju se, zanimljiv im je liker od koprive i mente, kažu da im se sviđa, govori Kruno Švigor.
Manifestacija 100% Zagorsko nezamisliva je bez tradicijskih igračaka, a jedan od izlagača koji ih predstavlja na Korzu je i OPG Slap za proizvodnju i prodaju suvenira, u vlasništvu Veljka Osrečaka.
– Naše tradicijske igračke uvijek su rado kupljene, djeca ih jako vole i dolaze na naš štand. Radimo ih ručno, od prirodnih materijala.
U Rijeku dolazimo svake godine, prisutni smo na svih jedanaest manifestacija i mogu reći da su Riječani solidni kupci, kaže Osrečak.
Jedanaesti put za redom
Manifestaciju 100% Zagorsko obišli su i gradonačelnik Rijeke Marko Filipović, župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar, njegova zamjenica Jasna Petek, zamjenica župana Primorsko-goranske županije Marina Medarić i potpredsjednik Hrvatskog sabora Siniša Hajdaš-Dončić, koji su nakon obilaska položili vijenac i zapalili svijeće na spomeniku stradalima u Domovinskom ratu, kod Mosta hrvatskih branitelja.
– Jedanaesti put za redom u našoj Rijeci predstavljamo našu tradiciju, kulturu, turističku ponudu Krapinsko-zagorske županije, ali i naše poljoprivredne proizvođače.
Ovdje se osjećamo kao kod svoje kuće, osjećamo dobrodošlicu Riječana na svakom koraku. Grad Rijeka i Primorsko-goranska županija dali su nam mogućnost da se predstavimo i stranim gostima, koji dolaze u Rijeku, a koji u Krapinsko-zagorsku županiju vjerojatno ne bi došli.
Ovdje je najbolje od onoga što imamo, ovdje su dobitnici zlatnih i srebrnih odličja na europskoj i svjetskoj razini te pobjednici na takmičenjima koji se organiziraju na županijskoj i republičkoj razini.
Ono što je posebno važno, s obzirom na velika ulaganja u turistički sektor i investicije koje su sada u tijeku u nove kapacitete, je podatak da su Riječani i stanovnici PGŽ-a treći po broju dolazaka i noćenja u Krapinsko-zagorsku županiju, rekao je župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar.
Riječi dobrodošlice
Riječi dobrodošlice gostima iz Zagorja uputila je i zamjenica župana Primorsko-goranske županije Marina Medarić, naglasivši kako je za zagorske proizvode i ove godine veliki interes, jer ono što se prodaje nije samo 100% Zagorsko, već je riječ o pravim domaćim proizvodima u kojima kupci uživaju.
Imamo puno poveznica i ovakve manifestacije to potvrđuju, rekla je Medarić.
Riječki gradonačelnik Marko Filipović kazao je kako mu je drago što u Rijeci na Korzu po jedanaesti put može ugostiti manifestaciju 100% Zagorsko.
– Manifestacija je dobro prihvaćena i zaista vlada veliki interes, kako Riječanka i Riječana, tako i naših gostiju za ovim kvalitetnim proizvodima.
Drago mi je da je ova suradnja prerasla manifestaciju i pretvorila se u dugoročnu poslovnu suradnju, jer su brojni zagorski proizvođači pronašli svoj poslovni interes u Rijeci, otvorili svoje trgovine i opskrbljuj trgovačke lance, pa se njihovi proizvodi mogu kupovati cijelu godinu.
Valja naglasiti kako je Krapinsko-zagorske županija bila jedna od prvih koja je preuzela riječki model Građanskog odgoja u osnovnim škola, a isto tako i Participativno budžetiranje je krenulo je iz Krapinsko-zagorske županije. Radi se o inovativnim, demokratskim i Participativnim modelima.
Hvala Turističkoj zajednici Krapinsko-zagorske županije i županiji na dobro organiziranoj prezentaciji onoga što Zagorje ima za ponuditi i vjerujem da će svatko tko posjeti ovu manifestaciju naći nešto za sebe, rekao je Filipović.
Komad štrukli dva eura
Najveći interes vlada ispred štandova na kojima su se nudili pečeni štrukli, slani i slatki – od sira, buće, heljde, jabuke, višnje, koji su se nudili po cijeni od dva eura po komadu.
Cijene meda kreću se od šest do 14 eura, ovisno o gramaži teglice, bućino ulje može se kupiti za 20 eura za litru, čisto, a miješano ulje po trinaest eura.
Cijena teglice domaćeg ajvara, blagog i ljutog, kreće se od četiri do sedam eura. Domaći likeri od koprive i mente, višnje, šljive nude se po cijeni od 17,50 eura za bocu zapremine 0,70 litara ili za deset eura boca od dva decilitra likera.
Cijena pola kilograma zagorskih mlinaca je tri eura, a čvarci se nude za pet eura, koliko treba izdvojiti za košaricu od 20 dekagrama.
Ostali suhomesnati proizvodi nude se za 18 eura, koliko je kilogram kobasice i domaćeg špeka, suha vratina je dvadeset eura kilogram, pola kilograma domaćeg kravljeg sira sedam eura.
Vino traminac, graševina, sauvignon i drugi mogu se kupiti po cijeni od pet do 20 eura. Za najmlađe su tu tradicijske igračke, koje se mogu kupiti po cijeni od pet do dvanaest eura po komadu, dok se ručno izrađeni domaći cekeri nude po cijeni od dvadeset do pedeset eura.
Manifestacija 100% Zagorsko može se posjetiti još i tijekom subote, u vremenu od 8 do 20 sati.