Molitva za mir

“Mi se sjećamo”: Obljetnica ruske invazije na Ukrajinu obilježena u riječkom Centru sv. Vid

Mirjana Grce

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin



Ukrajino, ti si naša molitva, naša ljubav. Strašna bitka bijesni svijetom za tvoj život, za tvoja prava – tim je riječima Taisia Prymak, voditeljica caritasovog Razvojnog integracijskog centra sv. Vid danas otvorila Nacionalni dan molitve, posvećen trećoj obljetnici ruske invazije na Ukrajinu.


Program je održan pod nazivom “Mi se sjećamo”, i temeljni njegov sadržaj bila je molitva za mir u Ukrajini, ali i cijelom svijetu.





– Jako sam zavoljela Rijeku, Rijeka mi je kao moj dom. Hvala svim Hrvatima, hvala Hrvatskoj, hvala gradu Rijeci, hvala Caritasu – hvala svima koji nam pomažu, koji su nam pružili podršku i ljubav, ruke pomoći.


Danas je sjećanje na početak ruske invazije na Ukrajinu, ali i molitva za prestanak rata i mir u Ukrajini, za pobjedu Ukrajine u tom strašnom ratu, i za mir u cijelom svijetu, rekla je Prymak za naš list.



Razvojni integracijski centar sv. Vid otvoren je u listopadu 2023. godine pod okriljem Caritasa Riječke nadbiskupije i u suradnji s Gradom Rijeka, te je današnjem skupu nazočila i v.d. ravnateljica Caritasa Marijana Medanić.


Prema njezinim riječima nadbiskupijski Caritas pružio je podršku više od tisuću Ukrajinaca koji su zbog rata morali napustiti svoj domove.



– Ukrajinci i dalje pristižu u Rijeku, a neki zadnji podaci govore da ih ima više od dvije tisuće. U ovom Centru ih se okuplja oko 400 do 500, od kojih je i stotinjak djece.


Svaki mjesec ovdje traže podršku i pomoć, i Caritas im nastoji pružiti svaku vrstu pomoći, a danas im želimo pružiti podršku u molitvi za mir u Ukrajini i za prestanak rata, jer kao kršćani znamo da molitva može promijeniti tijek povijesti.


Centar je otvoren zbog Ukrajinaca, ali je otvoren svima koji trebaju pomoć, i dobar je primjer integracije, poručila je Medanić.



Za izjavu smo zamolili i Oleksandru Solodka koja je u svojoj domovini bila novinarka, a u Rijeku je stigla sa svojom djecom.


– Kada sam došla, bilo mi je jako teško jer nisam znala jezik i nikoga nisam poznavala, a imala sam malu djecu i morala sam brzo učiti hrvatski jezik.


Zahvaljujem Caritasu što su mi omogućili da na Filozofskom fakultetu u Rijeci pohađam tečaj hrvatskog jezika, i mnogi Ukrajinci su prošli te tečajeve. Sada je u redu i lijepo je ovdje, ali svaki dan želimo se vratiti kući, rekla je Oleksandra Solodka.