Glas koji vodi

Međunarodni dan sestrinstva u Rijeci: ‘Ovo je deficitarno zanimanje i to ne samo u Hrvatskoj’

Barbara Čalušić

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak



RIJEKA – Uložite u sestrinstvo i poštovanje prava osiguravanja globalnog zdravlja, tema je Međunarodnog dana sestrinstva koji je jučer obilježen i u Rijeci pod geslom Sestrinstvo – glas koji vodi.


U povodu Međunarodnog dana sestrinstva na Korzu je organizirana edukacija i podjela promidžbenih zdravstvenih materijala, a u gradskoj vijećnici održana je zdravstvena tribina »Znanost u sestrinstvu« koja je bila usmjerena na praksu u sestrinstvu temeljenu na dokazima.


Glavni organizator Dana sestrinstva bio je Fakultet zdravstvenih studija u Rijeci koji je u suradnji s KBC-om Rijeka, Domom zdravlja PGŽ-a, Thalassotherapijom Opatija, Medicinskom školom Rijeka te uz potporu Grada Rijeke organizira brojne prigodne aktivnosti s ciljem prezentacije i popularizacije suvremenog sestrinstva kao profesije.




Naime, nedostatak sestrinskog kadra sve je izraženiji globalni problem, a zdravstvene ustanove u PGŽ-u već godinama imaju problema s nedostatkom sestrinskog kadra. Osim što sestre pronalaze poslove izvan države i javnog zdravstvenog sustava, sve ih više ima uvjete za odlazak u mirovinu, a tržište rada ne zadovoljava potrebu za ovim kadrom. Tako je u dvije vodeće zdravstvene ustanove u PGŽ-u, KBC-u Rijeka i Domu zdravlja prosječna dob medicinske sestre 43 odnosno 49 godina.