Foto arhiva NL
Osobe koje se brinu o srodnicima s kroničnim mentalnim poteškoćama i same su izložene riziku. Iznimno zahtjevne situacije i težak teret skrbi za oboljelog člana obitelji donosi emocionalne i psihičke probleme
povezane vijesti
Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci privodi kraju Erasmus+ projekt »Podrška za članove obitelji psihički oboljelih osoba« koji je započeo 2018. godine, a u sklopu projekta osmišljeni su materijali i resursi koji su dostupni OVDJE.
Naime, glavni je cilj projekta pomoći građanima da se lakše nose s teretom skrbi o oboljelom članu obitelji i pružiti im izravan i jednostavan pristup ne samo bitnim medicinskim informacijama nego i psihološkoj podršci koja je im je prijeko potrebna.
Učestalost problema
Cilj projekta ispunjen je Smjernicama za njegovatelje u obitelji i paketom resursa, odnosno modula o pojedinim poremećajima s posebnim osvrtom na podršku njegovatelju, ali i podršku oboljelom članu obitelji, a svi ti materijali dostupni su na mrežnoj stranici kao i putem mobilne aplikacije.
Psihički poremećaji široko su rasprostranjeni u Europi i čine čak 22 posto europskog opterećenja bolešću. Ovakva razina opterećenja povezana s visokom učestalošću problema u mentalnom zdravlju, koji se u većini slučajeva pojavljuju u ranijoj životnoj dobi te njihovim učinkom na pojedinca, društvo i gospodarstvo, a otprilike polovica oboljelih ne prima nikakvo liječenje.
Prema procjenama iz 2015. godine, čak 9,6 milijuna Europljana živi s demencijom, što je skoro jedna na svakih pedeset osoba. Ova brojka nesumnjivo će biti veća u nadolazećim godinama jer se očekuje da će životni vijek nastaviti rasti. Kad je riječ o skrbi za osobe s teškim psihičkim oboljenjima, ključnu ulogu imaju upravo članovi obitelji, a to je činjenica koja se ne smije zanemariti.
Većina ovih ljudi živi sa stanjem svog oboljelog bližnjeg 24 sata dnevno, svaki dan u godini. Istraživanje provedeno u više europskih zemalja pokazalo je da njegovatelji osoba sa psihičkim poremećajima provode u prosjeku 6 do 9 sati dnevno u pružanju skrbi.
Uz to, čak 36 posto njih obavlja sve zadaće samo, a unatoč tome što ima neopisivo važnu ulogu, zdravstveni ih sustav ne uvažava dovoljno i njihove su potrebe često zanemarene.
Financijska pitanja
Istraživanja pokazuju da su osobe koje se brinu o srodnicima s kroničnim mentalnim poteškoćama i sami izloženi riziku od oboljenja. Iznimno zahtjevne situacije i težak teret skrbi za oboljelog člana obitelji donosi emocionalne i psihičke probleme, kao i probleme u tjelesnom zdravlju.
Za vrijeme pripreme ovog projekta, partneri su došli do zaključka da se u svim zemljama Europske unije podrška njegovateljima svodi samo na financijska pitanja i pitanja osiguranja. Općenito, članovi obitelji psihički oboljelih osoba prepušteni su sami sebi i nemaju jednostavan i brz pristup društvenoj i psihološkoj podršci.
Uz to, neoliberalna politika u mnogim zemljama sve više smanjuje sredstva socijalne države zbog čega profesionalna podrška obiteljima postaje sve skuplja. U projekt je uključeno osam europskih udruženja, institucija i sveučilišta iz Austrije, Cipra, Hrvatske, Irske, Italije, Portugala, Slovačke i Slovenije.