Foto Vedran karuza
povezane vijesti
RIJEKA – Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci prije osam godina pokrenuo je sveučilišni studij medicine na engleskom jeziku, a prije dvije godine prva generacija studenata stekla je svoje diplome. Danas taj studij pohađa više od 240 studenata iz Njemačke, Italije, Austrije, Finske, Francuske, Danske, Litve, Portugala, Slovenije, Španjolske, Velike Britanije, Kosova, Srbije i Egipta, a uskoro bi im se mogli pridružiti i studenti iz Južne Amerike. Naime, kako objašnjava dekan, prof. dr. Goran Hauser, predstavnici riječkog Medicinskog fakulteta nedavno su posjetili Argentinu i Brazil upravo kako bi internacionalizirali studij te u Rijeku doveli studente iz tih država.
– U planu je i posjet Čileu, a prilikom boravka u Argentini potvrđeni su odlični odnosi i dosadašnja suradnja koju imamo sa Sveučilištem u Buenos Airesu koje trenutno pohađa oko 320 tisuća studenata. Osim toga dogovorena je i razmjena studenata i nastavnika s Medicinskim fakultetom argentinskog grada Tucumana. Medicinski fakultet na Nacionalnom Sveučilištu u Tucumánu osnovao je liječnik Juan (Giovanni) Dalma koji je rodom iz Rijeke, a umro je 1977. godine u Tucumanu, objašnjava prof. dr. Hauser.
Potpisanim sporazumom dogovoren je i rad na unapređenju zdravstva kroz projekt »One Health«, kao i boravci te kratke prakse u inozemstvu. Suradnja će uključivati i ministarstvo zdravstva regije Tucumán.
– Želja nam je privući studente hrvatskog porijekla na studij u Rijeku ili drugdje u Hrvatsku. Zbog toga se razmišlja o pokretanju stipendije »Juan Dalma«, sada za jednog studenta na način da ga se oslobodi plaćanja školarine na našem studiju na engleskom jeziku. Također uspostavili smo i suradnju s klubovima hrvatskih iseljenika u Argentini i Brazilu. Veliku potporu u tome nam pruža Matica iseljenika Hrvatske, kao i Ured Vlade RH za iseljeništvo, kaže dekan.
Dodaje i da Vlada ulaže značajna sredstva za privlačenje povratnika hrvatskih korijena kroz programe učenja hrvatskog jezika.
– Logičan nastavak tih nastojanja je ponuditi i mogućnost studiranja u Hrvatskoj za što već postoje upisne kvote koje financira Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, navodi prof. dr. Hauser.
Program studija medicine na engleskom jeziku istovjetan je programu sveučilišnog integriranog prijediplomskog i diplomskog studija medicine koji se izvodi na hrvatskom jeziku i oba su usklađena sa studijskim programima medicine u ostalim zemljama članicama EU-a. Programom na engleskom jeziku ostvarena je internacionalizacija Medicinskog fakulteta i time značajno unaprijeđena mobilnost čime se značajno podigla kvaliteta i prepoznatljivost fakulteta, sveučilišta i Rijeke te se ojačala međunarodna suradnja, a budućim liječnicima konkurentnost na tržištu rada u Europi i svijetu.