17. izdanje

Med od kestena pčelarke Natalije Branović ukupni pobjednik Zlatnog ulišta

Sanja Gašpert

Foto Biopčela

Foto Biopčela



Pčelarka Natalija Branović iz Novalje ukupni je pobjednik 17. Zlatnog ulišta, sa svojim medom od kestena. Pobjednici po vrstama meda su Aron Štefanić za cvjetni med iz Rijeke, Miroslav Idžojtić iz Koprivnice za med od lipe i Branko Vidmar iz Mlinara, Vrbovsko za med medun.


Po prvi puta u Narodnoj knjižnici Kostrena, u organizaciji Biopčele – Udruge za promociju i primjenu ekološke pčelarske etike iz Rijeke te pod pokroviteljstvom i potporom Općine Kostrena, održano je 17. po redu Zlatno ulište, ocjenjivanje kvalitete meda u Primorsko-goranskoj županiji.


Na 17. Zlatno ulište pristiglo je 56 vrsta meda, 16 uzoraka cvjetnog meda i 14 uzoraka meduna, što, prema riječima predsjednika organizacijskog odbora Branka Vidmara, karakterizira pčelarsku sezonu 2024. godine kao jednu od lošijih pčelarskih godina.




Foto Biopčela


Svi pristigli uzorci podvrgnuti su kemijskoj i melisopanološkoj (peludnoj) ocjeni kvalitete.


Kemijski parametri koji su se ocjenjivali uključivali su postotak vlage, električnu provodnost te udio hirdroksimetilfurfurola (HMF) i postotak peludi, koju je obavio Hrvatski veterinarski institut – Veterinarski zavod u Rijeci u Laboratoriju za analitičku kemiju i rezidue pod vodstvom prof. Dijane Mišetić Ostojić.


Goranski medun


Postupak senzorskog ocjenivanja kvalitete meda obavljen je od strane članova Hrvatske udruge senzorskih analitičara meda u sastavu panela Mirko Almaši iz Omišlja, Ivan Kovač iz Poreča, Dijana Mišetić Ostojić i Mihaele Staver iz Rijeke. Voditelj panela senzorskih analitičara je izv. prof. Dražen Lušić, također iz Rijeke.


Na manifestaciji Zlatno ulište posjetitelji su mogli vidjeti izložbu crteža 4. razreda Osnovne škole Kostrena, kao i crteže djece iz Dječjeg vrtića Zlatna ribica iz Kostrene. Za posjetitelje Zlatnog ulišta organizirana je besplatna degustacija uzoraka 56 vrsta meda uz stručne voditelje, članove Hrvatske udruge senzorskih analitičara meda.


Foto Biopčela


Također, posjetitelji su mogli degustirati i kupiti jedini i prvi medun s oznakom zaštićene izvornosti, Goranski medun. Na kraju programa, poznati TV voditelj emisije “Na rubu znanosti” Krešimir Mišak održao je zanimljivo predavanje na temu “Transhumanizam, čovjek i duša”.


O Nataliji Branović


Natalija Branović potječe iz pčelarske obitelji iz Caske, u blizini Novalje na otoku Pagu. Njezin suprug Radovan Branović iz Ostrovice, pokraj Čakovca, također je pčelar. Zajedno pčelare sa 150 košnica koje su raspoređene na dva stacionirana pčelinjaka i dva seleča pčelinjaka.


Jedna je od rijetkih obitelji koje se profesionalno bave poljoprivredom, a na 25 hektara uzgajaju povrće i žitarice. Također, u ovom trenutku uzgajaju 25 magaraca od kojih imaju magareće mlijeko. Poznati su po primjeni inovacija u pčelarstvu.


Tako su jedni od rijetkih koji imaju medomat, odnosno automat iz kojeg u bilo koje doba dana možete kupiti med. Ovogodišnji šampion Zlatnog ulišta je med od kestena vrcan na području Banovine, na lokaciji Kljajić Brdo na području općine Vojnić.