REVITALIZACIJA PROSTORA

Lučka uprava oživljava proizvodnju i projektiranje u prostorima Torpeda

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Lučka uprava Rijeka raspolaže s desetak tisuća kvadratnih metara poslovnih prostora u lučici kompleksa Torpedo, a kompletan je prostor stavljen u funkciju, sklapanjem uglavnom dugoročnih ugovora sa zakupcima



Revitalizacija dijela prostora nekadašnjeg Torpeda kojim upravlja Lučka uprava Rijeka pomalo je u sjeni velikih infrastrukturnih projekata u riječkoj luci, iako je riječ o vraćanju u život jednog od najvažnijih i najatraktivnijih prostora riječke industrije, smještenog uz more, praktički u samom centru grada.


Lučka uprava Rijeka raspolaže s desetak tisuća kvadratnih metara poslovnih prostora u lučici kompleksa Torpedo, a kompletan je prostor stavljen u funkciju, sklapanjem uglavnom dugoročnih ugovora sa zakupcima. Ukupno je čak sedamnaest poslovnih subjekata smješteno u ovim prostorima koji su prije samo tri godine bili slabo iskorišteni, da bi od 2018. godine do danas njihova popunjenost dosegla sto posto. Pri tom se, u okviru uređenja poslovnih prostora, strogo poštuju zahtjevi Konzervatorskog odjela, budući da je čitav prostor pod zaštitom kao industrijska i arhitektonska baština Rijeke.


– U tijeku stečaja Torpeda Lučka uprava je iskazala interes za kupovinom dijela nekretnina, onih koje su izravno povezane s lučkim područjem. To je i realizirano 2003. godine, kada je kupljeno ovih oko deset tisuća kvadrata u zgradama smještenima oko lučice i uz obalu, kaže Denis Vukorepa, ravnatelj Lučke uprave.




Nakon otkupa, ovi su se vrijedni prostori, dodaje, pomalo »sramežljivo« davali u zakup pa su zapravo kroz dug vremenski period bile uglavnom prazne.


Foto Marko Gracin


– U zadnjih nekoliko godina u funkciju je stavljen cjelokupan kapacitet. Svih deset tisuća kvadrata je u zakupu, čime smo izuzetno zadovoljni. Imamo sedamnaest zakupaca, od kojih je velik dio tvrtki koje su na ovaj ili onaj način svojim poslovanjem vezane za more, ali imamo i RIO, tvrtku koja proizvodi odjeću. Ovim projektom revitalizacije poslovnih prostora u Torpedu zapravo smo htjeli zaštititi i očuvati proizvodnju u Rijeci, u samom gradu i posebno smo zadovoljni kada vidimo da su ovdje svoje mjesto našle i takve tvrtke, kaže Vukorepa.


Rijeka mijenja svoju dimenziju


Uz RIO, tvrtku Riječanima najbolje poznatu po šivanju odijela, koja se zadnjih godina specijalizirala ponajprije za proizvodnju odjeće za zaposlene u ugostiteljstvu i hotelima, a od izbijanja pandemije COVID-19 i za šivanje zaštitinih maski i odijela, najveći zakupac je Lurssen Design Center Kvarner, projektni ured u vlasništvu poznatog njemačkog proizvođača megajahti, vojnih plovila i drugih plovila posebne namjene. Ukupno su ove dvije tvrtke zakupile pet tisuća kvadratnih metara prostora u Torpedu, što je polovica od ukupnog kapaciteta kojim raspolaže Lučka uprava.


– Ulazak Lurssena u Torpedo s projektnim uredom, uz činjenicu da je ta ugledna tvrtka s tradicijom dužom od sto godina, tijekom kojih je postala najveći proizvođač megajahti u svijetu, zajedno s ACI-jem dala ponudu za koncesiju u marini u Porto Barošu, Rijeku stavlja na nautičku kartu Europe i svijeta. Rijeka postaje centar nautike. Izgradnjom marine, početkom rada kontejnerskog terminala na Zagrebačkoj obali, uz stalno rastući kontejnerski promet na Brajdici, Rijeka mijenja svoju dimenziju u svim segmentima koji se tiču luke i nautičkog turizma. Kao luka, vraća se, po važnosti u ulogu koju je imala, recimo, pedesetih i šezdesetih godina prošlog stoljeća, koja će nuditi kvalitetna i dobro plaćena radna mjesta, što će, u konačnici i cijeli grad činiti privlačnijim mjestom za život, kaže Vukorepa.


Prostor po mjeri tvrtke


Nautički turizam i svi poslovi vezani uz njega, zajedno s projektiranjem koje u Torpedu pokreće Lurssen, nova su, ističe, komponenta u razvoju grada, luke i turizma.


– To je veliki iskorak, kojim se nadograđuje tradicija, povijest i u velikoj mjeri određuje budućnost riječke luke, kaže Vukorepa.
Direktor tvrtke RIO, najvećeg pojedinačnog zakupca poslovnih prostora u Torpedu, Dean Butorac, ističe kako je odlučio preseliti proizvodnju sa Zameta, gdje tvrtka posluje zadnjih godina, čim se ukazala prilika za zakup prostora u Torpedu.


– U Rijeci, u samom gradu, malo je prostora adekvatnih potrebama naše proizvodnje. Nismo željeli seliti u okolicu Rijeke, poput mnogih proizvođačkih tvrtki koje su proizvodnju preselile uglavnom izvan grada. U prvom redu zbog specifične strukture i potreba naših zaposlenika, s kojima smo također razgovarali o mogućnostima seljenja na nove lokacije. Među našim zaposlenicima nije bilo interesa da se proizvodnja seli, primjerice na Kukuljanovo, nego su svi podržali ostanak u gradu. Osim toga, RIO je oduvijek bio u Rijeci i željeli smo da tako i ostane, kaže Butorac.


Prostor u Torpedu u potpunosti, ističe, odgovara potrebama tvrtke u pogledu veličine, organizacije, prohodnosti i pristupa pa ga vidi kao dugoročno rješenje za poslovanje.


– U prvoj fazi preseljenja proizvodnje ovdje će biti zaposleno pedeset ljudi. U tijeku su radovi na uređenju prostora, a proivodnja bi trebala započeti u kolovozu ove godine. Za početak će biti popunjena polovica prostora koji smo uzeli u zakup. Plan je da proširimo proizvodnju u naredne dvije do tri godine i time u cjelosti iskoristimo kapacitet prostora. S obzirom na krizu izazvanu pandemijom, i naši su poslovni planovi donekle usporeni dok ne vidimo kako će se cijela ova situacija riješiti. No sigurno je da će proizvodnja započeti ove godine, kaže Butorac.


RIO će u Torpedu proizvoditi svoj uobičajeni asortiman odjeće.


– U zadnjih četiri godine specijalizirali smo se za radnu odjeću u turizmu, ugostiteljstvu, hotelijerstvu, kao i za zaposlenike aviokompanija i aerodroma. To se pokazalo kao tržišna niša u kojoj ima prostora za daljnji razvoj i širenje. Kriza je, naravno, s padom turističkog i zračnog prometa, utjecala i na naše poslovne planove, ali vjerujemo da će se to tijekom ove godine, sve masovnijim cijepljenjem, ipak riješiti i da ćemo nastaviti s ulaznim trendovima koje smo imali do izbijanja pandemije, kaže Butorac.


Uređenje prostora u kojima će poslovati RIO u svim se segmentima usklađuje sa zahtjevima riječkih konzervatora, s kojima se usuglašava projekt uređenja.


Foto Marko Gracin


– Projekt će biti gotov za koji dan, a s konzervatorima smo u stalnom kontaktu, budući da je riječ o zgradi koja je pod zaštitom. Ukupno ćemo u uređenje i opremanje prostora u ovoj godini uložiti oko tri i pol milijuna kuna, kaže Butorac.


Zajedno s preseljenjem proizvodnje, RIO planira i nova ulaganja u strojeve i opremu.


– Jedan dio strojeva preselit ćemo sa sadašnje lokacije na Zametu, no kako ćemo ovdje imati puno više prostora i veći kapacitet, sigurno ćemo nabaviti i dio novih strojeva i opreme kako bi dodatno povećali i unaprijedili proizvodnju.


U fazi uređenja uredskih prostora je i Lurssen Design Center Kvarner, čija direktorica Teuta Duletić također ističe kako se upravo Torpedo pokazao idealnom lokacijom za smještaj budućeg projektnog ureda, ali i Lürssen Maritime Center of Excellence, centra koji će se baviti istraživanjem i razvojem u području digitalne transformacije brodarstva, čistog transporta, kao i korištenju alternativnih izvora energije za brodske pogone.


– Ovaj prostor ima i simboličku važnost i dugu tradiciju. Time što smo se odlučili za ovu lokaciju pokazujemo da želimo revitalizirati riječku industriju. I sami smo industrijska tvrtka, bavimo se brodogradnjom, strojarstvom i elektrotehnikom. Mislimo da se naša priča idealno uklapa ovdje, u prostor Torpeda, u ulici koja se nekad zvala Industrijska. Tu je i važna poveznica s torpedom, za naš razvojno-istraživački centar, kao i s morem. Svim našim partnerima iz inozemstva uvijek je interesantno kada im kažemo da je ovo prostor gdje je nastao torpedo i to ćemo uvijek rado isticati. Smatram da treba krenuti u industrijsku revitalizaciju ove industrijske ulice i želimo biti dio te priče, zajedno s Lučkom upravom, s kojom od prvog kontakta odlično surađujemo, što je i rezultiralo našom odlukom o poslovanju baš na ovoj lokaciji, rekla je Duletić.


Zadržavanje industrijskog štiha pri obnovi zgrada


Za projekt obnove zgrade RIO je angažirao poznatog arhitekta Igora Rožića koji projekt, kako sam ističe, od prvog trenutka priprema u suradnji s Konzervatorskim odjelom.


– Zgrada je zaštićena, ne pojedinačno, već kao dio kompleksa Torpeda, što znači da projekt mora dobiti odobrenje konzervatora. I za mene je to bio izazov jer, iako smo, u vrijeme dok sam bio predsjednik Društva arhitekata Rijeka, u više navrata temeljito istražili područje Torpeda, do sad nisam imao prilike raditi na nekoj od zgrada zaštićene industrijske baštine. Zgrada će zadržati izvorni izgled, pri čemu je poseban izazov bio pronaći prozore koji su gotovo identični izvornim prozorima zgrade, ali i to smo uspjeli. Sačuvat će se, u najvećoj mogućoj mjeri i brojni detalji unutrašnjosti, jer je i namjera investitora da se maksimalno zadrži taj industrijski »štih« i tradicija Torpeda i Rijeke, kaže Rožić.