Foto Vedran Karuza
Škola je organizirana u suradnji s Centrom za hiperbaričnu medicinu zahvaljujući kojemu studenti uče o hiperbaričnoj medicini koja se danas ne koristi samo za ronjenje, nego i za liječenje raznih kroničnih bolesti
povezane vijesti
KRALJEVICA – Ljetna škola medicine ronjenja okupila je jučer u Kraljevici na prvom zaronu 15 studenta medicine iz Švedske, Finske, Danske, Francuske, Austrije, Brazila, Kanade, Kuvajta, Norveške, Irske, Ujedinjenog Kraljevstva i Tajvana. Oni su polaznici ovogodišnjeg petog izdanja Ljetne škole medicine ronjenja koju organizira Međunarodna udruga studenata medicine Hrvatska CroMSIC čiji je cilj studente naučiti roniti, ali i poučiti o podvodnoj i hiperbaričnoj medicini, koja se sve više primjenjuje u liječenju.
– Prije 30 godina naš sadašnji mentor doc. dr. Igor Barković je studirao medicinu u Rijeci i obnašao dužnost predsjednika CroMSIC-a, udruge koja je tek tada osnovana. Kao ronilac htio je privući studente na razmjenu, a kako je bilo ratno vrijeme, ljudi su slabo dolazili na uobičajene razmjene studenata. Projekt je utihnuo kad je on počeo raditi kao liječnik, no prije pet godina projekt je ponovo pokrenut na novoj razni, u suradnji s Centrom za hiperbaričnu medicinu, koji nam pomaže da studenti uče o hiperbaričnoj medicini koja se danas ne koristi samo za ronjenje, već za liječenje raznih kroničnih bolesti, kaže studentica Laura Radoš, inače voditeljica ovog projekta koja je i sama prošla tečaj ronjenja.
Studiranje i ronjenje
Njezin kolega s fakulteta koji u Rijeci studira medicinu na engleskom jeziku Alistair Powell iz Hamburga, iskusan je instruktor ronjenja koji je studij u Rijeci izabrao upravo iz razloga da bi mogao studirati medicinu i roniti.
– Ovaj projekt mi je uvijek vrhunac godine. Volim ronjenje, prvi zaron sam napravio s osam godina u bazenu, a instruktor ronjenja postao sam prije šest godina. Kao instruktor ronjenja dosad sam živio i radio u Meksiku i Maldivima, a Rijeku sam izabrao kako bih paralelno sa studijem medicine mogao i roniti, kaže Powell.
Jedan od 15 studenata medicine koji su jučer napravili prvi zaron bio je Norvežanin Christian koji medicinu studira u Švedskoj.
– Očekujem puno od ove škole. Oduvijek sam želio naučiti roniti i more me uvijek fasciniralo. Uzbuđen sam zbog zarona, a jako je dobro što ćemo u sklopu ronjenja naučiti nešto i o medicini ronjenja i vidjeti barokomoru u riječkoj bolnici. Prvi put sam u Hrvatskoj, Rijeka je prekrasan grad, a povijest vašega grada je mi je fascinantna, smatra Christian.
Nova vještina
Njegova buduća kolegica Jam iz Kanade upravo je završila treću godinu studija. Zaron u Kraljevici nije joj bio prvi susret s ronjenjem, ali od Kvarnera i Jadranskog mora očekuje bolju vidljivost od one s kojom se susrela roneći u oceanu.
– Nešto iskustva u ronjenju imam, ronila sam u u Kanadi. No, u oceanu ne postoji tako dobra vidljivost kakvu očekujem ovdje na Kvarneru. Kako mi ronjenje može pomoći u studiju medicine? U sklopu studija učimo hiperbaričnu medicinu i medicinu ronjenja i smatram da je svako iskustvo koje možemo primijeniti tijekom studija kao novu vještinu i više nego dobrodošlo, zaključila je Jam.
Škola »magnet« za studente iz egzotičnih zemalja
Pokretač Ljetne škole medicine ronjenja, pulmolog doc. dr. Igor Barković, prisjetio se da je kao student medicine došao na ideju o pokretanju ovakvog tečaja kako bi potaknuo tada slabu razmjenu studenata u ratom zahvaćenoj Hrvatskoj.
– Počeli smo u ratnim godinama i morali smo osmisliti nešto što drugi ne mogu ponuditi. Za nas je to bila blizina Medicinskog fakulteta i Centra za hiperbaričnu medicinu te lijepih ronilačkih lokacija koje su zanimljive svima. Da je to tako, i danas nam potvrđuje činjenica što nam se ovoj školi odazivaju studenti iz dalekih, egzotičnih zemalja poput Tajvana i Brazila. Nudimo im internacionalno priznat tečaj ronjenja za ronioca početnika koji je proširen teorijom i vještinama koje bi studentima medicine mogle biti zanimljive, poput posjeta hiperbaričnoj komori i znanja iz medicine ronjenja, kaže Barković.