Na osnovu nalaza državne revizije

Lista za Rijeku prijavila Uskoku gradonačelnika Vojka Obersnela

Damir Cupać

Podnositelji prijave tvrde da je gradonačelnik nenamjenskim trošenjem sredstava zlouporabio položaj



RIJEKA Iz neslužbenih izvora saznajemo da je Lista za Rijeku, preko svojih predstavnika i odvjetnika, u srijedu predala USKOK-u kaznenu prijavu protiv riječkog gradonačelnika Vojka Obersnela. U srijedu navečer tu su nam informaciju potvrdili i odvjetnici Marko Puhovac i Slobodan Večerina koji su predali prijavu u ime Liste za Rijeku. Potvrdili su samo da su poslijepodne podnijeli prijavu u prostorijama USKOK-a, ali nisu željeli govoriti o pojedinostima.    



Predsjednik Liste za Rijeku Danko Švorinić najavio je da će na sjednici gradskog parlamenta u četvrtak detaljno pojasniti zbog čega je njegova stranka podnijela kaznenu prijavu.


    – Ukratko, kao stranka i kao ljudi koji se zalažemo za zakonito i transparentno trošenje novca poreznih obveznika ocijenili smo da je naša građanska obveza podnošenje kaznene prijave. Institucije neka odrade svoj dio posla, kazao je Švorinić.





 No, iz neslužbenih izvora saznajemo da se u prijavi tvrdi da je gradonačelnik zlouporabio svoj položaj i ovlasti te postupao protivno propisima na štetu Grada i trgovačkih društava u vlasništvu ili u većinskom vlasništvu Grada Rijeke, ali i Republike Hrvatske. Prijava se poziva na nalaz revizije i tvrdnje podnositelja prijave da su znatna sredstva Grada Rijeke trošena nenamjenski.     Podnositelji prijave se pozivaju na nalaz Državnog ureda za reviziju – Područnog ureda Rijeka, prihvaćenog u rujnu čijim izvješćem je utvrđena nepravilnost u raspolaganju sredstvima Grada Rijeke. Glavna uporište ove kaznene prijave je tvrdnja da je nenamjenski utrošeno oko 34 milijuna kuna. Podnositelji prijave tvrde da to pokazuje da je prouzročena šteta velikih razmjera.  

  Ističu da su u izvješću o reviziji poslovanja Grada Rijeke za 2010. godinu pronašli da su utvrđene nepravilnosti i propusti koji se odnose na računovodstveno poslovanje, zaduživanje, prihode i primitke, rashode i izdatke te postupke javne nabave Grada Rijeke. No, osim ovog novog problema pozivaju se i na reviziju iz 2009. godine, kad je izraženo uvjetno mišljenje i opisane određene nepravilnosti i Gradu je naloženo da ih otkloni. Revizijom za 2010. godinu utvrđeno je da nije postupljeno prema ranijim nalozima i preporukama, odnosno da nepravilnosti u poslovanju nisu otklonjene čime je Grad Rijeka oštećen. 



 Gradonačelnik Vojko Obersnel kaže da nema nikakvu informaciju o kaznenoj prijavi koju su USKOK-u podnijeli odvjetnici Liste za Rijeku.


    – Mislim da se tu nema što komentirati. Svatko može protiv svakoga podnijeti kaznenu prijavu ako smatra da je prekršen zakon. Što se tiče nalaza Državne revizije, ne vidim ni jedan element kaznenog djela. U konačnici, nalaz Državne revizije po proceduri nakon prihvaćanja u Saboru prosljeđuje se Državnom odvjetništvu koje procjenjuje ima li ili nema elemenata za daljnje postupanje, odnosno istražne radnje. Očito je da se nekome žuri jer nema vremana čekati okončanje procedure zbog toga što smo ušli u izborno vrijeme. Podsjetio bih da je Državna revizija dala uvjetno mišljenje za preko 90 posto općina i gradova upravo zbog nenamjenskog trošenja novca, a isto mišljenje dobila su i neka ministarstva, izjavio je Obersnel. 



  Tako saznajemo da se u prijavi spominju i 22 miljuna kuna sredstava za razvoj gospodarenja otpadom prikupljena iz cijene komunalne usluge. Radi se o sredstvima kojima je 2007. financiran završetak izgradnje dvoranskog plivališta. Spominje se i dio izvješća u kojem se navodi sumnja da je neplaćanjem oko 7 milijuna kuna oštećen državni proračun. Navodno se radi o iznosu koji je trebao biti uplaćen kao dio prihoda od prodaje stanova.