
"Borimo se za društvo u kojem su svi građani ravnopravni, bez obzira na nacionalnost. Ovdje ne postoji “previše” nikoga – postoji samo zakon koji jednako vrijedi za sve", rekao je Pavela
povezane vijesti
Županijski vijećnik i kandidat za župana Leo Pavela reagirao je na “netočne i opasne teze Borisa Miloševića”.
Njegovo priopćenje prenosimo u cijelosti:
“Kao županijski vijećnik Primorsko-goranske županije, s indignacijom odbacujem netočne i manipulativne tvrdnje koje su se posljednjih dana pojavile u pojedinim medijima, a kojima se insinuira da su vijećnici PGŽ-a svojim glasanjem postupili protivno zakonu i pravima nacionalnih manjina.
S obzirom na istupe gospodina Borisa Miloševića vezane uz politička zbivanja u Skupštini Primorsko-goranske županije, dužan sam kao županijski vijećnik reagirati na način koji podsjeća na temeljna načela pravne države.
Gospodin Milošević, protiv kojeg je USKOK podignuo optužnicu zbog sumnje u koruptivne radnje, je pretjerao u svojim konstatacijama koje ukazuju na njegovu nepristojnost i nedemokratski standard. Pravo i zakon ne prestaju vrijediti kad ne odgovaraju nečijoj političkoj agendi – pa čak ni kad dolaze od bivšeg potpredsjednika Vlade.
Vrijeđanje vijećnika Skupštine PGŽ-a izjavom da je “nekima i jedan Srbin u Skupštini previše” nije ni politički korektno, ni činjenično utemeljeno, već je izraz očajničkog pokušaja da se legalna i demokratska odluka prikaže kao napad na nacionalne manjine.
Zakon jasno definira uvjete pod kojima manjine ostvaruju pravo na zajamčenu zastupljenost – i srpska manjina u PGŽ-u, prema zadnjem popisu stanovništva, ne ispunjava taj kriterij. Sve ostalo je – politički inženjering.
Odbijen je prijedlog izmjene Statuta PGŽ-a kojim bi se srpskoj nacionalnoj manjini – unatoč udjelu ispod 5% stanovništva – osigurao zajamčeni mandat u Skupštini. Time je spriječeno kršenje Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, koji jasno propisuje da pravo na razmjernu zastupljenost ostvaruju samo one manjine koje čine više od 5% stanovništva (čl. 20, st. 4.).
Navodna izjava Ministarstva pravosuđa i uprave, prema kojoj pripadnici srpske manjine imaju pravo na jednog vijećnika temeljem matematičke formule iz Zakona o lokalnim izborima, selektivno i pogrešno tumači zakon. Taj zakon uređuje tehnički način izračuna potencijalne zastupljenosti, ali ne daje pravo na automatski mandat, osobito ako kriterij iz Ustavnog zakona nije ispunjen.
Pravo ne može biti rezultat pritiska, političkog lobiranja ili selektivnog tumačenja zakona u korist jedne skupine. Iznimke koje nisu predviđene zakonom nisu zaštita manjina – one su napad na pravni poredak.
Pitam se: kako je moguće da Ministarstvo pravosuđa RH reagira unutar 12 sati i izdaje “tumačenje zakona” samo jednoj strani, mediju TV VIDA pod upravljanjem Srpskog narodnog vijeća pod vodstvom Borisa Miloševića, dok istodobno ignorira stav Skupštine koja je postupila sukladno zakonskim i ustavnim normama, a meni kao županijskom vijećniku na neke mailove nisu odgovorili više od dvije godine? Jesu li to dvostruki kriteriji i diskriminacija ili TV Vida pod upravljanjem SNV nije istinito objavila mišljenje Ministarstva pravosuđa RH?
U PGŽ-u nema mjesta za podjele. Borimo se za društvo u kojem su svi građani ravnopravni, bez obzira na nacionalnost. Ovdje ne postoji “previše” nikoga – postoji samo zakon koji jednako vrijedi za sve.
Skupština PGŽ-a je u četvrtak u 18:00 sati jasno pokazala da poštuje zakon. Politika ne smije stajati iznad prava”, piše u priopćenju Lea Pavele.