Foto Sergej Drechsler
Izložbom je obuhvaćeno 150 godina kvarnerskog i hrvatskog planinarstva
povezane vijesti
Povodom 150. godišnjice organiziranog planinarstva u Hrvatskoj koja se obilježava ovog listopada na postamentima na Korzu postavljena je izložba naziva “Kvarnerska planinarska priča”.
Projekt u organizaciji Hrvatskog planinarskog društva posjetiteljima će predstaviti osnovne činjenice o planinarstvu na Kvarneru i u županiji koje se osim aktivne sadašnjosti može podičiti i tradicijom zapaženom u nacionalnim okvirima.
Kako je navedeno na otvaranju izložbe, počeci organiziranog planinarstva u Hrvatskoj sežu u 1874. godinu, točnije na datum 15. listopada kada je u Zagrebu osnovano Hrvatsko planinarsko društvo te započeto sustavno istraživanje i promocija planinskih područja Hrvatske.
Stoljeće i pol kasnije, HPS kao nasljednik tog društva okuplja preko 340 planinarskih udruga i klubova koji broje više od 40 tisuća članova.
Zdrav odnos prema prirodi
– Izložbu smo posljednjih mjeseci intenzivno pripremali s ciljem da široj publici prikažemo doprinos društava s kvarnerskog područja u razvoju hrvatskog planinarstva.
Naš kraj ima dugogodišnju tradiciju planinarstva, no bitno je istaknuti da planinarenje nije besciljno lutanje po planini, već djelatnost koja je pomno osmišljena i strukturirana.
Naglasak ove izložbe je na organiziranom planinarstvu, a iz nje se može saznati na koji način udruge iz Rijeke i bliže okolice danas doprinose razvoju planinarstva u Hrvatskoj, kazale su Biserka Radović i Ivana Eterović, pročelnica i zamjenica pročelnice Komisije za promidžbu i izdavačku djelatnost HPS-a.
Osim preko 18 planinarskih društava i tri alpinistička kluba, riječki planinari okupljaju se i oko Riječkog planinarskog saveza, Stanice planinarskih vodiča Rijeka i riječke stanice Hrvatske gorske službe spašavanja kojima je posvećena polovica izložbenih plakata.
Pokazuju snagu saveza
Prema riječima Igora Eterovića, predsjednika izvršnog odbora HPS-a, ova je obljetnica prilika da se svi oni s ponosom osvrnu na ono što je kroz godine činjeno.
– Cilj obilježavanja 150. godišnjice, koju slavimo nizom središnjih aktivnosti i mnoštvom manjih, je da s ponosom prepoznamo ovu tradiciju koja je zaista impresivna.
Izložba pokazuje snagu saveza, ne samo zbog širine naših aktivnosti, već posebno sa snagom i brojnošću udruga i klubova i s ovog područja.
Planinari su uvijek spremni svojoj zajednici dati širinu u kulturnom i sportskom smislu, a naš kvarnerski krug važan je kamenčić u mozaiku duge povijesti hrvatskog planinarstva, naveo je.
Putovi, objekti i aktivnosti
Otvorenju su prisustvovali i gradonačelnik Rijeke Marko Filipović i ravnatelj županijske Javne ustanove Priroda Marko Modrić koji su izdvojili kako riječki planinari daju svoj doprinos promociji zdravog načina života i zdravog odnosa s prirodom, odnosno kako imaju važnu ulogu u očuvanju prirode i okoliša, brinući se za niz legendarnih planinarskih mjesta i vrhova kao što su oni na Učki, Risnjaku, Snježniku, u Gorskom kotaru i na otocima.
Osim crtica iz povijesti riječkog planinarstva, poput onih o prvim planinarskim društvima i domovima u riječkoj okolici, posjetitelji izložbe mogu se upoznati o planinarskoj infrastrukturi, putovima i objektima, kao i aktivnostima koje provode ovdašnje planinarske udruge.
“Kvarnerska planinarska priča” na Korzu će se moći posjetiti do 14. listopada.