Devastacija baštine

Kulturocid: Srušio vapnenicu pa ciglu ugradio u kamin

Sanja Gašpert

Fotografija devastacije

Fotografija devastacije

Osim što se radi o uništavanju industrijske baštine, u Gradu Bakru navode i kako je ovim činom počinjena znatna materijalna šteta, odnosno kazneno djelo uništenja i oštećenja tuđe stvari - krađa



U povodu nemilog događaja, kulturocida na Plasama, želimo vas upoznati s našim saznanjima u vezi s rušenjem posljednje vapnenice na Plasama, a s obzirom da smo upoznate s činjenicom da ulažete napore da zaštitite »industrijsku baštinu – vapnenice« na Plasama te da ste kao Grad započeli s tim projektom.


Velika šteta


Vapnenica pokojnog Ivana Čopa – Švika bila je još jedna jedina u cijelosti sačuvana, no nažalost to više nije – tim su se riječima bakarskom gradonačelniku Tomislavu Klariću pismom obratili mještanke Bosiljka Čop Jokanović, Tanja Čop Vidas i Božica Čop Pavušek.


Navode da su nedavno dobile anonimnu informaciju o tome da izvjesna osoba koja stanuje u centralnoj željeničkoj zgradi na Plasama razgrađuje vapnenicu njihovog oca, pokojnog Ivana Čopa – Švika te ciglu i kamen ugrađuje u kamin u svom dvorištu.





Nažalost, informacija se pokazala točnom.


»Posljednja autohtona vapnenica na Plasama u cijelosti je devastirana. Skinuta je cigla s velih i malih vrata, pa se kamen urušio izvan vapnenice. Također su skinuti redovi cigle po obodu vapnenice i razbacane okolo njenog vrha.


Urušio se vrh vapnenice – kapa«, stoji u pismu u kojem se navodi i kako je zaista cigla s vapnenice ugrađena u »ruglo od kamina«.


– Čovjek ostaje zapanjen činjenicom da je netko mogao zbog par stotina cigli i desetak karijola kamena napraviti toliku štetu i srušiti zadnji spomenik hreljinskim japnarima – navodi se u dopisu upućenom na adresu Grada Bakra.


Grad Bakar je reaigrao i uputio nadležnim službama prijedlog za pokretanje kaznenog postupka, navodeći kako je zaprimljen dopis u kojem tri mještanke ukazuju na »devastaciju, razgradnju i otuđenje građevinskog materijala objekata vapnenica koje se nalaze na području k.o. Ružić selo, Hreljin, naselje Plase«.


Uviđaj na terenu


Istovremeno su službenici Upravnog odjela za urbanizam, komunalni sustav i ekologiju Grada Bakra napravili uviđaj na terenu i, kako ističu u Gradu Bakru, utvrdili istinitost svega navedenog u dopisu.


– Oštećenjem objekata i odvozom ugrađenog materijala povijesnih objekata od tehničkog značenja koje služe za javne potrebe prezentacije tradicionalne proizvodnje vapna karakterističnih za to područje Grada Bakra, počinjena je znatna materijalna šteta, odnosno kazneno djelo uništenja i oštećenja tuđe stvari – krađa.


Osim navedenog dopisa, u prilogu smo dostavili i kopiju plana područja na kojem je počinjeno kazneno djelo te shematski prikaz s lokacijama vapnenica – izvod iz magistarskog rada Filipa Ružića, Fakultet za arhitekturu u Ljubljani, navodi se u dopisu Grada Bakra koji potpisuje gradonačelnik Tomislav Klarić.