Foto Sergej Drechsler
Najavljena je dvodnevna rasprava o institucionaliziranju nematerijalne baštine
povezane vijesti
Na koji način pristupiti nematerijalnim kulturnim dobrima, kako ih “uhvatiti”, prevesti i prenijeti lokalnoj i široj publici, a opet ostati vjeran njihovim izvornim elementima i kontekstu – biti će teme viškovskog stručnog skupa koji u fokus stavlja institucionalizaciju nematerijalne kulturne baštine.
Prvo zbivanje ovakve vrste u Kući halubajskega zvončara okupit će vodeće hrvatske i slovenske etnologe i folkloriste, predstavnike institucija i turističke djelatnike, kao i ljubitelje lokalne baštine i sve zainteresirane kojih očekuju dva dana plodonosnih i raznovrsnih diskusija.
U najavi skupa otvorenog tipa, koji će se održati 22. i 23. studenog, organizatori ističu kako žele stvoriti prostor gdje se mogu iznijeti mišljenja, problemi i iskustva kada je u pitanju institucionalno prenošenje onog najvrijednijeg među nematerijalnim kulturnim naslijeđem.
Velik korak za područje baštine
Prema riječima idejne i programske začetnice stručnog skupa, autorice postava Kuće Lidije Nikočević, razgovora o nematerijalnoj baštini i onome što se pri njenoj obradi događa nedostaje čak i u znanstvenim krugovima, stoga organiziranje ovakvog događaja predstavlja veliki korak za područje baštine, kao i Kuću halubajskega zvončara kao kulturnu instituciju.
– Ovim skupom mi koji smo sudjelovali u projektima nematerijalne baštine želimo diskutirati i polemizirati o problemima s kojima smo susreli radeći sa zajednicama.
Nositelji baštine i zajednica od nas imaju određena očekivanja, no kada sav taj materijal o kulturnim dobrima uđe među dizajnere, tehničare, arhitekte i ljude koji nisu dionici tih dobara, događaju se različiti prijevodi koji mijenjaju inicijalan sadržaj.
U tim se prevođenjima znaju dogoditi procesi koji škode kulturnom dobru kojeg želimo štititi i podijeliti s drugima, zbog čega ćemo drugi dan skupa posvetiti nositeljima tradicije iz lokalnih zajednica koji su početak i kraj cijele priče.
Halubajski zvončari su u realizaciju projekta Kuće morali uložiti velik trud i slobodno vrijeme, a njih ćemo pitati s kojim se problemima susreću i kako doživljavaju kada nešto njima intimno postaje još vidljivije i izloženo javnosti, najavljuje Nikočević.
Organizatorica ističe kako će se sudionici skupa baviti i interpretacijskim centrima nematerijalne baštine kojih u našem kraju i Hrvatskoj ima mnogo, no koji postoje u svojevrsnoj sivoj zoni budući da ne potpadaju pod kategorizaciju muzeja, kao i načinom kojima se elementi nematerijalne baštine mogu uključiti u turističku ponudu, a da se pritom izbjegne njihova banalizacija.
Reprezentacija i autorska prava
Stručni su skup najavili i načelnica općine Viškovo Sanja Udović, ravnatelj Kuće halubajskega zvončara Dominik Damiš te predstavnik Udruge Halubajski zvončari Damir Host, navodeći kako viškovska ustanova može poslužiti kao primjer dobre prakse u očuvanju baštine.
– Upravo naša ustanova ima zadatak da na institucionalan način pristupa nematerijalnoj baštini koja postoji kao uvriježena praksa, da o njoj govori i da ju prezentira.
Veliki obol u prakticiranju naše baštine, ali i u administrativnom dijelu Kuće kod nas je napravila Udruga Halubajski zvončari koji su bili veliki suport u očuvanju, zapisivanju i prezentiranju nematerijalnog ne samo u lokalnim okvirima, nego cijelom svijetu, navela je načelnica Udović, dok je Damiš istaknuo kako Kuća halubajskega zvončara kao javna ustanova u kulturi ovim programom nastoji dati znanstveno težište svom djelovanju.
– Pozdravljamo ideju koja se rodila u suradnji gđe Nikočević, Kuće i općine Viškovo jer se ovime prepoznaju spomenuti problemi o kojima već dugo diskutiramo. Ponosni smo i zadovoljni da su halubajski zvončari uvršteni na UNESCO-ovu listu nematerijalne kulturne baštine, no s time dolazi i odgovornost.
Kako dobivamo velike količine poziva za sudjelovanje u raznim manifestacijama, događa se da nas predstavljaju neki drugi, što za nas ispada parodija, a tu su i problemi zaštite autorskih prava jer svatko može štampati robu s likom zvončara.
Nadamo se da ćemo se kroz skup približiti rješenjima na stvari koje nas muče, da ćemo imati otvorenu diskusiju i prepoznati zajednički interes, rekao je Host.
Sudjelovanje na dvodnevnom skupu koji započinje u petak, 22. studenog u 10 sati besplatno je za sve posjetitelje, a detaljan program zbivanja dostupan je na web stranicama Kuće halubajskega zvončara.