Obuka neplivača

Kroz program “Rijeka pliva” prošlo više od 11 tisuća učenika. Ove godine je sve. nažalost, još na čekanju

Ingrid Šestan Kučić

S obzirom na to da je zbog epidemije jedna generacija učenika »preskočena«, razmatra se mogućnost i traže načini na koji će se i ta generacija djece obuhvati programom još ove školske godine



RIJEKA – Iako ne postoji jedinstvena statistika procjenjuje se da u Hrvatskoj između 40 i 70 posto djece ne zna plivati, a taj je podatak bio okidač za Ministarstvo turizma i sporta koje je zatražilo ponovno uvođenje obavezne obuke plivanja za najmlađe učenike. Obuka neplivača iz Državnog pedagoškog standarda ispala je 2010. godine pa je provedba plivačke pismenosti kroz školski sustav prepuštena lokalnim zajednicama, roditeljima, klubovima i školama.


Tako je Rijeka jedini grad u Hrvatskoj koji sustavno i kontinuirano provodi obuku plivanja kroz projekt »Rijeka pliva« od školske 2008./2009. godine do danas. Obuka je besplatna za učenike, a u Gradu Rijeci ističu da iako više nije predviđena Državnim pedagoškim standardom Grad je i dalje nastavio s provedbom projekta te sve 23 osnovne škole kojima su osnivač imaju projekt »Rijeka pliva« uvršten u svoj Školski kurikulum.


– Zahvaljujući novoizgrađenim bazenima na Kantridi riječki su učenici dobili prvoklasne uvjete za bavljenje ovim sportom te su Grad Rijeka i Plivački klub »Primorje – Croatia osiguranje« u školskoj 2008./2009. godini pokrenuli zajednički Projekt »Rijeka pliva«. Autorica i voditeljica Projekta je Katarina Jusup-Dodig, učiteljica razredne nastave u Osnovnoj školi Kantrida te dugogodišnja plivačica i trenerica. U projektu je do sada sudjelovalo 11.574 učenika drugih razreda iz svih osnovnih škola Rijeke. Program se kroz godine nadopunjavao i obogaćivao. Sada se osim same obuke u plivanju koja obuhvaća vještine plivanja, skakanja, sinkro plivanja, igranja vaterpola i spašavanju u vodenom mediju tijekom obrade teorijskog dijela sportova u vodi, djeca uče i o važnosti utjecaja sporta na organizam te o važnosti fer playa, ravnopravnosti spolova te o nenasilju u sportu i problemu dopinga, navode u Gradu.




Međutim, program je trenutno na »čekanju«, jer je pandemija koronavirusa onemogućila njegovo održavanje još prošle godine. Zbog toga je jedna generacija učenika koja je lani pohađala drugi razred preskočena, ali u Gradu i Riječkom sportskom savezu ističu da razmatraju mogućnosti i traže načini na koji će se i ta generacija djece obuhvati programom još tijekom ove školske godine, što će u konačnici ipak ovisiti o epidemiološkoj situaciji.


Deset sati obuke u blok satovima


Tijekom programa, koji se odvija radnim danom, učenici pohađaju 10 sati obuke u blok satovima kako bi se smanjio trošak prijevoza. Prostor Bazena Kantrida organizira grad Rijeka, a roditelji su oslobođeni plaćanja prijevoza, prostora plivališta i troška instruktora. Za učenike talijanskih osnovnih škola obuka se održava na talijanskom jeziku, a zadaća programa je djecu poučiti vještinama plivanja, skakanja, sinkro plivanja, igranja vaterpola i spašavanja u vodenom mediju. Uz pozitivno utjecanje na psihofizičko stanje učenika cilj programa je i populariziranje te motiviranje učenika za bavljenje sportom, kao i kvalitetno osmišljavanje slobodnog vremena učenika.


Godišnje se iz gradskog proračuna za program izdvaja 90 tisuća kuna, s posljednjih godina program sa 120 tisuća kuna sufinanciraju i Ministarstvo znanosti i obrazovanja te Središnji državni ured za sport.