: Poslijepodneva su rezervirana za laboratorije / Snimio Mateo LEVAK
Predavanja nam donose širu sliku o tome čime se sve možemo baviti nakon fakulteta i o tome koliko je područje kemije široko, kaže Una
povezane vijesti
RIJEKA U tjednu u kojem sve generacije učenika broje posljednje dane ljetnih praznika, u Prirodoslovnoj i grafičkoj školi već je radno, jer ondje je petu godinu zaredom organizirana Ljetna škola kemije koja je ponovo okupila kremu mladih kemičara. Njih 20 iz Zagreba, Čakovca, Splita, Koprivnice i Rijeke odlučili su posljednji tjedan praznika provesti u učionicama i laboratorijima, a sve s ciljem da nadograde postojeće znanje i nauče ono što se iz školskih udžbenika ne može naučiti.
Škola, kaže voditelj doc. dr. Tomislav Portada s Instituta »Ruđer Bošković«, okuplja najbolje od najboljih, redom sve učenike koji sudjeluju na natjecanjima iz kemije, a nude im se sadržaji koji se ne rade u okviru redovne nastave, zbog čega nije rijetkost da se učenici iz godine u godinu vraćaju u Rijeku. Ove se godine otišlo i korak dalje pa je Ljetna škola kemije dobila i svoje studentsko izdanje.
– U proteklom tjednu prvi put sličan program je organiziran i za studente i to na Odjelu za biotehnologiju. Odlučili smo se za to jer svake godine imamo polaznike koji redovno dolaze, a kako su već postali studenti te dolaze novi učenici odlučili smo im ponuditi poseban program i nadamo se da će to postati tradicija kao što je i Ljetna škola čiji je domaćin Prirodoslovna i grafička škola, kaže doc. dr. Portada.
Sljedeće školske godine i ljetna medijska škola
|
Šira slika
Taj studentski program okupio je 28 polaznika, među kojima i studente iz Cambridgea i Trsta, dok je za ovotjedno izdanje programa bilo puno više zainteresiranih, ali odabrani su oni koji ulaze u kategoriju najboljih od najboljih. Do kraja ovog tjedna u Prirodoslovnoj i grafičkoj školi predavanja će držati čak šestero predavača s Instituta »Ruđer Bošković«, koji je suorganizator programa, a bit će predavača i s drugih institucija.
– Program je podijeljen u dva dijela. Tijekom jutra polaznici slušaju predavanja, a poslijepodne provode u laboratoriju gdje su podijeljeni u dvije skupine, naprednu i početnu. Rade ono s čime se u školi neće susresti, jer to ne ulazi u nastavni program. Za polaznike je sve besplatno i to zahvaljujući sponzorima, kaže Portada.
Činjenica da se na Ljetnoj školi stječu znanja koja se u sklopu redovnog školskog programa nikad neće steći, glavni je mamac za polaznike, jer kako otkriva završena maturantica čakovečke gimnazije, Una Jakšić, to je bio glavni poticaj za ponovni dolazak u Rijeku.
– Prije dvije godine sudjelovala sam u programu i to je bilo jedno jako lijepo iskustvo. Odlučila sam se vratiti, jer organizacija je odlična, kao i znanja koja dobijemo. Predavanja nam donose širu sliku o tome čime se sve možemo baviti nakon fakulteta i o tome koliko je područje kemije široko. Pored toga, susret sa studentima pomogao mi je prilikom odabira fakulteta i upisala sam farmaciju u Zagrebu, otkriva Una.
Jedinstvena prilika
I Lovro Mirković, učenik 3. razreda zagrebačkog MIOC-a, nakon prošlogodišnjeg prvog iskustva ovaj se tjedan ponovo vratio u Rijeku.
– Sigurno ću nastaviti dolaziti, jer do znanja koje ovdje stječemo jako je teško doći u redovnom obrazovanju. Ovo je jedinstvena prilika zahvaljujući kojoj se mogu baviti nečim što je jako zanimljivo, a mogu se upoznati i s vršnjacima iz cijele Hrvatske koji dijele iste interese, ističe Lovro.
Koprivnički gimnazijalac, Karlo List, u Rijeku se pak uputio na bratov nagovor, a iako prvi put sudjeluje u Ljetnoj školi kemije, već je prvi dan rada u laboratoriju stekao svu slavu, najbolje riješivši zadatak za što je nagrađen knjigom.
– Prijašnjih godina moj je brat dolazio u Rijeku i bio je oduševljen, a kako dijelimo iste interese, odlučio sam i ja krenuti. Velika je prednost što možemo naučiti puno toga što u školi nikad nećemo učiti, zaključuje Karlo.