Birokracija je donedavno u ovoj školskoj godini moderan školski brod zadržala na vezu - »Kraljica mora« / Foto M. GRACIN
Kako bi svojim maturantima osigurali važeće svjedodžbe na kraju srednjoškolskog obrazovanja, Pomorska škola Bakar, SŠ Ambroza Haračića Mali Lošinj i Pomorska škola Zadar plovidbenu praksu organizirali su na školskom brodu »Vila Velebita ll«
povezane vijesti
RIJEKA – Nakon što je stavljanje školskog broda »Kraljica mora« u funkciju polovidbene prakse ove školske godine tri puta odgađano, taj je brod napokon zaplovio, ali učenici čak triju škola na njemu nisu uspjeli odraditi praksu.
Umjesto modernog školskog broda, poslužili su se školskim brodom Pomorske škole Bakar »Vila Velebita ll« koji datira još iz 1956. godine. Za samu Pomorsku školu Bakar, Srednju školu Ambroza Haračića Mali Lošinj i Pomorsku školu Zadar bilo je to jedino rješenje kako bi svojim maturantima osigurali važeće svjedodžbe na kraju srednjoškolskog obrazovanja.
Vremenski škripac
Naime, kako se bližio kraj školske godine za maturante, a »Kraljica mora« nije napuštala brodogradilište, hrvatskim pomorskim srednjim školama ostala su tek dva mjeseca za odraditi praksu koja im je prema STCW konvenciji uvjet za završetak srednjoškolskog obrazovanja. S obzirom na to da Hrvatska ima sedam srednjih škola koje obrazuju buduće pomorce te svake godine petstotinjak učenika završava srednjoškolsko obrazovanje, bilo je izvjesno da ne mogu svi stići do prakse na »Kraljici mora«.
Štoviše, školski brod sve do sada u ovoj školskoj godini nije plovio, a razlog tome nasukavanje je u moru birokracije i istek ranije zaključenog Okvirnog sporazuma za usluge upravljanja školskim brodom, zbog čega je Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture kao obveznik provedbe postupaka javne nabave bilo dužno pokrenuti postupak odabira novog upravitelja broda radi zaključenja novog četverogodišnjeg okvirnog sporazuma za usluge upravljanja školskim brodom »Kraljica mora«. U tom je postupku u konačnosti odabran novi upravitelj broda, trgovačko društvo Solsticij, a u međuvremenu je bilo potrebno provesti i novi postupak javne nabave u svrhu osiguravanja odlaska broda na redovni servis u brodogradilište i pripremu broda za nastavak korištenja.
Bez spavanja na brodu
Nastalom problemu doskočilo se odrađivanjem prakse na školskom brodu bakarske Pomorske škole, a kako »Vila Velebita II« nema jednake mogućnosti kao i »Kraljica mora«, ove godine ta praksa nije bila odrađena na isti način, odnosno maturanti na brodu nisu spavali, a nije bilo ni mogućnosti prehrane na brodu. Stoga su učenici iz Malog Lošinja i Zadra, kaže ravnatelj Pomorske škole Bakar, doc. dr. Igor Kegalj, bili smješteni u Učeničkom domu »Tomislav Hero« te su svakodnevno isplovljali na bakarskom školskom brodu.
– Na »Vili Velebita II« praksu je odradilo 77 naših maturanata smjera Pomorski nautičar i Tehničar za brodostrojarstvo, kao i 20 učenika iz Malog Lošinja te 40 iz Zadra, a plovidbena praksa u cijelosti je odrađena u skladu sa STCW konvencijom i svim pravilnicima te je na taj način učenicima bilo omogućeno uspješno svladavanje predmetnih sadržaja i dobivanja svjedodžbe u skladu s Pravilnikom o zvanjima i svjedodžbama o osposobljenosti pomoraca, zaključuje ravnatelj.