Jelena Anđelić

Kostrena će uskoro napokon dobiti hotel! Nova direktorica TZ-a otkrila nam je još neke detalje

Barbara Čalušić

Jelena Anđelić / Foto: Milan Đekić

Jelena Anđelić / Foto: Milan Đekić

Kostrena više nije tranzitna destinacija već destinacija za odmor



KOSTRENA – U Kostreni su u prvih osam mjeseci ostvarena 13.343 dolaska i 57.910 noćenja gostiju, što je, prema podacima Turističke zajednice Kostrene, za oko 10 posto manje u odnosu na 2023. godinu.


Međutim, prema riječima direktorice TZ-a Kostrene Jelene Anđelić, blagi pad ne iznenađuje, s obzirom na činjenicu da su se u 2023. dolasci povećali za čak 35 posto u odnosu na isto razdoblje godinu ranije te je ostvareno 16 posto više noćenja u odnosu na 2022. godinu, pa je trend tolikog povećanja iz godine u godinu gotovo nemoguće pratiti.


– Uvidom u statističke podatke iz sustava eVisitor vidljivo je da su na pad direktno utjecali hostel i prenoćište u kojima su u prvom dijelu godine bili smješteni radnici stranih nacionalnosti koje ne ubrajamo u statistiku.




Što se tiče broja dolazaka i noćenja u privatnim kapacitetima, sa zadovoljstvom dijelimo informaciju da su broj dolazaka i noćenja ostali gotovo na razini prošle godine, te na to trebamo staviti fokus i u budućnosti, kaže Anđelić.


Većina stranci


Što se tiče odnosa domaćih i stranih gostiju, daleko veći udio imaju strani gosti, no niti broj domaćih gostiju nije zanemariv.


Najzastupljenija emitivna tržišta iz kojih dolaze strani gosti su redom Njemačka, Italija, Mađarska, Poljska i Austrija, ističe Anđelić.


Ukupno vrijeme boravka turista u srpnju i kolovozu u Kostreni je pet dana, što je, kako dodaje, dokaz da Kostrena više nije tranzitna destinacija već destinacija za odmor u kojoj turisti provode svoje vrijeme kupajući se na brojnim plažama i uživajući u bogatoj gastronomskoj ponudi.


– I ove se godine nastavio trend povećanja privatnog kapaciteta. Trenutačno na području Kostrene imamo 175 iznajmljivača, od kojih je 20 novih u ovoj godini. Prema statističkim podacima iz eVisitora, popunjenost privatnog smještaja bila je 97 posto, što nam dokazuje da u Kostreni ne jenjava interes za privatnim smještajem, naglašava Anđelić.


No, ono što Kostreni, prema mišljenju mnogih nedostaje, jest hotel određene razine. Ako se zanemare prenoćište Lucija i hostel, koji se ne mogu pohvaliti reprezentativnom razinom, zanimalo nas je što se u Kostreni radi po pitanju podizanja kvalitete takvog smještaja i može li Kostrena u nekom doglednom trenutku dobiti adekvatne hotelske kapacitete.


– Za ozbiljniji turistički razvoj Kostrene zasigurno nedostaju hotelski smještajni kapaciteti visoke kategorije. Prenoćište Lucija smješteno je nekoliko minuta hoda od prepoznatljive kostrenske šetnice i plaža, pruža prekrasan pogled na uvalu Žurkovo i obnovom bi postiglo svoj puni potencijal. Veseli nas informacija koju smo dobili iz Jadran Hotela u čiju grupaciju spada prenoćište, da se obnova približava i da ćemo u bližoj budućnosti napokon dobiti hotel više kategorizacije, najavljuje Anđelić.


Nedostatak restorana


Slično vrijedi i za ugostiteljske objekte te nije jasno kako danas u Kostreni ne može uspješno raditi nešto što nije praktički plažni objekt s kemijskim WC-om, a prije više od trideset godina Kostrena je bilo mjesto u kojem je radio više nego jedan, za ono vrijeme, solidan restoran.


– Iz naše perspektive djeluje da bi se to trebalo moći, ali to je pitanje na koje mi kao turistička zajednica ne možemo odgovoriti te hoće li netko ili neće prepoznati u Kostreni gospodarski potencijal za cjelogodišnje poslovanje ne ovisi o nama. Vjerujemo da je kvalitetna ugostiteljska ponuda uz adekvatan pristup tržištu ključ uspješnog ugostiteljstva bez obzira na lokaciju, a Kostrena k tome ima izvrsnu poziciju, dobru prometnu povezanost, nalazi se u blizini velikog grada.


Ono što je definitivno u Kostreni problem, je manjak kvalitetnih prostora, smatra Anđelić koja vjeruje da turisti u Kostrenu dolaze ponajprije zbog izvrsne geografske lokacije koja je u neposrednoj blizini većeg grada, ali dovoljno daleko da bi pronašli svoj mir i pobjegli od urbanih sredina.


– Svakako treba spomenuti lijepe i uređene plaže, obalnu šetnicu i pješačke staze kroz zelene dijelove Kostrene. Posljednjih nekoliko godina turističko usmjerenje Kostrene sve se više okreće outdoor turizmu za koji Kostrena ima veliki potencijal, te ćemo ga uz organizaciju i održavanje različitih outdoor aktivnosti na otvorenom i dalje poticati. Uz to, koncem prošle godine otvorena je i Kuća kostrenskih pomoraca, dodatni kulturni sadržaj, koja predstavlja projekt očuvanja tradicijske i kulturne baštine Kostrene, zaključuje Anđelić.


Rođena Kostrenka oduvijek vezana uz turizam

Jelena Anđelić za direktoricu TZ-a Kostrene izabrana je uoči ove turističke sezone, a kako sama kaže, njezina karijera i prije je bila vezana uz turizam.


– Ja sam Kostrenka koja je nakon završene Prve riječke hrvatske gimnazije upisala Fakultet za menadžment u turizmu i hotelijerstvu u Iki te 2016. godine stekla titulu magistrice ekonomije. Moj poslovni put oduvijek je bio vezan uz turistički sektor, zbog čega sam izrazito sretna što sam imenovana direktoricom turističke zajednice svojeg rodnog mjesta u kojem bih željela svojim iskustvom, radom i idejama pridonijeti njegovom turističkom razvoju i kvaliteti života. Osim provedbe preuzetih aktivnosti i suradnji, naglasak je na razvoju turističkih proizvoda, novih manifestacija i programa koji će obogatiti ponudu destinacije i približiti posjetiteljima tradicijske običaje i bogatu kulturnu i pomorsku baštinu Kostrene. Uz navedeno, Kostrena ima golemi potencijal pružati različite vrste selektivnih oblika turizma poput cikloturizma, ronilačkog turizma, sportsko-rekreacijskog turizma te je već prepoznatljiva kao outdoor destinacija. Uz poticanje izgradnje hotela više kategorizacije koji bi zaokružio priču turističke ponude Kostrene, to je sigurno smjer u kojem treba ići da bi Kostrena postala konkurentna turistička destinacija s cjelogodišnjim poslovanjem koja ne nudi samo sunce i more, poručuje Anđelić.