Kulturno dobro

Konzervatori najavili veliki zaokret: Može li ovo spasiti riječki Teatro Fenice od propadanja?

Damir Cupać

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

Tematska sjednica Odbora za kulturu Gradskog vijeća održana je o vrućoj riječkoj temi



Odbor za kulturu riječkoga Gradskog vijeća reaktivirao je problematiku propadanja zgrade Teatra Fenice i upravo je toj temi posvetio tematsku sjednicu.


Prva u nizu


Predsjednica Odbora za kulturu i gradska vijećnica Maša Magzan (Nezavisna) najavila je da je to prva u nizu tematskih sjednica, a nakon rasprave prihvaćeni su zaključci da se potraže dodatna pojašnjenja od nadležnih institucija zbog čega nije imenovan skrbnik ovog kulturnog dobra, iako je to Konzervatorski odjel Rijeka zatražio u srpnju 2021. godine, zbog čega vlasnik Teatra Fenice, tvrtka Rijekakino koja je trenutno u stečajnom postupku, nije postupila po rješenju konzervatora koji su tražili hitnu sanaciju pročelja i krova u nekoliko navrata, te u konačnici kakav je stav Grada Rijeke kada je riječ o sudbini zgrade Teatra Fenice i hoće li se ona vratiti među kulturne prioritete kao što je nekada bio slučaj.





Magzan je naglasila da zgrada godinama propada, iako je riječ o kulturnom dobru, podsjetivši da je riječ o biseru secesijske arhitekture.


– Danas imamo zapuštenu zgradu koja je opasnost za prolaznike, a prošlo je 20 godina od kada je Teatro Fenice uvršten na listu zaštićenih kulturnih dobara.


Krajnje je vrijeme da se prekine status quo jer je potrebno zajednički pronaći rješenje kako bi se razriješili zamršeni vlasnički odnosi i kako bi se krenulo sa sanacijom, izjavila je Magzan.


Otvoreni za razgovore


Privremena pročelnica Upravnog odjel za odgoj i obrazovanje, kulturu, sport i mlade Grada Rijeke Vlasta Linić podsjetila je da Grad Rijeka nije vlasnik zgrade.


– Mi kao Grad Rijeka imamo program za zaštitu kulturnih dobara, od 2005. godine imamo određene aktivnosti, čak je bio potpisan sporazum s tvrtkom koja je vlasnik u vezi s obnovom pročelja, ali se on nije realizirao do kraja.


Pozivali smo vlasnika da se javi na javne potrebe, ali to nikada nije učinio. Kada je riječ o kupovini zgrade, takvu odluku donosi Gradsko vijeće.


Nama je žao da je zgrada u takvom stanju, a u kojem će se smjeru priča dalje razvijati, teško je reći. Nismo vlasnici i nemamo obvezu sanacije, ali otvoreni smo za sve razgovore u vezi s ovom temom, poručila je Linić.



Pročelnica Konzervatorskog odjela u Rijeci Lilian Stošić pojasnila je da nije točna teza da konzervatori nisu ništa napravili u vezi sa zgradom Teatra Fenice.


– Naše zadnje rješenje iz srpnja 2021. godine se tiče potrebe imenovanja skrbnika budući da vlasnici nisu poduzeli mjere zaštite kulturnog dobra.


Bilo bi dobro da se imenuje skrbnik koji bi u ime vlasnika kulturnog dobra poduzeo sanacijske korake. Osim toga, kao Konzervatorski odjel mišljenja smo da bi trebalo biti fleksibilniji kada je riječ o namjeni.


Pojavi li se novi vlasnik i zatraži prenamjenu, spremni smo to razmotriti. U ovom trenutku ne želimo ništa prejudicirati, pojasnila je Stošić.


Suvlasništvo Grada


Privremena pročelnica Upravnog odjela za gradsku imovinu Denis Šulina osvrnula se i na suvlasnički udio Grada Rijeke.


– Rijekakino ima 9/10 suvlasničkog udjela, a Grad Rijeka 1/10. Formalno smo upisani, ali nismo vlasnici jer je riječ o sedam stanova koji su u stambenom dijelu zgrade i koji su otkupljeni po stanarskom pravu.


Tvrtka Rijekakino je u stečaju, a nekretnina je išla u prodaju, ali bezuspješno. Očekujemo da bi se uskoro trebao završiti novu krug skupljanja ponuda za kupnju, a ako se to dogodi, izvijestit ćemo Gradsko vijeće zbog prava prvokupa.


Do sada je Gradsko vijeće odbijalo takvu mogućnost, kao i Primorsko-goranska županija i država, navela je Šulina.



Član Odbora za kulturu Renato Stanković kazao je da je svjestan da je Grad Rijeka imamo veliki investicijski ciklus kada je riječ o kulturnoj infrastrukturi, ali da treba pronaći način da Teatro Fenice ostane u javnom vlasništvu kako bi se što prije krenulo u sanaciju i zaustavilo daljnje propadanje.


Odgovornost za nečinjenje


Članica Odbora za kulturu Antonija Marković naglasila je da bi prije bilo kakvih konkretnih zaključaka trebalo utvrditi odgovornost za nečinjenje kada je riječ o propadanju u zadnjih 20 godina i zatražiti detaljno očitovanje i Konzervatorskog odjela u Rijeci i Grada Rijeke.


Pročelnica Lilian Stošić naglasila je da je Konzervatorski odjel u Rijeci još 2006. godine izdao rješenje o potrebi sanacije krova i fasade.



– Sva je dokumentacija izrađena, ali ništa nije napravljeno. Tijekom 2016. godine odobrili smo projekt obnove krova i pročelja, ali fadovi nisu izvedeni.


Onda je u srpnju 2018. godine bura uništila dio fasade, a mi smo naložili hitne mjere. Naš zadnji prijedlog je imenovanje privremenog skrbnika iz srpnja 2021. godine. Mi ne možemo narediti sanaciju, a na naše natječaje za sufinanciranje nitko se nikada nije javio, pojasnila je Stošić.


Još 1990. bilo problema


Profesorica Građevinskog fakulteta Nana Palinić pojasnila je da je zgrada Teatra Fenice snimljena još 1990. godine kada je zatvorena nekadašnja Opera.


– Već je tada bilo problema. Drago mi je da vidim promjenu razmišljanja kada je riječ o mogućnosti prenamjene i mislim da je to izvedivo.


Poznato je da iz europskih fondova nema sredstava za financiranje obnove kada je riječ o privatnom vlasništvu. Možda je jedno od rješenja da Grad Rijeka i Primorsko-goranska županija zajednički krenu rješavati to pitanje, izrazila je nadu Palinić.


Maša Magzan najavila je da će se vrlo brzo sazvati još jedna sjednica Odbora za kulturu nakon što se prikupe sve potrebne informacije kako bi se prihvatili zaključci koji će se proslijediti Gradskom vijeću.