
Monika Udovičić / Foto Luka Stanzl/PIXSELL
Nismo nikome ništa zabranili, već smo samo postavili drukčije okvire, kako bismo zaštitili prave domaćine i ovakav oblik pružanja smještaja i usluga te osigurali njegovu uspješnost u budućnosti, kaže Monika Udovičić
povezane vijesti
Danas je u Splitu započeo IV. kongres obiteljskog smještaja, koji je okupio obiteljske iznajmljivače, predstavnike javnih institucija i dionike turističkog sektora. Kongres je službeno otvorila državna tajnica u Ministarstvu turizma i sporta, Monika Udovičić, koja je istaknula važnost obiteljskog smještaja, posebice kada je u pitanju daljnji razvoj hrvatskog turizma, priopćili su iz Hrvatske turističke zajednice (HTZ).
– Reformom koju provodimo želimo sačuvati ono što prepoznajemo kao smještaj u domaćinstvu, odnosno sve one koji se tradicionalno time bave, u odnosu na ostale iznajmljivače u kratkoročnom najmu. Nismo nikome ništa zabranili, već smo samo postavili drukčije okvire, kako bismo zaštitili prave domaćine i ovakav oblik pružanja smještaja i usluga te osigurali njegovu uspješnost u budućnosti. Hrvatska je po tome prepoznatljiva, i baš ti autohtoni domaćini konkurentska su prednost naše zemlje u odnosu na ostale turističke destinacije, kazala je Udovičić. Dodala je i kako je resorno Ministarstvo krenulo s inicijativom brendiranja obiteljskog smještaja
Dvodnevni program Kongresa započeo je okruglim stolom pod nazivom „Novi zakonski okvir i izazovi obiteljskog smještaja u Hrvatskoj“, u sklopu kojeg su sva pojašnjenja oko prava i obveza privatnih iznajmljivača dali predstavnici Ministarstva turizma i sporta, Ministarstva financija te Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine.
Detaljnu analizu obiteljskog, odnosno privatnog smještaja u svrhu implementacije sustava dodjele oznake njegove prepoznatljivosti predstavio je Kristjan Staničić, direktor HTZ-a, koji je najavio sustavniji i još učinkovitiji pristup u promociji ovog, za hrvatski turizam, važnog smještajnog segmenta.
– Promatrajući ukupno raspoložive smještajne kapacitete u komercijalnom segmentu hrvatskog turizma, obiteljski smještaj ostvaruje udio od 60 posto s kapacitetom od 673 tisuće osnovnih kreveta. Upravo zbog toga važnim smatramo uvođenje programa oznake prepoznatljivosti, a s time se slažu i brojni iznajmljivači koji su iskazali interes za sudjelovanjem u navedenom procesu. Naš je cilj imati prepoznatljivu oznaku koja će jamčiti kvalitetu smještaja, privlačiti goste u destinaciju, odražavati autentičnost ponude, ali i koja će biti sinonim za gostoljubivost domaćina i kvalitetu pružene usluge, poručio je Staničić, nadodavši kako će oznaka uključivati i određene okolišne indikatore obzirom na tržišni trend povećane potražnje za održivim praksama.
Kako je najavio, HTZ će provesti postupak prikupljanja prijedloga kreativnih rješenja, odnosno vizualnog identiteta oznake prepoznatljivosti obiteljskog smještaja, a pritom će se posebno istaknuti uloga „domaćina“.
Na kongresu je predstavljen i projekt tematizacije privatnog smještaja Splitsko-dalmatinske županije o čemu su govorili Ivana Vladović, direktorica TZ Splitsko-dalmatinske županije i zamjenik direktorice Joško Stella, dok ostatak programa Kongresa, koji će se održati i tijekom subote, donosi važne teme poput prava i obveza vlasnika obiteljskog smještaja u kontekstu poreznih obveza, uloge novih tehnologija, problematike kategorizacije objekata, a bit će predstavljene i domaće te strane platforme specijalizirane za rezervacije obiteljskog smještaja, kao i mnogi primjeri dobrih praksi kada je u pitanju promocija i održivost obiteljskog smještaja.
Kongres obiteljskog smještaja organiziraju Hrvatska udruga obiteljskog smještaja i Udruga obiteljskog smještaja Istre.