
Foto Vedran Karuza
povezane vijesti
Bez sigurnosti nema turizma, ali se sigurnost ne događa sama od sebe, već je iznimno važan doprinos svih turističkih dionika. Poručeno je to s današnje konferenciji Sigurnost u turističkim destinacijama – sigurnost u kampovima i na plažama koju je u Rijeka Hilton Costabella resortu organizirala Turistička zajednica (TZ) Kvarnera u suradnji s Policijskom upravom primorsko-goranskom.
Ove godine županijska je TZ konferenciju posvećenu sigurnosti u turizmu organizirala po drugi put, s time da je ove godine naglasak dan upravo na sigurnost u kampovima, kao i plažama.
Hari Brnad, načelnik Policijske uprave primorsko-goranske, tom je prilikom istaknuo kako sigurnost košta, međutim, i kako je ulaganje u sigurnost u turizmu ulaganje u budućnost.
Foto Sergej Drechsler
Ukazao je kako je PGŽ sigurna destinacija, ali i kako treba i dalje raditi na prevenciji da bi se taj adut i nadalje očuvao. Što se tiče kampova, ukazao je na zanimljiv podatak, a to je da je lani u kampovima ukradeno preko 220.000 eura vrijednosti električnih bicikala.
– I po ovom podatku vidimo da prostora za podizanje razine sigurnosti svakako ima, osobito minimalnim tehničkim uvjetima. Mi inače, imamo velik broj sigurnosnih događaja tijekom turističke sezone, govorimo, naime, o oko 23.000 dojava, 1.600 prometnih nezgoda, 1.600 kaznenih djela, preko 900 javnih okupljanja tako da je u tom periodu angažman policije ozbiljan.
Stoga je važno reći kako u smislu prevencije svi moramo biti “policajci”, a to turistički djelatnici već jesu, kazao je Brnad.
Podsjetio je kako će policija u PGŽ, kao i proteklih godina, u tom periodu vršnog opterećenja dobiti ispomoć kolega iz drugih, u pravilu kontinentalnih županija, ali i stranih policajaca. Tako su na Kvarneru, primorsko-goranskoj policiji, “ruku dale” kolege iz Slovenije, Srbije, Češke, Slovačke…
Koliko se ustvari u špici turističke sezone opseg posla oko sigurnosti povećava, lijepo ilustrira podatak koji je iznijela Irena Peršić Živadinov, direktorica TZ Kvarnera.
Naime, u Primorsko-goranskoj županiji koja ima oko 260.000 stanovnika, ljeti se dolaskom gostiju broj ljudi koji boravi na ovom području poveća na oko pola milijuna, dakle, praktički udvostruči.
Samim time dolazi do nesrazmjera broja gostiju na destinaciji i djelatnika u raznim djelatnostima vezanima uz turizam kao što su zdravstveni djelatnici u turističkim ambulantama, komunalni redari, turistički inspektori i ostali.
Peršić Živadinov je istakla i kako je sigurnost vrlo bitne jer se na njoj gradi i sam imidž destinacije.
Foto Sergej Drechsler
– Mi smo za sada prepoznati kao sigurna destinacija i bitno je da to i ostanemo. Da bi tako bilo potrebno je da sveki pojedinac odradi svoj dio posla, a velika vrijednost Kvarnera je upravo zajedništvo.
Naime, mi vrlo intenzivno tijekom čitave godine surađujemo, komuniciramo i preipremamo turističku sezonu, a kasnije i pratimo same rezultate koji su iz godine u godinu bolji, zaključila je direktorica TZ Kvarnera.