BEZ NAPETOSTI

Koncesijske dozvole nisu, čini se, baš “vruća roba”. Više od polovine riječkih plaža neće imati dodatne sadržaje

Orjana Antešić

Ilustracija / Foto Vedran Karuza

Ilustracija / Foto Vedran Karuza

Natječaj za barove, ležaljke, suncobrane i slično raspisan je za 56 lokacija, a stigle su samo 33 ponude za 31 lokaciju



RIJEKA Na plažama grada urbanog turizma, kako se Rijeka posljednjih godina voli proklamirati, koncesijske dozvole za obavljanje gospodarskih djelatnosti, po svemu sudeći, daleko su od »vruće robe«. Jer, ovogodišnji javni natječaj za dodjelu koncesijskih dozvola prošao je, praktički, bez licitacija. Dok u drugim, tradicionalno turistički orjentiranim mjestima na našoj obali vlada prava pomama za lokacijama na kojima će se preko ljetnih mjeseci moći postaviti lukrativni sadržaji, poput ugostiteljskih montažnih kućica, ležaljki, suncobrani, sandoline, pedaline, supovi, brodice, skuteri na vodi i slična čudesa, s ponudom na riječkim plažama, na potezu od Preluka do Grčeva, situacija je posve oprečna.


Od ukupno 56 lokacija, za koje je ove godine prema novom Zakonu o pomorskom dobru i morskim lukama, raspisan javni natječaj, interes je iskazan za 31 lokaciju, zaprimljene su ukupno 33 ponude, a konačni je rezultat taj da su koncesijske dozvole izdane za 22 lokacije jer je devet ponuda ocijenjeno nepotpunim. Drugim riječima, manje od polovice ponuđenih i raspoloživih lokacija na riječkim plažama dobit će dodatne sadržaje tijekom predstojećih ljetnih mjeseci.


Foto M. ĐEKIĆ


Ukinut »najbrži prst«


Valja, međutim, napomenuti da određen broj postojećih ugostiteljskih punktova, koji već godinama posluju na potezu od Preluka do Pećina, nisu bili predmetom ovogodišnjeg natječaja u kojem se prvi put dodjela koncesijskih dozvola provela po principu tko ponudi najviše, umjesto dosadašnjeg sistema »najbržeg prsta«. Razlog je što su na tim lokacijama još uvijek na snazi koncesijska odobrenja koja su izdana prijašnjih godina, odnosno prema ranije važećim zakonskim odredbama koje su regulirale ovu materiju. Riječ je o deset lokacija na kojima je Grad Rijeka iskoristio mogućnost dodjele višegodišnjih koncesijskih odobrenja i na snazi su još ove, 2024. godine.




Iščitavajući zapisnike Povjerenstva za dodjelu koncesijskih odobrenja, za 31 raspoloživu lokaciju licitiralo je ukupno deset tvrtki i obrta koji su se prijavljivali po različitim lokacijama, nudeći različite sadržaje. No, ni na jednoj lokaciji nije došlo do licitacije jer i tamo gdje su bile pristigle po dvije, dogodila se situacija da je jedna od pristiglih ocijenjena nepotpunom. Najviše ponuda stiglo je od tvrtke Groundhog iz Marčelja, koja je registrirana kao j.d.o.o. i tvrtke Salon Professional iz Rijeke, koja je registrirana za trgovinu i usluge.


Odbijena ponuda SRD-a Kantrida za terasu u lučici

 


S obzirom na velik broj raspoloživih lokacija koje će ostati bez sadržaja, zanimalo nas je planiraju li u Gradu Rijeci ponavljati natječaj, barem za onih devet lokacija za koje je iskazan interes, ali su ponude odbijene zbog nepotpune dokumentacije. Primjerice, jedna od tih lokacija za koju se ove godine davala koncesijska dozvola, i to na četiri godine, jest i terasa ispred postojećeg ugostiteljskog objekta u Sportskoj lučici Kantrida. Ponudu je dostavilo Sportsko ribolovno društvo Kantrida i to na iznos od 1.800 eura godišnje, što je ujedno bio i početni iznos godišnje naknade, a drugih ponuđača nije bilo. Međutim, ponuda SRD-a Kantrida je odbijena jer nisu dostavili svu traženu dokumentaciju.


– Konačna odluka o tome hoće li se ponoviti Javni natječaj za dodjelu dozvola na pomorskom dobru na području grada Rijeke još nije donesena, ali smatramo da za ovu godinu to ne bi bilo svrsishodno. Naime, kako rješenja o dozvolama ponuditelji još nisu dobili, te je na iste sukladno Zakonu o pomorskom dobru i morskim lukama, te Planu upravljanja pomorskim dobrom na području grada Rijeke za razdoblje 2024.- 2028. godine, moguće podnijeti žalbu, ponovljeni javni natječaj se eventualno može objaviti nakon što navedena rješenja postanu pravomoćna. Trenutno smatramo da nije svrsishodno isti ponavljati, s obzirom na to da počinje sezona, te bi o odlukama o dozvolama po eventualnom ponovljenom natječaju Gradsko vijeće moglo razmatrati najranije u srpnju ove godine, navodi se u odgovoru koji smo dobili s Korza 16.

Najizdašnija ponuda


Upravo je od Salon Professionala stigla i dosad najizdašnija ponuda za koncesijsku dozvolu na riječkom području, a riječ je o jednoj lokaciji na Preluku na kojoj je, prema Planu grada Rijeke o upravljanju pomorskim dobrom, predviđen postav montažnog objekta za ugostiteljsku djelatnost, zajedno s pripadajućom terasom. Početna cijena bila je utvrđena na 5.400 eura, a to je ujedno i lokacija za koju se koncesijska dozvola dodjeljivala na najduži zakonski mogući rok od pet godina. Salon Professional ponudio je 10.000 eura godišnje, odnosno ukupno 50.000 eura za petogodišnje razdoblje.


Tvrtka Pešekan j.d.o.o. svoj je ugostiteljski sadržaj, koji nudi na lokaciji »S« zavoja na Preluku još od 2019. godine, u ovom natječaju nadopunila ponudom za postav dvije škrinje, odnosno aparata za sladoled te iznajmljivanje manjeg broja opreme za sport i rekreaciju, kao što su popularni SUP-ovi, daske, pedaline, sandoline, što će godišnje plaćati ukupno 1.100 eura, odnosno za dvije godine, za koliko je izdana dozvola, 2.200 eura.


Postotak od naknade


Inače, postojeći montažni objekti do 12 četvornih metara, uz pripadajuću terasu, koji su rasprostranjeni na potezu od Preluka do Grčeva, a posluju već određeni broj godina temeljem koncesijskih odobrenja koja, prema onom što su naveli iz Grada Rijeke, vrijede još ovu godinu, godišnje su na ime koncesijske naknade plaćali 3.716 eura, uz dva izuzetka, a riječ je o objektu na Sablićevu, ispod stepeništa te prikolici uz parkiralište na lokaciji Igralište na Kantridi koji godišnje izdvajaju 2.654 eura. Za tih deset lokacija, na kojima su na snazi još ovu godinu koncesijska odobrenja, u gradski proračun godišnje se slije, prema našem izračunu, 32.276 eura.


Iz materijala za prošlu sjednicu Gradskog vijeća, na kojem su »amenovane« koncesijske dozvole temeljem provedenog javnog natječaja, navodi se kako će Grad Rijeka s osnove prihvaćenih ponuda za ove 22 lokacije ostvariti godišnji prihod od 32.371 euro, no valja napomenuti kako je novim zakonskim odredbama o pomorskom dobru i morskim lukama, koji je u primjeni od prošlog ljeta, propisano da će se u korist proračuna jedinice lokalne samouprave uplaćivati 70 posto naknade od koncesijskih dozvola.