Foto Marko Gracin
Bože Mimica (1942. - 2024.)
povezane vijesti
U Gradskoj vijećnici Grada Rijeke održana je komemoracija za istaknutog riječkog kulturologa, povjesničara, nakladnika, književnika i numizmatičara Božu Mimicu kojega su se prisjetili njegovi poznanici, prijateljici i suradnici, a ono što je zajedničko sjećanja su na osobu jedinstvene osobnosti, vrlo pristupačnu i komunikativnu, velikoga numizmatičara enciklopedijskoga znanja koji je tu bio uvijek i – za sve.
Veliki doprinos
Povjesničar Bože Mimica, koji je radio kao profesor na Odsjeku za povijest, uvodno je predstavljeno, ostavio je duboki trag u znanstvenoj i kulturnoj zajednici, bio je izvanredan čovjek i erudit u kojega se isticala strast prema povijesnoj baštini, tako da je i svojim djelovanjem poticao druge na dublje razumijevanje sebe i svoje zajednice.
Veliki numizmatičar dobitnik je brojnih nagrada, između ostalog i dvije Grada Rijeke, od kojih se posebno ističe ona za životno djelo, koju je primio 2015. godine.
Nedavno preminulog profesora prisjetio se riječki gradonačelnik Marko Filipović, koji je istaknuo kako je Mimičin velik doprinos razvoju kulture u Rijeci, čime je ostavio neizbrisiv trag podjednako u kulturi, povijesti i znanosti, a kao osoba, Mimica je bio zanimljiv, otvoren, britak, duhovit te mediteranska duha.
Taj se duh ogleda u pripadnosti njegovu rodnome Omišu, kao i odabiru Rijeke kao centra svoje djelatnosti i života, no svoj omiški kraj Mimica je nosio u srcu, moglo se čuti, što je najprepoznatljivije u činjenici da je, između ostalog, posebno volio Festival dalmatinskih klapa koji se redovito, više od pola stoljeća, održava upravo u njegovu rodnome gradu, a vjerno ga je i strastveno niz godina i sam pohodio.
Bila je ta strast dio njegova života, isto kao i pisanje i igranje briškule između dvaju gradova, dio života koji je volio i živio punim plućima, naglasio je Franjo Butorac.
Enciklopedijsko znanje
I bivši gradonačelnik Vojko Obersnel kazao je kako je oduvijek bio fasciniran energijom i enciklopedijskim znanjem Bože Mimice, a kao politički suradnik, iako njegov neistomišljenik, Mimica je bio odgovoran, korektan i konstruktivan, dok je u znanstvenom i kulturnom smislu ostavio traga i u materijalnom i nematerijalnom smislu, zbog čega će nedostajati hrvatskoj kulturi.
U ponešto ekstenzivnijem govoru poetskoga tonusa i predsjednik riječkog ogranka Društva hrvatskih književnika Davor Grgurić prisjetio se svoga kolege na kojeg se moglo osloniti, »čvrstu stijenu«, koji je mudar odrješit, izuzetan i velik čovjek, te ga je bilo dobro imati u svome timu te je dodao kako je upravo zahvaljujući Mimici časopis Književna Rijeka izlazio četvrt stoljeća.
Ono što je karakteriziralo Mimicu jesu posvećenost, strast i upornost u svemu što je radio, kazala je zamjenica župana Marina Medarić, dok se Silvija Benković Peratova, koja je prijateljevala i surađivala s Mimicom, osvrnula na njegovu osobnost, naglasivši kako se radi o prilagodljivome sugovorniku koji je osjećao svakog čovjeka i za svakog je nalazio vremena.
Za osobu tako velike karizme, ističe, sve je bilo moguće i sve je bilo rješivo, a vrline kao što su humanosti iskrenost odlike su osobnosti Bože Mimice, koji je trajno obilježio ovo naše vrijeme i prostor, osobe koja nije voljela previše pričati o sebi, pa bi i njoj samoj na ovakve hvalospjeve kazao da ne pretjeruje i da skrati govor.
A ono što se posebno ističe u životu Mimice, dodaje, jest to da je volio i Rijeku i Omiš i »svaku klijet Mediterana«, a sada…»počiva tamo negdje u srcu omiške stine«.