
Za rad manjinskih organizacija izdvojeno 90 tisuća eura - župan Zlatko Komadina s predstavnicima manjina / Foto V. KARUZA
Ako se ne postigne zastupljenost talijanskih i srpskih zastupnika na redovnim izborima, onda će se ići na dopunske izbore. Mi smo taj dio željeli riješiti našim ustavom, a to je naš Statut, no tu se nismo baš izgleda razumjeli, kazao je župan
povezane vijesti
RIJEKA Po Ustavnom zakonu i članku zakona koji govori o brojnosti manjina, tek kad postotak nacionalne manjine u stanovništvu padne ispod 2,5 posto dolazi do gubitka prava na predstavnika nacionalne manjine u predstavničkom tijelu. Drugim riječima, kad je broj stanovnika manjine iznad pet posto, dva su predstavnika u predstavničkom tijelu, a od 2,5 do 5 posto – jedan.
Naša je namjera bila da Statutom Primorsko-goranske županije osiguramo budućnost, s obzirom na brojnost manjina, ali i elemente autohtonosti Srba na ovim prostorima, no dio vijećnika to nije tako shvatio.
Smatram da manjine u političkom životu trebaju biti integrirane u političke stranke, no zakon je predvidio pozitivnu diskriminaciju ako se dogodi da po izbornim rezultatima nemaju predstavnika. Tu ne vidim problem koji su neki vidjeli. U idućem mandatu, ako ne bude postignuta njihova zastupljenost, raspisat će se dopunski izbori za talijansku i srpsku manjinu kad je riječ o Županijskoj skupštini, a vidjet ćemo hoće li budući sazivi Skupštine njihov izbor i normirati, rekao je župan Zlatko Komadina prilikom jučerašnjeg prijema nacionalnih manjina i predstavnika vijeća nacionalnih manjina PGŽ-a za čiji je rad u ovoj godini iz županijskog proračuna izdvojeno gotovo 90 tisuća eura.
Ili jesi čovjek ili nisi
Prema Komadininim riječima, svi koji su na posljednjoj sjednici Županijske skupštine glasali protiv izmjena Statuta kojima bi se srpskoj manjini omogućio jedan predstavnik, a kao jedan od argumenata naveli su postizborno priklanjanje vladajućima, nisu u pravu, jer uloga srpskog predstavnika manjina u slučaju Skupštine PGŽ-a ne utječe na formiranje većine.
– Naša skupština broji 41 člana, a manjina je u PGŽ-u oko deset posto ukupnog broja stanovništva. Kada bismo to gledali kroz broj zastupnika, to znači da bi u Skupštini trebala biti četiri zastupnika manjina. Mi smo taj dio željeli riješiti našim ustavom, a to je naš Statut, no tu se nismo baš izgleda razumjeli. Nadam se da će sljedeći saziv to riješiti. U predstojećim izborima neće se promijeniti ništa – ako se ne postigne zastupljenost talijanskih i srpskih zastupnika na redovnim izborima, onda će se ići na dopunske izbore.
Mamula pozvao na nastavak rasprave
Zamjenik župana Petar Mamula iz redova srpske nacionalne manjine poručio je budućim vijećnicima Županijske skupštine da o prijedlogu izmjena Statuta po pitanju reprezentativnosti nacionalnih manjina raspravljaju i u sljedećem sazivu. – Mi ovdje živimo jedan drugi život u odnosu na dobar dio naše domovine. Zakoni su jedno i pozitivna diskriminacija kao model osiguranja prava i položaja manjina je model koji je prihvaćen iz drugih zemalja. Na posljednjoj sjednici Skupštine to baš nije tako prepoznato, a meni ostaje nadati se i poručiti vijećnicima koji nisu podržali naš prijedlog da se o tome raspravlja na sljedećem sazivu Skupštine PGŽ-a, istaknuo je Mamula. |
Netko misli da se tu manipulira vijećnicima, no većina od 41 zastupnika je 21, a s obzirom na to da imamo talijanskog predstavnika u Statutu, većina je 22. Ako se izabere predstavnik srpske manjine, većina je i dalje 22, što znači da se izborom srpskog predstavnika ne štimaju izbori, čega se boje naši zastupnici desne provenijencije, dodao je Komadina koji je predstavnicima manjina poručio da su prijatelji koji se znaju godinama i žive zajedno u najljepšem kraju te se nada su zajednički pridonijeli multikulturalnoj stabilnosti Primorsko-goranske županije.
– Svatko od vas imao je svoje razloge zašto je stigao na ove prostore, netko prije par sto godina, a netko nedavno. Mene ne zanima tko je odakle, mene samo zanima jesi čovjek ili nisi čovjek, a vi ste svi sjajni. Siguran sam i da sam za ovim stolom dobio većinu glasova i samo da kažem – ja sam si navek bio dobar s manjinama, a i s većinskim hrvatskim narodom kao jedan prahercegovac, poručio je Komadina.
Uskoro Srpski dom
Prema posljednjem popisu stanovništva, pravo na biranje članova vijeća nacionalnih manjina imaju Albanci, Bošnjaci, Romi, Slovenci, Srbi i Talijani koji u PGŽ-u imaju više od 500 pripadnika, dok svoje predstavnike imaju Crnogorci, Česi, Mađari, Makedonci, Nijemci, Rusi, Slovaci i Ukrajinci.
Nakon otvaranja Češkog doma, u Rijeci će uskoro biti otvoren i Srpski dom, dok prema riječima pripadnika bošnjačke manjine, svoj prostor u Rijeci traže i Bošnjaci.
– Ovdje se uvijek ugodno osjećam i ovaj prostor Županije osjećam kao svoj. Da ne bi ispalo da Srbi svojataju sve kao svoje, pa imaju pretenzije, odista se osjećam dobro u ovim prostorima. Mi ćemo u desetom mjesecu završiti Srpski kulturni centar i do kraja godine bit će opremljen, rekao je predsjednik Vijeća srpske nacionalne manjine Zoran Stanković koji je Komadininom nasljedniku predložio izdvajanje duplo više novca za manjine, a Županijskoj skupštini da izabere jedan termin i stavi na dnevni red pitanje problematike svih nacionalnih manjina.