Pohod Baltazara, Gašpara i Melkiora

Koledvanje u Kastvu: Koliko se vina na Tri kralja popije, toliko će se nove krvi dobit

Vladimir Mrvoš

Snimio Marko GRACIN

Snimio Marko GRACIN

Iako je danas u Kastvu oblačan i maglovit dan, kako je rekao Baltazar, sunce je ipak ujutro povirilo iza oblaka, a to znači da će čitava godina biti plodna i vesela



 


 


KASTAV – Na blagdan Sveta tri kralja, koledvanje u Kastvu ima dugu povijest koja seže unatrag do 1946. godine, kada je taj običaj posljednji put zabilježen prije nego što je tradicija privremeno zamrla. Tradicija je obnovljena je 1995. godine i to zahvaljujući inicijativi muške klape Kastav i Milivoja Jelovice. Čestitari, kraljevi Baltazar, Gašpar i Melkior zajedno s ostatkom klape Kastav nakon što su posjetili obitelj Jelovicu, na ovaj obnovljeni okrugli jubilej, uz pjesnu krenuli su kroz Školsku ulicu da bi oko podneva došli su do prepunog župnog ureda sv. Jelene Križarice, kastavskog dekanata. Tu su Tri kralja izvela prigodan program tradicionalnih božićnih pjesma, koje sadrže poruke ljubavi, mira i zajedništva.





Nakon posjeta župnom dvoru Baltazar, Gašpar i Melkior zajedno s ostatkom klape ubrzo su zakucali na vrata nekadašnje gradonačelnice Sonje Brozović Cuculić i njezinog supruga Saše koji toplim prijemom i gostoljubivošću nisu krili zadovoljstvo što su im koledvari došli.


– To je stari običaj u Kastvu, da tri kraja uz čestitke požele sve najbolje za Božić i Novu godinu, ali i da cijela godina bude dobra, kazala je Brozović Cuculić, dok je njezin suprug točio koledvarima crno vino.


Običaj je da na Tri kraja svatko pije crno vino, jer koliko se vina na Tri kralja popije, toliko će se nove krvi dobiti.


 


Čitava godina bit će plodna i vesela


 


Iako je danas u Kastvu oblačan i maglovit dan, kako je rekao Baltazar, sunce je ipak ujutro povirilo iza oblaka, a to znači da će čitava godina biti plodna i vesela.


Da kojim slučajem sunce nije provirilo iza oblaka, već da je bio vedar dan, bez oblačka, takva godina, prema narodnim običajima ne bi bila baš dobra, bila bi sušna i svega bi nedostajalo.


Čestitari su obitelji Brozović Cuculić zaželjeli sretnu novu godinu te “otpjevali” prigodne pjesme prema starinskom običaju koledvanja koji je opisao u “Zborniku Kastavštine” iz 1957. godine Ivo Jardas, te time oteo zaboravu dio kastavske povijesti.


Snimio Marko GRACIN


 


“Dobra ruka” i kolači


 


Držeći se običaja nakon što su otpjevali “Tri kralja jahahu” i popili još malo crnog vina, obitelj Brozović Cuculić im je dala “dobru ruku”. Nije samo običaj da se na Tri kralja pije crno vino, već da i se u škrabicu dobije novčana donacija, kako bi tri kralja i dogodine došla.


– Ovaj starinski običaj vrijedan je doprinos očuvanju Kastavštine koju treba njegovati, rekla je Brozović Cuculić, a koledvari su zahvalili pjesmom i porukom “Dajte barem danas dobru ruku za nas”.


Prema običajima, svaki domaćin bi po tradiciji koledvare trebao nagraditi “dobrom” rukom, danas su to novci, dok se u prošlosti nagrađivalo voćem – jabukom, ali i kolačima kojih ni ove godine nije nedostajalo u obitelji Brozović Cuculić.


Foto Marko Gracin


– Ovu tradiciju koja je obnovljena 1995. godine uspješno nastavljamo, kaže na okrugli jubilej kralj Gašpar odnosno Saša Matovina. Kako je zapisao Ivo Jardas, koledvari započinju s pjesmom Deva j´sina sporodila, a završavaju s pjesmom o sv. Stjepanu nakon čega slijedi dijalog između koledvara i domaćina koji bi rekao: “Kuću hote malo, kuću, malo ćete početi”. Zatim bi ponudio vino i nešto za pjesmu, te nastavio: “Na vaše zdravlje! Bog daj, da bite i k letu prišli!” Stariji koledvar bi tada odgovorio: “Bog daj, pak da bimo vas seh našli zdraveh, veseleh i va većoj obilšćine.”


Domaćin bi zatim ponudio orahe i nešto novca, na čemu bi koledvari zahvalili riječima: “Lepa vam hvala. Bog daj, da bite nan i k letu dali, va većoj milosti, va manjen grehe.”


Do 1995. godine posljednji put na području Kastva koledvalo se 1946. kada je među koledvarima bio i sam Milivoj Jelovica. Koledvanje nije samo običaj, već je to način očuvanja kulturne baštine i tradicije koja jača veze među ljudima te potiče međusobno poštovanje i zajedništvo. Obitelj Cuculić Brozović, kao i mnoge druge obitelji u Kastvu, sudjeluje u ovom običaju s ponosom i radošću, znajući da time doprinosi očuvanju tradicije.