Termin za godinu dana

KoHOM o slučaju pacijentice s rakom dojke: ‘Moguće je da je kod naručivanja došlo do zabune u godini’

P. N.

Marko Jurinec/PIXSELL

Marko Jurinec/PIXSELL

"Organizacija svih službi kada je u pitanju sumnja na rak dojke, na najvišoj je mogućoj razini u državi", navodi se



O slučaju pacijentice koja je napipala kvržicu, a na pregled u KBC-u Rijeka naručena na pregled tek za godinu dana, oglasila se i primorsko-goranska županijska podružnica Koordinacije Hrvatske Obiteljske Medicine (KoHOM).


“Želimo istaknuti da je organizacija svih službi, kako onih u KBC Rijeka, tako i Doma zdravlja PGŽ, kada je u pitanju sumnja na rak dojke, na najvišoj mogućoj razini u državi. Pacijentice sa sumnjom na rak dojke upućuju se uputnicom izabranog liječnika u prioritetnom terminu u Ambulantu za bolesti dojke i endokrinih organa gdje im je dostupna sva potrebna dijagnostička obrada, zaključno s mišljenjem multidisciplinarnog tima, u najkraćem mogućem roku. Također, u Primorsko-goranskoj županiji se uspješno od jeseni pilotira i onkološka prioritetna uputnica za sve pacijente kod kojih postoji sumnja na rak”, stoji u prioćenju.


Navode kako nisu upućeni u detalje konkretnog slučaja, no pretpostavljaju da je došlo do zabune u godini, tj. da je izabrani liječnik kod naručivanja vidio dan i mjesec, ali ne i godinu za odabrani termin.




“KoHOM godinama naglašava da će manjak obiteljskih liječnika i sestara i povećanje broja pacijenata po timu obiteljske medicine te nepotrebnih administrativnih opterećenja dovesti do problema sigurnosti pacijenata u zdravstvenom sustavu te još jednom tražimo poboljšanje uvjeta rada u obiteljskoj medicini, povećanje broja specijalizacija, uvođenje administratora, na što ukazujemo godinama.
KoHOM aktivno sudjeluje u edukaciji liječnika obiteljske medicine, osobito na temu rizika od obolijevanja, prevencije, probira i simptoma raka dojke.


Na tom tragu, prošli je tjedan u Rijeci održano predavanje u sklopu edukacija Hrvatskog Liječničkog Zbora (HLZ) na kojem su sudjelovali i naši članovi, upravo na ovu temu, a samo je jedno u nizu domaćih i međunarodnih skupova na kojima smo sudjelovali ističući značaj rane dijagnoze raka dojke kao i put pacijentica kroz sustav na kojem bi upravo obiteljski liječnik trebao i morao biti njihov zdravstveni koordinator i partner u liječenju.


Aktivno se zalažemo za unapređenje odaziva na Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke u Županiji. Surađujemo s udrugama oboljelih od raka dojke, a uključeni smo kao podrška i u kampanju #NeZaboraviMe kojom se želi istaknuti značaj ranog otkrivanja nasljednog raka dojke i povećati broj genetskih savjetovanja i testiranja.


Također i u ovoj prilici bismo željeli naglasiti da je za žene starije od 40 godina jedina probirna metoda koja dokazano smanjuje smrtnost od raka dojke – mamografija, a ne ultrazvuk.


Suradnja KBC-a Rijeka, Doma zdravlja PGŽ i KoHOM-a PGŽ ogledni je primjer dobre prakse i komunikacije među liječnicima primarne, sekundarne i tercijarne razine skrbi svima u državi, a zajedno svakodnevno radimo na njenom daljnjem unaprjeđivanju”, stoji u priopćenju,