Ana Gregorić donosi veselje u najudaljenija mjesta PGŽ

Knjižničarka za volanom: Nisam ni sanjala da ću voziti kamion, ali posao je super

Ingrid Šestan Kučić

Vožnja bibliobusa zapravo je bit bibliotekarstva, jer cilj je da knjiga stigne do svakoga, kaže Ana kojoj svaki radni dan donosi nova iznenađenja. Ovo je daleko dinamičniji posao nego rad u knjižnici. Bibliobus puno znači ljudima, pogotovo Goranima koji se ne ljute ni kad zbog snijega kasnimo po dva sata. Čekaju nas



RIJEKA Zimi po snijegu i ledu, ljeti kada je vani +30, unutra je +40 i tako svaki dan, po četiri sata vožnje i jednako toliko sati stajanja na mjestu, ali Ana Gregorić se ne žali, jer posao koji radi za nju je posao iz snova.


Ona je već godinu i pol vozačica županijskog bibliobusa, a ono što ju ispunjava saznanje je da sjedajući za volan knjižnice na kotačima svakog dana u najudaljenija mjesta Primorsko-goranske županije donosi veselje.


Iako, kad je upisala studij engleskog jezika i filozofije, posao vožnje bibliobusa nije imala ni na kraj pameti, već je mislila da će joj se karijera odvijati u skladu s dobivenom diplomom, zaposlenjem u Gradskoj knjižnici Rijeka sve se promijenilo.




Danas s dvije diplome u rukama, one Filozofskog fakulteta i biblotekarstva, te položenom C kategorijom, Ana samouvjereno svakog dana sjeda u svoj bibliobus i kreće u mjesta za koja nekada nije ni znala da postoje, a svaki joj radni dan donosi nova iznenađenja. 



Protekih mjesec dana županijska knjižnica na kotačima bila je na godišnjem odmoru, jer je trebalo napraviti servis uoči novih zimskih pohoda. Nakon jednomjesečne pauze jučer je ponovo krenuo već ustaljenom rutom na kojoj su ga nestrpljivo dočekali. Petra i Lana Lazić su u pratnji mlađe sestre Marije i mame Tihane stigle na stajalište u Podkilavcu.   – Učlanjeni smo dvije godine i redovito dolazimo. Petra i Lana čitaju i to mi puno znači. Bilo bi im jako dosadno da nemaju što čitati. Proteklih mjesec dana kako bibliobus nije dolazio stalno su me pitale kada će, kaže Lazić.   Jednaki dvogodišnji staž članstva u bibliobusu ima i Patrik Škrijelj čiji tata Emir kaže kako se i u njihovoj kući jučer s nestrpljenjem čekao dolazak bibliobusa.   – Nedostajao nam je bibliobus zadnjih mjesec dana. Patrik voli čitati, a najčešće posuđujemo slikovnice, navodi Škrijelj.


 


Zamijenila kolegu


– U središnjem odjelu Gradske knjižnice radila sam tri godine i do odluke da vozim bibliobus došlo je sasvim slučajno. Sudjelovala sam u projektu dostave knjiga i shvatila da me zapravo posao na terenu odmara. Tada mi je palo na pamet da bi bilo super voziti bibliobus, a kako je unatrag nekoliko godina jedan od kolega koji vozi bibliobus otišao u mirovinu te su ostala trojica na dva bibliobusa, predložila sam ravnateljici da bih ja to mogla raditi. Ona je odmah prihvatila komentirajući kako nikoga nije htjela pitati, jer pitati knjižničarku da vozi kamion delikatno je, priča Ana. 


  C kategoriju, kaže položila je bez problema i odmah se prihvatila novog posla, a iako je korisnicima u početku bilo malo čudno da njihovog omiljenog gosta dovozi pripadnica ljepšeg spola, danas im je to sasvim normalno. 


  – Korisnicima je to zanimljivo, nikada nije bilo negativnih komentara, a više se čude prolaznici na cesti nego korisnici. Budu šokirani kada me vide za volanom kamiona, jer iako se zove bibliobus, ovo je zapravo kamion. Bilo je čuđenja i u auto školi, ne toliko zbog toga što sam žena, iako su mi rekli da ih se malo odlučuje na polaganje C kategorije, već zbog toga što sam knjižničarka. Ispitivač je bio zaprepašten na ispitu, navodi Ana. 



 Ana svakodnevno u svom bibliobusu vozi 5 tisuća naslova, a to je, kaže, četvrtina fonda županijskog bibliobusa čiji je osnovni cilj obuhvatiti knjižničnim uslugama općine Primorsko-goranske županije bez drugog oblika djelatnosti narodne knjižnice kao i rubna područja gradova i općina u brdsko-planinskom području koja imaju knjižnicu samo u svom središtu. Biblobus broji tisuću članova, a najveći je broj djece i umirovljenika.   – U Dražicama imamo najviše članova, njih dvjestotinjak. Odmah nakon Dražica po broju kosrinika slijedi Baška na Krku. To nam je najnovije stajalište. Cjelokupni fond bibliobusa iznosi oko 20 tisuća naslova, a ukoliko netko poželi knjigu koju trenutno nemamo, donesemo je sljedeći put. Mi smo i videoteka na kotačima, jer za razliku od gradskog bibliobusa u ponudi imamo filmove i glazbene CD-e, kaže Ana.   Da bi bibliobus skrenuo s glavne ceste i došao u najudaljeniji primorsko-goranski zakutak članovi se ne moraju brojati u stotinama, jer svaka dva tjedna Ana s knjižnicom na kotačima odlazi u Zoretiće kako bi dopremila omiljeno štivo za svega dvoje tamošnjih članova. 


 Jedna od dečki


Za sebe kaže »da je jedna od dečki«, a pojašnjavajući kako je vožnja bibliobusa zapravo bit bibliotekarstva, jer cilj je da knjiga stigne do svakoga, Ana otkriva kako unatoč tome što dnevno ima tri stajališta, u jednom danu stane daleko više puta, upravo kako bi jedna od knjiga koje vozi stigla do svog čitača.


  – To se najčešće događa zimi kada sam u Gorskom kotaru i kada su ceste neprohodne. Onda stanem više puta i dobacim bakicama knjige kroz prozor. Uvjeti rada su dosta teški, jer ljeti je jako vruće. U bibliobusu bude i 10 stupnjeva više nego vani, pa se hladimo vodom i kada možemo izađemo u hlad, jer ljeti je daleko manje korisnika. Zimi pak na posao idemo u skijaškim odijelima. Rekla bih da je ljeti teže, jer koža se ne može skinuti, ali više ni ne razmišljam o tome. Ljudima bibliobus puno znači, pogotovo Goranima. Oni su naučili da ako nešto moraju obaviti onda moraju za to izdvojiti cijeli dan kako bi došli do Rijeke, za njih je to pravi projekt. Ali bibliobus dolazi k njima. Zna se dogoditi da zimi zbog loših vremenskih uvjeta kasnimo na stajalište i po dva sata, ali oni se ne ljute i ne nerviraju. Nazovu nas i kažu da nema problema, sjest će i popiti čaj i čekati nas, priča Ana. 


  Vožnja bibliobusa daleko je dinamičniji posao nego rad u knjižnici, jer na stajalištu se stoji pola do najviše dva sata i onda se opet sjeda za volan i knjižnica putuje na sljedeće stajalište. 



 Županijski bibliobus, kaže Ana, ima teške uvjete, jer zimi se konstantno vozi po snijegu i ledu. Sve »čari« novog posla, dodaje, iskusila je već prvi radni dan.   – Bili smo u Lokvama i nismo se mogli od snijega probiti do stajališta. Vratili smo se u centar, parkirali bibliobus i pješke u školu odnijeli knjige. Goranskim vrtićima i školama knjige jako puno znače, jer su knjižnice slabo opremljene. Trudimo se na sve načine da ih i dobiju. Uvijek smo u smjeni po dvoje, što je zimi jako dobro, jer dok jedan manevrira drugi lopata. Obično se do nekog mjesta probijemo bez problema, ali onda parkiranje zbog nanosa snijega postane problem. 


 


Lijepi krajolici


– I opet ste na cesti, a o lijepim krajolicima da ne govorim. Nakon godinu i pol na to se još nisam naviknula, posebno u Gorskom kotaru. U dva tjedna obiđemo 35 različitih stajališta, a najudaljenije je ono u Moravicama do kojeg ima 200 kilometara. Ove godine bibliobus obilježava 10 godina vožnje, a u tom je periodu prošao 270 tisuća kilometara. Obilazimo cijelu županiju, sve do Slovenije, od Muna na zapadu pa do Severina na Kupi na istoku i Crikvenice na jugu, a ljudima to puno znači, otkriva Ana.  

  Za volanom knjižnice na kotačima, kaže, sjedit će još sigurno nekoliko godina, a onda će se najvjerojatnije vratiti u malo manje dinamičnu sredinu knjižnice. 


  – Ne znam koliko će mi se za desetak godina dati raditi ovaj posao, hoće li mi smetati vremenski uvjeti, a možda i neće pa ću još dugo voziti bibliobus, zaključuje Ana.