Natječaj

Klub PartneRI sufinancira još šest odličnih projekata iz Rijeke i PGŽ-a

Aneli Dragojević Mijatović

Prostorne intervencije na riječkom lukobranu, autorice Svjetlane Despot, jedan su od ranije sufinanciranih projekata

Prostorne intervencije na riječkom lukobranu, autorice Svjetlane Despot, jedan su od ranije sufinanciranih projekata

Još 96.500 kuna osigurao je Klub PartneRI za projekte iz kulture



Poslovni klub PartneRI okončao je peti natječaj iz područja kulture, umjetnosti i inovacija na koji je pristiglo 17 projekata.


Programski savjet Udruge Skupštini je predložio 8 projekata, a odobreno ih je šest, koji će se sufinancirati u ukupnom iznosu od 96.500 kuna, priopćili su iz PartneRI-ja.


Kažu da se radovi odabrani za sufinanciranje odnose na područje Rijeke, ali i cijele PGŽ, pa su tako, navode, ovaj puta u najuži izbor ušli i oni koji će iznjedriti nove projekte vezane za Krk, Lovran i Gorski kotar.


Lokalna zajednica




– Sufinancirat će se projekt “Oči Lovrana” Društva Naša djeca iz Opatije traženim iznosom od 5.000 kuna.


Zanimljivost ovog projekta je u tome da se kroz minimalnu prostorno umjetničku intervenciju na otvorenom, u vidu postavljanja “plastičnih očiju” i QR kodova na znamenitostima Lovrana, želi privući turiste i lokalnu zajednicu kako bi bolje upoznala ljepote i značaj lovranskog kraja.


Nadalje, u iznosu od 26.500 kuna sufinanciran je projekt kratkog igranog filma “Legenda o potočnjaku”, produkcije FLAT 22.


Projekt, uz produkciju mlade kreativne ekipe i angažman lokalne zajednice, ima za cilj oživjeti stoljetne priče i legende goranskog kraja, a uz pomoć vizualnog prikaza bujnih šuma, mirnih jezera, starih kamenih puteva, tradicionalnih jela i seoskog obiteljskog života, ukazati na sve tradicionalne vrijednosti, ali i turistički potencijal i netaknutu ljepotu Gorskog kotara.


Projekt je zamišljen da od filma kao nastavak nastane i tematska turistička tura, koja će doprinijeti valorizaciji Gorskog kotara.


Nakon uspješno odrađene prve faze projekta eksperimentalno-dokumentarnog filma “Srce na terenu”, koju su PartneRi sufinancirali putem prethodnog natječaja u prvoj faziodlučeno je sufinancirati i drugu operativnu fazu projekta koja u sebi sadrži produkciju filma.


Projekt, koji je pokrenuo novi život zapuštenog košarkaškog igrališta na kojem su se sportski družile i trenirale brojne generacije, u drugoj fazi uključuje produkciju filma u čije se stvaranje uključuje i lokalna zajednica, a cjelokupni projekt koji je ujedno metafora snage lokalne zajednice potpisuje kreativna produkcija “Scenopolis”.


Voditeljica projekta je Tena Ružič, a sufinanciran je s 15.000 kuna.


U nizu projekata je i “Novi RIFF” u organizaciji Doma mladih, a fokus stavlja u uspostavu dijaloga i provedbu radionica s mladim Riječanima, u dobi od dvanaest do dvadeset godina, kako bi se pobudio njihov interes za glazbu.


Tako bi se ujedno stvorile sve potrebne predradnje za produkciju mjuzikla koji će podržati njihov glazbeni ukus, ali i naći čvrsti oslonac u riječkoj rock sceni. Sufinancirani iznos za ovaj projekt iznosi 20.000 kuna.


U projektu s mladim Riječanima surađuju jake snage riječkih pisaca, glazbenika i plesača.


“Minijatura” je projekt koji se provodi u organizaciji Društva arhitekata Rijeka, a sufinancirana sredstva iznose 10.000 kuna.


Projekt je to koji kroz igru male Riječane do dvanaest godina želi educirati o prostoru, prostornom planiranju, urbanizmu i arhitekturi. Edukacije i radionice na otvorenom zamišljene su da djecu nauče kako i oni u budućnosti mogu sudjelovati u formiranju boljih prostornih rješenja ili sudjelovati u stvaranju istih.


Vjerojatno će netko od njih razviti ljubav prema arhitekturi, pa i postati arhitekt kada naraste. Voditeljica projekta je Gorana Stipeč – Brlić, a projektu je dodijeljeno 10.000 kuna.


Kreativnost i volja


Knjiga “Mačevi postoje da nitko ne bi robovao – Rekonstrukcija bitke kod Krka 49. god. pr. Krista” znanstvena je monografija koju je napisao doc. dr. sc. Siniša Bilić Dujmušić, a cilj je knjiga koja će na razumljiv i pitak način čitatelju rekonstruirati Bitku kod Krka, istovremeno uvažavajući znanstvene činjenice.


Objavom i promocijom ove knjige, zaustavilo bi se krivo tumačenje činjenica povezanih s bitkom kod Krka, a suradnjom znanstvenika osigurao bi se legitimitet za buduće promotivne radnje povezane s kulturnom i turističkom ponudom otoka Krka.


Projekt će se financirati iznosom od 20.000 kuna, izvijestio je Poslovni klub PartneRI.


Kažu da su svi prijavljeni ovom prilikom predstavili svoje projekte te još jednom pokazali da u zajednici postoji kreativnost i volja da se područje umjetnosti, kulture i inovacija unaprijedi, razvija, te da se na ovaj način stvori bolje okruženje i osigura veća kvaliteta života.


Udruga Poslovni klub PartneRI djeluje filantropski, te okuplja tvrtke, poduzetnike i fizičke osobe iz Primorsko-goranske županije, a aktivnost se bazira na godišnjim članarinama pravnih i fizičkih osoba koje su omogućile poticanje i sufinanciranje projekata.


Do sada je sufinancirao 25 projekata s ukupnim iznosom od 600.000 kuna.