Foto: B. ČALUŠIĆ
povezane vijesti
- Provjerili smo što je s pričama o Hiltonu na prostoru Vile Svežanj: ‘To je zaštićen pojas i nije dopuštena gradnja hotela’
- Dražen Vranić: Uzroci zagađenja mora i obalnog pojasa u blizini uvale Žurkovo bit će poznati idući tjedan
- Zbog zagađenja u Kostreni Čuvari Kvarnerskog Zaljeva uputili premijeru peticiju: “Ovo je ekološka katastrofa!”
KOSTRENA – Polaznici Dječjeg vrtića »Zlatna ribica« i učenici Osnovne škole »Kostrena« su zajedničkom šetnjom obalnim putom i milenijskom fotografijom u Žurkovu obilježili Svjetski dan srca i Međunarodni dan starijih osoba.
Prema riječima dr. Helene Glibotić Kresina, voditeljice Odjela za javno zdravstvo u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, obilježavanje Svjetskog dana srca i Međunarodnog dana starijih osoba, ovako veliko okupljanje mlade populacije organizirano je jer su upravo oni prediktori i populacija koja već treba početi brinuti za zdravlje.
Manje šećera i masti
– Srčane bolesti kao jedna od skupina kroničnih nezaraznih bolesti vodeći su uzroci pobola i pomora, kako u svijetu i Europi, tako i u Hrvatskoj i u našoj županiji. U 2021. godini od srčano-žilnih bolesti umrlo je u PGŽ-u čak 36 posto stanovništva. Kad se tome pribroje maligne bolesti kao drugi uzročnik smrti, dobivamo udio od 64 posto.
Dakle, 64 posto ukupnog stanovništva naše županije umrlo je od srčano-žilnih i malignih bolesti, a upravo su ovakvi datumi mogućnost da javnosti pošaljemo poruku da se o zdravlju treba početi brinuti dok smo još ovako mali, u mladoj populaciji jer usvajanjem zdravih stilova života, kao što su zdrava prehrana i tjelesna aktivnost, možemo prevenirati čak 80 posto pojavnosti srčano-žilnih bolesti i spriječiti čak 50 posto prijevremene smrtnosti, istaknula je Glibotić Kresina.
Opisujući kako to provesti u praksi posebno je istaknula provođenje zdravih stilova života koji obuhvaćaju zdravu prehranu, odnosno prehranu sa što manjim udjelom šećera i zasićenih masnih kiselina, konzumaciju mediteranske prehrane i redovitog bavljenja tjelesnom aktivnošću.
Fizička aktivnost
– U mlađoj populaciji preporučeno je provoditi tjelesnu aktivnost čak sat vremena dnevno, a u srednjoj i starijoj dobi to se odnosi na pola sata vremena.
Naravno, ne pušiti, konzumirati što manje alkohola i provoditi život sa što manje stresa, preporučila je Glibotić Kresina ustvrdivši kako djeca danas sve rjeđe provode vrijeme u igri i na otvorenom, a slobodno vrijeme provode gledajući u mobitele i kompjutere.
Prema njezinom mišljenju, na rješavanju ovog problema treba raditi zajedno pa i ovakvim javnozdravstvenim akcijama gdje djeca nisu samo fizički aktivna, nego se druže.
– Što se tiče statistike debljine, i tu smo pri vrhu ljestvice, imamo puno pretilih i debelih i tu također trebamo prenositi poruku o zdravom stilu života koji sprečava nastanak kroničnih nezaraznih bolesti, dodala je Glibotić Kresina.