
Foto KBC Rijeka
povezane vijesti
KBC Rijeka prva je bolnica u Hrvatskoj koja je uvela modernu dijagnostiku apneje kod prijevremeno rođene djece, priopćeno je iz KBC-a Rijeka.
“Posljedice prijevremenog rođenja prate osobu tijekom cijelog života, a mnoge komplikacije moguće je izbjeći ili kontrolirati pravovremenom dijagnozom i liječenjem.
Razvoj medicinske struke, osobito perinatologije i neonatologije, doveo je do porasta preživljenja prijevremeno rođene djece, uključujući i one iznimno rano prijevremeno rođene s vrlo niskom rodnom masom.
Preseljenjem Klinike za pedijatriju KBC-a Rijeka u prostore novog kompleksa na Sušaku i nabavkom najsuvremenije medicinske opreme, privlačenjem stručnih kadrova iz zemlje i inozemstva, te provođenjem kontinuirane edukacije medicinskog osoblja, ostvareni su preduvjeti za napredak u kliničkoj praksi i podizanjem kvalitete usluga za male pacijente.
Istodobno, jačanje tima stručnjaka dovelo je i do iskoraka u znanstvenom aspektu rada što se očituje uključivanjem u brojne međunarodne susrete, konferencije i projekte.
Prijevremeno rođena djeca – palčići, u posebnom su fokusu naših stručnjaka zbog njihovih visokih medicinskih zahtjeva u zbrinjavanju i osiguravanju najbolje medicinske skrbi. Apneja ili prestanak disanja u prijevremeno rođene novorođenčadi posljedica je nezrele kontrole disanja.
Naime, uslijed apneje dolazi do razdoblja snižene zasićenosti krvi kisikom, a što je povezano s brojnim negativnim posljedicama poput mogućeg oštećenja vida – razvoja retinopatije nedonoščeta ili oštećenja sustava disanja – kronične plućne bolesti.
Stoga su što ranije otkrivanje tj. pravovremena detekcija i određivanje tipa apneje, a s postavljanjem dijagnoze i ciljana terapija iznimno važni u prevenciji nastanka spomenutih komplikacija koje nastaju zbog privremenog manjka kisika, zovemo ih hipoksemijski događaji.
KBC Rijeka je novim dijagnostičko-terapijskim metodama ostvario kliničku vrijednost testiranja u ove skupine djece jer je osiguravanjem najmodernije opreme moguće praćenje poremećaja disanja tijekom spavanja, procjena plućnih rezervi i evaluacija potrebe za primjenom dodatnog kisika.
Prema informacijama kojima raspolažemo, KBC Rijeka je prva ustanova koja je u Hrvatskoj uvela ovu modernu metodu dijagnosticiranja apneje, a koja je do sada po geografski najbližim centrima bila dostupna u Ljubljani i Beču.
„Aktualnom primjenom kardiopulmonalne poligrafije na Klinici za pedijatriju podiže se standard liječenja i praćenja prijevremeno rođene djece u nastojanju da se osigura njihov optimalan rast i razvoj.
Nastavak je to višegodišnjeg programa dugoročnog praćenje prijevremeno rođene novorođenčadi u Klinici“, rekla je izv. prof. dr. Iva Bilić Čače, predstojnica Klinike za pedijatriju KBC Rijeka i nastavila. „Poremećaji disanja u prijevremeno rođene novorođenčadi su česti, iako do sada ne postoje objavljeni referentni standardi za ovu osobitu skupinu djece.
Polisomnografija je neinvazivni višekanalni test koji se koristi u poremećajima disanja tijekom spavanja i uključuje snimanje širokog niza vrlo kompleksnih medicinskih pokazatelja koje stručno nazivamo: elektroencefalogram, elektrookulogram, elektromiogram, elektrokardiogram, nosni termistor ili nosnu kanilu, pulsnu oksimetriju, CO2 na kraju izdaha i torakalnu i abdominalnu respiratornu induktivnu pletizmografiju.
U novorođenčadi obično se koristi kardiopulmonalna poligrafija koja podrazumijeva primjenu manjeg seta kanala (EKG, nosni termistor ili kanila, pulsna oksimetrija i torakalna induktivna pletizmografija), a pomaže u razlikovanju vrsta apneje.“
Procjena apneje važna je za prepoznavanje njenog osnovnog uzroka, čime se otvara mogućnost propisivanje odgovarajućeg liječenja.
Iako je primjena ove metode od iznimne koristi u sve prijevremeno rođene djece, njene koristi dolaze posebno do izražaja u palčića s drugim pridruženim poremećajima kao što je to u cilju dijagnostike poremećaja disanja u prematurne dojenčadi s pridruženim poremećajem razvoja dišnog stabla, tzv. bronhopulmonalnom displazijom.
„Sretni smo što naša nova bolnica za ženu i dijete živi svojim punim životom. Osim suvremenih i funkcionalnih, ugodnih prostora koji daju istinsku kvalitetu boravka i naglašavaju dostojanstvo svakog korisnika, vrhunska oprema osigurava najviše standarde medicinske zaštite. Trajno se posvećujemo našim zaposlenicima i potičemo njihov osobni razvoj. Spoj svega navedenog doveo nas je do uspjeha da u novoj bolnici pod jednim krovom imamo vrhunske, zadovoljne timove, da stalno pristižu novi mladi stručnjaci.
U organizacijskim naporima i želji da pod jednim krovom osiguramo najbolje za naše pacijente, sada imamo i stručnjake iz područja potpuno novih specijalizacija u Hrvatskoj poput medicinskih genetičara i dječjih infektologa. Uveli smo i trajnu službu iz područja otorinolaringologije, a od kapitalne opreme, sve potrebno trajno nadopunjujemo pa je sada novom magnetskom rezonancijom od 3 Tesle (3T) i novim CT-om zaokružena radiološka oprema vrijedna s pripremom prostora gotovo 5 milijuna eura. Ipak, okosnica svega su ljudi. Naši timovi koji skrbe o djeci, svi njihovi članovi bez iznimke, uz jedinstven entuzijazam i posvećenost, istinski su nezamjenjivi.
Oni su pravi kotači razvoja i dobrobiti naše zajednice na čemu im iskreno hvala.“ naglasio je ravnatelj KBC Rijeka, prof. dr. sc. Alen Ružić”, navodi se u priopćenju iz KBC-a.