Svjetski dan bolesnika

KBC Rijeka predstavio jelovnike za djecu oboljelu od celijakije i šećerne bolesti, pomno su osmišljeni

Bruna Matičić

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Autori jelovnika su dr. sc. Ivica Vrdoljak i magistre nutricionizma Katarina Šanko i Jana Novak



Povodom Svjetskog dana bolesnika u riječkom Kliničkom bolničkom centru danas su predstavljeni jelovnici za djecu oboljelu od celijakije i šećerne bolesti.


Riječ je o pomno osmišljenom i od struke pripremljenom izdanju napisanom s namjerom da se roditeljima i svima onima koji pripremaju hranu djeci oboljeloj od ovih kroničnih bolesti olakša svakodnevnu životnu situaciju, ali i poboljša kvalitetu života.


Jelovnik čiji su autori dr. sc. Ivica Vrdoljak i magistre nutricionizma Katarina Šanko i Jana Novak, nastao je na inicijativu Koordinacije za bolesnike i udruge bolesnika, a može se besplatno preuzeti na službenoj mrežnoj stranici KBC-a.


Puzajuća epidemija




– Celijakija je jedna od najčešćih kroničnih bolesti, a pojava šećerne bolesti je u tolikom porastu da se naziva puzajućom ili tihom globalnom epidemijom.



Ono što je ovim bolestima zajedničko jest da se liječenje bazira na određenoj promjeni načina prehrane, u slučaju celijakije to je uvođenje bezglutenske prehrane i njezino doživotno pridržavanje, dok šećerna bolest zahtjeva uvođenje doživotne dijete s ograničenim unosom određenih namirnica.


Kad su u pitanju djeca, bilo kakva ograničenja u prehrani utječu na kvalitetu njihova života, ali i cijele obitelji, stoga je pristup dodatnim izvorima podrške od iznimne važnosti, istaknula je danas pomoćnica ravnatelja KBC-a prof. dr. Renata Dobrila Dintinjana zahvalivši se pritom na trudu voditelja službe za bolničku prehranu i dijetetiku, dr. Vrdoljaku i njegovu timu, kako i potpori Klinike za Pedijatriju i Koordinaciju udruge bolesnika i izuzetno stručno izrađenim jelovnicima, autoriziranim i recenziranim od strane struke.



– Ovaj projekt dodatni je doprinos kvaliteti rada KBC-a Rijeka, ali i doprinos razvoju društva. Samo sinergijske aktivnosti zdravstvenih ustanova sa zajednicom mogu u konačnici dovesti do poboljšanja zdravlja i kvalitete života našeg stanovništva, zaključila je Dobrila Dintinjana.


Nadogradnja prošlogodišnjeg izdanja


Sandi Bujan Cvečić, predsjednica Koordinacije za bolesnike i udruge bolesnika KBC-a Rijeka na čiju je inicijativu nastalo ovo izdanje, istaknula je da je riječ nastavku aktivnosti i svojevrsnoj nadogradnji prošlogodišnjeg izdanja Bolničkih prehrambenih smjernica koje nudi primjere jelovnike za 25 različitih zdravstvenih stanja.


– Nažalost celijakija i dijabetes nerijetko su udružene autoimune bolesti od kojih sve više djece obolijeva. Jelovnici nude uravnoteženu prehranu, a nadam se da će pronaći primjenu u praksi te da će djeci i roditeljima olakšati život u kući i izvan nje, istaknula je Bujan Cvečić.



– Svjesni smo današnjeg ogromnog izazova prehrane, a posebno prehrane djece, zbog kvalitete hrane i namirnica na tržištu te njihove zdravstvene ispravnosti, što roditelje djece oboljele od dijabetesa i celijakije, ali i ustanove u kojima one borave poput škola i vrtića, stavlja pred velike izazove.


Ovi su jelovnici, stoga, rađeni s ciljem da se djeci omogući pravilna prehrana kao preduvjet normalnog rasta i razvoja, istaknuo je danas dr. sc. Ivica Vrdoljak, urednik izdanja i rukovoditelj Bolničke službe za prehranu i dijetetiku.


Detaljne upute za pripremu hrane


Dodao je da su jelovnici usklađeni s nacionalnim smjernicama i preporučenim energetskim vrijednostima za dječake i djevojčice od 7 do 14 godina, a osim što su izdvojeni po danima u tjednu, navedene su i detaljne upute za pravilnu pripremu hrane za djecu oboljelu od celijakije te broj ugljikohidrata za one sa šećernom bolesti, kao i recepti.


– Nastojali smo napraviti jelovnik koji obuhvaća našu tradicionalnu prehranu i namirnice, ali i one namirnice koje preporuča nutricionistička struka u cijelom svijetu te se nadamo da će jelovnik zaživjeti i koristiti djeci i onima koji za njih pripremaju hranu, zaključio je Vrdoljak.



Predstojnica Klinike za pedijatriju prof. dr. Iva Bilić Čače ovom je prilikom izrazila veliko zadovoljstvo činjenicom što su jelonici, nastali kao rezultat timskog rada unutar KBC-a, dizajnirani tako da stanje ili bolest prilagođavaju djetetu i omogućuju iz kvalitetniji život i posebno se zahvalila recentima jelovnika, dr. Kristini Baraba Dekanić, Dušanki Stoševski te mr. sc. Ivoni Butorac Ahel i Magdaleni Zubak.


Novinarima se ispred recenzenata obratila i Kristina Baraba Dekanić istaknuvši kako projekt predstavlja važno unaprjeđenje u njihovu svakodnevnom radu, a roditeljima i djeci olakšava život.


– Ovaj jelovnik bit će koristan u svakodnevnom radu jer su namijenjeni djeci s teškim doživotnim dijagnozama koje pred roditelje stavljaju bezbroj pitanja.


Sretna sam što će im izdanje ponuditi odgovore, ali i što struka osluškuje potrebe roditelja i djece te se trudi olakšati im svakodnevni život i nošenje s ovim bolestima, zaključila je Kristina Baraba Dekanić.