Nove procedure u okviru ambulante uvedene su na inicijativu predstojnika Klinike prof. dr. Josipa Španjola i doc. dr. Antuna Grškovića
povezane vijesti
U redovne procedure Klinike za urologiju Kliničkog bolničkog centra Rijeka uvedene su ugradnje umjetnog sfinktera i transopturatorne suburetralne mrežice za bolesnike liječene i operirane od raka prostate.
Nove metode liječenja odvijaju se u okviru nove ambulante za liječenje muške inkontinencije u kojoj radi tim od četiri liječnika koji prihvaća sve bolesnike koji se pripremaju na kirurški zahvat liječenja karcinoma prostate, ali i sve bolesnike koji su operirani.
Tako je tijekom prošlog mjeseca na Klinici za urologiju uspješno operirano šestero bolesnika, pri čemu je jednom bolesniku ugrađena transopturatorna suburetralna mrežica, dok je u petero bolesnika ugrađen umjetni uretralni sfinkter.
Program vježbi
Nove metode uvedene su na inicijativu predstojnika Klinike za urologiju KBC-a Rijeka prof. dr. Josipa Španjola i doc. dr. Antuna Grškovića koji je prošao edukaciju u Guy’s Hospital u Londonu te Onkološkom institutu u Valenciji.
Same pripreme za uvođenje novih metoda trajale su više od godinu dana, a u tom je razdoblju ugovorena ambulanta za mušku inkontinenciju, započet program vježbi mišića dna zdjelice i »biofeedback« uz nadzor medicinskog osoblja te je provedeno certificiranje liječnika za ugradnju umjetnog sfinktera.
Riječki urolozi ističu kako ovakvi pregledi služe podizanju svijesti pacijenata o potencijalnim komplikacijama radikalne prostatektomije koji mogu utjecati na njihovu kvalitetu života, ali i brži i uspješniji oporavak nakon operacije.
Kod takvih pacijenata godinu dana nakon radikalne prostatektomije ponovno se evaluira zdravstveno stanje bolesnika, stupanj inkontinencije te temeljem svih podataka odlučuje je li potrebno liječenje urinarne inkontinencije koje se temelji na vježbama mišića dna zdjelice, farmakoterapiji te kirurškim postupcima čiji je princip ili kompresija uretre ili anatomska repozicija uretre ili implantacija umjetnog uretralnog sfinktera.
Način liječenja, kako ističu urolozi, diktira stupanj motiviranosti pacijenta, anamnestički podaci, »test pelena«, laboratorijska i mikrobiološka obrada, cistoskopija te urodinamska obrada. Sam kirurški zahvat traje oko 120 minuta ako se radi o implantaciji umjetnog sfinktera ili oko 60 minuta ako je riječ o implantaciji transopturatorne mrežice, a pacijenti se otpuštaju na kućnu njegu drugi dan po operaciji uz preporuku mirovanja i izbjegavanja teških fizičkih aktivnosti sljedeća dva mjeseca.
Prva aktivacija, a potom i upotreba umjetnog sfinktera slijedi šest tjedana po operativnom zahvatu. Kandidati za ovu metodu su i pacijenti kod kojih je do urinarne inkontinencije došlo nakon radioterapije karcinoma prostate te endoskopskih i kirurških postupaka liječenja benigne hiperplazije prostate.
Kvaliteta života
Ravnatelj KBC-a Rijeka prof. dr. Alen Ružić smatra kako ovakvi bolesnici, vrlo često još uvijek radno aktivni, sada imaju mogućnost liječenja i poboljšanja zdravstvenog aspekta života, ali i mogućnost poboljšanja socijalnog, materijalnog i psihičkog blagostanja.
– Inkontinencija urina ozbiljna je smetnja za brojne pacijente koja ugrožava tijek njihovih bolesti i remeti kvalitetu njihovih i života njihovih obitelji. Stoga smo posebno sretni što je naša urološka struka učinila još jedan iskorak i upravo u ovom za bolesnike posebno osjetljivom području uvela inovacije koje će značajno unaprijediti svakodnevno funkcioniranje brojnih osoba s urološkim tegobama.
KBC Rijeka trajno nastoji razvijati struku, uvoditi nove metode i osiguravati novu opremu, sve u cilju dobrobiti naših bolesnika kojima tako osiguravamo najbolje standarde liječenja po međunarodnim kriterijima. Siguran sam da će uspješno liječenje inkontinencije urina značiti veliki iskorak u kvaliteti svakodnevnog življenja za mnogobrojne naše bolesnike, kaže Ružić.
Karcinom prostate najčešći rak kod muškaraca u nas
Karcinom prostate je najčešći rak kod muškaraca u Hrvatskoj i treći je po učestalosti uzrok smrti od onkoloških bolesti. Na Klinici za urologiju godišnje se operira više od 150 muškaraca s ovom dijagnozom pri čemu se bilježi više od 30 muškaraca s različitim stupnjem urinarne inkontinencije.