Plan

KBC Rijeka nabavlja uređaje za dijagnostiku i liječenje vrijedne 36 milijuna kuna

Barbara Čalušić

Arhiva NL

Arhiva NL

Bit će nabavljeni mobilni rendgen-uređaj i radiološko-angiološki uređaj s CBCTOM, SPECT/CT kamere, uređaj za naprednu ehokardiografiju, stroj za izvantjelesni krvotok, uređaj za digitalnu patologiju, sustav za radioterapiju i CO2 laser za laringologiju i fonokirurgiju



RIJEKA – Klinički bolnički centar Rijeka u ovoj godini očekuje nabavku opreme čija je sveukupna vrijednost gotovo 36 milijuna kuna. Prema riječima prof. dr. Renate Dobrila Dintinjana, pomoćnice ravnatelja za kvalitetu, sveukupna vrijednost kapitalne opreme koju bi trebao dobiti KBC Rijeka je oko 35,9 milijuna kuna s PDV-om, a izvor financiranja je Ministarstvo zdravstva, čemu treba pridodati strateška ulaganja iz vlastitih izvora, među kojima se ističu već uznapredovali postupci formiranja jedinice za objedinjenu i naprednu pripravu citostatika. Od opreme čiju će nabavu financirati resorno ministarstvo, Dobrila Dintinjana ističe niz uređaja za dijagnostiku i liječenje bolesnika.


Postupci nabave


– Za potrebe intervencijske radiologije, a sve to za potrebe Kliničkog zavoda za radiologiju, bit će nabavljeni mobilni rendgen-uređaj i radiološko angiološki uređaj s CBCTOM. SPECT/CT kamere s uređenjem prostora namijenjene su za Klinički zavod za nuklearnu medicinu. Na Zavodu za pulmologiju opremit će se pulmološko dijagnostički terapijski centar s endoskopskim laboratorijem, a uređaj za naprednu ehokardiografiju ide Klinici za bolesti srca i krvnih žila. Stroj za izvantjelesni krvotok i uređaji za hlađenje i zagrijavanje idu na Zavod za kardiotorakalnu kirurgiju. Za potrebe laringologije i fonokirurgije nabavit će se CO2 laser. Uređaj za digitalnu patologiju će se koristiti na više radilišta, a vrijedan dio opreme poput servera, licenci i wi-fija, pripast će i našoj službi Informatike, kojoj je oprema neophodna za suvremeno bežično povezivanje uređaja, ali predstavlja i iskorak u kvaliteti boravka naših bolesnika. Dodatno, iz sredstava koja su prenesena iz 2021. godine u 2022. godinu, a što su također sredstva Ministarstva zdravstva u iznosu od 11.250.000 kuna s PDV-om, nabavit će se sustav za radioterapiju tijekom operativnih zahvata za potrebe Klinike za kirurgiju i Klinike za radioterapiju i onkologiju, navodi Dobrila Dintinjana.
KBC Rijeka dobio je suglasnost Ministarstva zdravstva na plan opreme koji je striktno prilagođen prioritetima javnozdravstvene funkcije i dotrajalosti ključne opreme. Predstoje postupci nabave, izgradnje i pratećih poslova o kojima ovisi konačno stavljanje pojedinih uređaja u funkciju. Kako objašnjava pomoćnica ravnatelja za kvalitetu u riječkom KBC-u, dio opreme koja će biti nabavljena u ovom ciklusu predstavlja obnavljanje dotrajalih uređaja, a dio opreme namijenjen je širenju opsega posla i podizanju kvalitete rada te uvođenju novih dijagnostičkih i terapijskih metoda.


Dio nove opreme predstavlja obnavljanje dotrajalih uređaja, a dio je za uvođenje novih dijagnostičkih i terapijskih metoda / ARHIVA NL

Dio nove opreme predstavlja obnavljanje dotrajalih uređaja, a dio je za uvođenje novih dijagnostičkih i terapijskih metoda / ARHIVA NL


 


Digitalna patologija




– Odobrena sredstva za kapitalne investicije za 2022. godinu značajno će se odraziti na kvalitetu i dostupnost zdravstvene zaštite, te sveukupno funkcioniranje ustanove. Sva navedena oprema je vrlo vrijedna i u svom djelokrugu rada bitno pridonosi kvaliteti dijagnosticiranja i liječenja pacijenata. Možda možemo istaknuti digitalnu patologiju kao najmoderniji dio opreme koji će prvi put biti uveden u KBC Rijeka. Radi se o sustavu koji uključuje stjecanje, upravljanje, dijeljenje i tumačenje informacija o patologiji – uključujući slajdove i podatke – u digitalnom okruženju, što omogućava patolozima da se uključe, procjenjuju i surađuju brzo i na daljinu, uz transparentnost i dosljednost, čime se poboljšava učinkovitost i produktivnost. Algoritmi za analizu dijapozitiva objektivni su, točniji i brži od klasične mikroskopije, pogledi su bolji, prikazi su zumirani uživo i pogled je iz više kutova, omogućen je prikaz podataka i bilješki na nadzornoj ploči. Uporabom digitalne patologije poboljšan je tijek rada, smanjeno je vrijeme obrade, a mogućnost pogreške je gotovo nemoguća.
KBC Rijeka je zahvalan Vladi Republike Hrvatske, Ministarstvu zdravstva i Upravnom vijeću KBC-a Rijeka na pruženim mogućnostima poboljšanja kvalitete rada. Zahvaljujući opsežnom financiranju kapitalne opreme, KBC Rijeka vlastitim sredstvima dovršava višegodišnji projekt Centralne priprave citostatika, koji je konačno u fazi neposredne realizacije, gotova je projektna dokumentacija i u prvoj polovici ožujka se očekuje pokretanje postupka nabave. Uprava KBC-a ulaže trajne napore da u postojećim okolnostima, posebice teškim zbog epidemiološke situacije s bolesti COVID-19, osigura korisnicima najbolju moguću medicinsku i potpornu skrb, kao i da zaposlenicima olakša koliko je to moguće radne procese, zaključuje Dobrila Dintinjana.