Predstavnici veledrogerija upozoravaju kako čak desetak bolnica od ožujka nije uplatilo ni kune za lijekove / Foto H. JELAVIC/PIXSELL
Naši bolesnici nemaju razloga za strah. Kontroliram svaki drugi dan stanje u našoj ljekarni te trenutačno imamo zaliha lijekova i opreme za dva do tri mjeseca, kaže ravnatelj Kliničkog bolničkog centra prof. dr. Alen Ružić
povezane vijesti
RIJEKA Zbog duga koji prelazi 4,2 milijarde kuna veledrogerije su najavile kako će od ponedjeljka obustaviti isporuku lijekova i potrošnog materijala bolnicama te traže milijardu kuna uplate.
Ministar zdravstva Vili Beroš kazao je kako će se sastati s predstavnicima veledrogerija te vjeruje u pronalaženje rješenja dugova, ali i problema generiranja ovakvog duga u budućnosti. Prema njegovim riječima, pacijenti ne trebaju brinuti da će ostati bez lijekova.
– Traženje je jedno, mogućnosti drugo, ali nastojat ćemo naći kompromis tijekom idućeg tjedna. Trebat ćemo težiti sustavnim rješenjima. Jedino tako ćemo u budućnosti biti financijski održivi i pružati kvalitetne zdravstvene usluge, rekao je Beroš.
Od 4,2 milijarde kuna, 3,6 milijardi već je dospjelo na naplatu, a proizvođači veledrogerijama ne žele isporučivati lijekove bez plaćanja. Dodaju i kako ne mogu podnositi teret financiranja sustava te je potrebna urgentna uplata od milijardu kuna u sustav kako bi veledrogerije osigurale lijekove za dva do tri mjeseca.
Ravnatelj Kliničkog bolničkog centra Rijeka prof. dr. Alen Ružić kaže da riječka bolnica ima oko deset posto računa koji nisu plaćeni više od 90 dana.
– Imam punu vjeru da će se problem s veledrogerijama globalno riješiti. Naši bolesnici nemaju razloga za strah i brigu zbog nestašice. Kontroliram svaki drugi dan stanje u našoj ljekarni te trenutačno imamo zaliha lijekova i opreme za dva do tri mjeseca. Postoji dinamika plaćanja veledrogerijama, a KBC Rijeka ima račune koji nisu plaćeni u okviru od 90 dana te samo deset posto ide preko devedeset dana. I ovaj smo mjesec uplatili naše račune, istaknuo je Ružić koji vjeruje da će resorno ministarstvo riješiti problem potrošnje lijekova.
– Iza toga sigurno nije smanjenje kvalitete liječenja, već racionalnost u terapiji. Danas bolesnike liječimo na osnovi znanstvenih dokaza i po jasno definiranim znanstvenim kriterijima, poručio je Ružić.