Ispitivanje

Kakvo je more u Kostreni nakon lanjskog zagađenja? Na dvije urinjske plaže se kupanje ne preporuča

Barbara Čalušić

Na ostalima je sve u redu



Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije ovog je tjedna završio drugi ciklus izvanrednog ispitivanja mora koje nakon pojačanih zagađenja naftnim derivatima koja dolaze iz Inine rafinerije u Urinju financira Općina Kostrena.


Rezultati ispitivanja kojim su obuhvaćene plaže Spužvina, Perilo, Klančić, Nova voda i Podkvarovo te Svežanj kao referentna lokacija i ovaj put su pokazali kako se ne preporuča kupanje na plažama Klančić i Podkvarovo koje se nalaze u neposrednoj blizini urinjske rafinerije.


Kriteriji monitoringa


– Redovni monitoring kakvoće mora za kupanje u Primorsko-goranskoj županiji pa tako i na području općine Kostrena, ove godine započelo je 20. svibnja 2024. te je upravo završio četvrti ciklus.




Ispitivanje i ocjena kakvoće se u sklopu ovog monitoringa bazira na mikrobiološkim parametrima, crijevni enterokoki i Escherichia coli, a sve temeljem Uredbe o kakvoći mora za kupanje iz 2008. godine.


Plaže na području općine Kostrena su ove godine u svakom ciklusu ocijenjene ocjenom izvrstan. S obzirom na to da je tijekom prošle sezone kupanja uočeno onečišćenje mora naftnim derivatima na plaži Podkvarovo, Općina Kostrena je od Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije naručila dodatni monitoring temeljen na ispitivanju kemijskih i mikrobioloških parametara.



Foto Sergej Drechsler

Unutar ovog monitoringa ove sezone su provedena dva ciklusa kojim su obuhvaćene plaže Spužvina, Perilo, Klančić, Nova voda i Podkvarovo te Svežanj kao referentna lokacija.


Na osnovi svega dva dosadašnja ispitivanja ne možemo zaključiti je li došlo do značajnog porasta ili smanjenja onečišćivala, ali prvi rezultati ukazuju da nema znatnijeg odstupanja rezultata u odnosu na prethodnu godinu, kaže Marin Glad, voditelj Odjela za zaštitu okoliša i zdravstvenu ekologiju u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo.


Vrsta onečišćenja


Tijekom prošlogodišnje sezone kupanja ispitivanja su detektirala prisutnost benzena i sumporovodika na plažama Perilo i Spužvina, no kako objašnjava Glad, Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽ-a raspolaže najmodernijom sofisticiranom opremom za ispitivanje različitih parametara koji su u vodama prisutni u vrlo niskim koncentracijama.


– Izmjerene koncentracije benzena i sumporovodika bile su na granici detekcije primijenjene analitičke metode, što znači da su zanemarivo niske.


Čak ni kod dugotrajnog izlaganja izmjerenim koncentracijama na ove dvije plaže neće doći do narušavanja zdravlja kupača. Moramo uzeti u obzir da sumporovodik u određenim uvjetima nastaje i prirodnim putem u morskom sedimentu, a da benzen može u morski okoliš doći i iz drugih izvora kao na primjer s različitih brodica.


Prema rezultatima prošlogodišnjeg monitoringa morske vode na području općine Kostrena može se zaključiti da se onečišćenje ograničilo na dvije plaže, Klančić i Podkvarovo, te da se na njima ne preporuča kupanje.


Svi korisnici ostalih plaža na području monitoringa mogu se nesmetano kupati i biti sigurni da je more izvrsne kakvoće. Tijekom cijele ove sezone kupanja monitoring se nastavlja, a javnost će o rezultatima ispitivanja biti obaviještena na stranicama i društvenim mrežama Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ-a i Općine Kostrena, naglašava Glad.


Prema njegovim riječima, kod odabira pokazatelja pri uspostavi monitoringa zbog onečišćenja okoliša, neprocjenjiva je informacija o izvoru onečišćenja i vrsti onečišćivala.


U konkretnom slučaju već kod prvog izvida na terenu, jasno je bilo da se radi o onečišćenju naftnim derivatima s obzirom na to da su manje gustoće od morske vode te se zadržavaju na površini mora, karakteristične su boje i mirisa.



Foto Sergej Drechsler

– Vođeni time, u monitoringu se u morskoj vodi ispituju očekivani kemijski spojevi koji su porijeklom iz naftnih derivata. Pored osnovnih fizikalno-kemijskih i kemijskih pokazatelja kao što su temperatura vode, salinitet, otopljeni kisik i pH vrijednost, ispituju se i amonij ion, fenoli, aromatski ugljikovodici, odnosno BTEX koji čine toluen, benzen, etilbenzen i ksilen te ukupni ugljikovodici.


Dodatno se ispituju i mikrobiološki pokazatelji – crijevni enterokoki i Escherichia coli. Tijekom prošlogodišnjeg monitoringa, u usporedbi s referentnom plažom Svežanj, najčešća odstupanja koncentracija ispitivanih pokazatelja evidentirana su na plažama Klančić i Podkvarovo.


Za ove dvije plaže Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽ-a je tijekom gotovo cijele sezone kupanja 2023. godine obavještavao javnost da se ne preporuča kupanje zbog povećanih koncentracija ukupnih ugljikovodika, aromatskih ugljikovodika (BTEX) i sumporovodika.


Ove godine, u prvom ciklusu, kupanje se ne preporučuje na plaži Klančić zbog povećanih koncentracija ukupnih ugljikovodika i benzena.


U drugom ciklusu su na plaži Podkvarovo izmjerene visoke koncentracije ukupnih masnoća i mineralnih ulja koji se određuju ako se ukupni ugljikovodici zbog visoke koncentracije ne mogu izmjeriti.


Na istoj plaži detektirani su aromatski ugljikovodici (BTEX) te fenoli, tumači Glad dodajući kako su ukupni ugljikovodici zapravo općeniti pokazatelj koji ukazuje na prisustvo svih vrsta masti i ulja.


Stalno ispitivanje


– Njihova toksičnost značajno ovisi o sastavu. Nasuprot tome toksičnost benzena je dobro poznata. U organizam lako ulazi apsorpcijom putem kože i inhalacijom, a u ovom slučaju tijekom kupnja može doći i do gutanja morske vode te apsorpcije benzena putem probavnog trakta. Kod kratkotrajnih izloženosti benzenu najčešće se javlja jaka iritacija kože i sluznice oka, ističe Glad.


Prema riječima načelnika Dražena Vranića Općina Kostrena po pitanju onečišćenja mora čini sve što može – neprestano inzistira na pronalasku trajnog rješenja, potiče dijalog, prijavljuje onečišćenja nadležnim institucijama i inspekcijama te provodi dodatna ispitivanja kvalitete mora kako bi zaštitila zdravlje svojih mještana, ali i svih drugih kupača i posjetitelja Kostrene.


– Općina nema mehanizme sankcioniranja onečišćivača, tu su na potezu inspekcijske služba koje trebaju brzo i učinkovito sankcionirati onečišćivače, kao i zakonodavac koji treba stvoriti nove dodatne okvire i mehanizme kojima bi se spriječilo i vrlo oštro kažnjavalo onečišćivače, smatra Vranić, dodajući kako je u odnosu na proteklu godinu situacija s onečišćenjem mora gotovo nepromijenjena.


– Nažalost, situacija s prisutnošću ugljikovodika na plažama Klančić i Podkvarovo, koji dolaze s područja rafinerije i nadalje je ista kao i prošle godine, pa stoga NZZJZ i dalje ne preporučuje kupanje na tim plažama, na osnovu ovog prvog uzorkovanja mora.


Prema informacijama koje dolaze iz Ine, uzrok prisutnosti ugljikovodika i aromatskih ugljikovodika u moru ispred i oko rafinerije su nakupine ugljkovodika koje se nalaze u terenu ispod rafinerije.


Kako se radi o kraškom terenu, u kojem su se tijekom svih godina poslovanja rafinerije, nakupili ugljikovodici, putem tokova podzemnih voda nakon svake jače kiše i juga, pojavljuje se onečišćenje mora uljnim filmom kojeg u more donesu podzemne vode.


Rafinerija je na ovoj lokaciji već više desetljeća i tko zna kada je došlo do propuštanja ugljikovodika u podzemlje i u kojoj mjeri. Zbog toga, svo vrijeme tražimo da sve nadležne institucije, kao i sam onečiščivač Ina, poduzmu sve aktivnosti kako bi se ovaj problem riješio trajno i učinkovito.


Rezultati mikrobioloških ispitivanja pokazuju da je more u Kostreni na svim mjestima gdje su uzeti uzorci izvrsne kakvoće, tako da osim područja u neposrednoj blizini rafinerije nema bojazni za kupače.


Upravo je sigurnost naših mještana i svih kupača koji dolaze u Kostrenu bila motiv da i ove godine provodimo dodatna ispitivanja koja nadilaze uobičajene oblike kontroliranja kvalitete mora.


Zapravo bi se moglo reći da kupači u Kostreni mogu biti i sigurniji nego drugdje jer se samo kod nas, nažalost, ispitivanja kvalitete mora provode kontinuirano i opsežnije i to na više lokacija, zaključuje Vranić.