Inkluzija je ključna - Marta Berčić i Emil Priskić / Foto: V. MRVOŠ
Dosadašnja iskustva više su nego zadovoljavajuća, kako od strane obrtnika tako i od strane osoba s invaliditetom koje uđu u svijet rada, kaže Marta Berčić, voditeljica programa Općeg odjela DIP-a
povezane vijesti
RIJEKA – Predavanja i radionice za obrtnike o zapošljavanju osoba s invaliditetom održat će se u riječkoj Gradskoj knjižnici 10. i 17. rujna.
Suradnju su prezentirali predstavnici organizatora Marta Berčić, voditeljica programa Općeg odjela Društva za istraživanje i potporu (DIP) te Emil Priskić, predsjednik Obrtničke komore PGŽ-a.
– Osobe s invaliditetom sjajni su radnici za određenu vrstu poslova, a za njihovo zapošljavanje mogu se dobiti i poticaji.
Naravno, za obuku pri određenim poslovima obrtnici mogu dobiti punu potporu Društva za istraživanje i potporu, a dosadašnja iskustva pri zapošljavanju osoba s invaliditetom više su nego zadovoljavajuća, kako od strane obrtnika tako i od strane osoba s invaliditetom koje uđu u svijet rada. Sigurno da tu ima i određenih specifičnosti, poput zapošljavanja na četiri sata, no do sada su se osobe s invaliditetom pokazale kao dobri i pouzdani radnici, kaže Berčić.
Radionice će se održati u dva termina.
Popodnevni termin
Tako će se 10. rujna s početkom u 17 sati pa do 19.30 održati interaktivna radionica na temu »Rad i zapošljavanje osoba s invaliditetom. Kako do društveno odgovornog poslovanja uključivanjem u rad i zapošljavanjem osoba s invaliditetom i/ili suradnjom s tvrtkom koja zapošljava osobe s invaliditetom?«.
Obrtnici će moći saznati sve o zapošljavanju osoba s invaliditetom, a moći će dobiti i priručnik »Želim raditi« koji će im pomoći u tom postupku.
Radionica koja će se održati 17. rujna u isto vrijeme od 17 do 19.30 nosi naziv »Pristupačni turizam – doprinos razvoju održivog poslovanja«. Bit će riječ kako se prilagoditi u turizmu osobama s invaliditetom koji su turisti i kako se osobe s invaliditetom mogu zaposliti u turističkoj djelatnosti. Svi sudionici dobit će potvrdu o sudjelovanju, a osposobljavanje je za članove Obrtničke komore Primorsko-goranske županije i njihove djelatnike besplatno.
– Prvu u ciklusu radionica organizira se radi osvješćivanja članova Komore, ali i javnosti o potrebi društveno odgovornog postupanja, prihvaćanja različitosti i mogućnosti aktivnog uključivanja osoba s invaliditetom u radne aktivnosti i procese obrtnika i poduzetnika, kazao je Priskić. Ciljevi prve radionice su osnažiti članove Obrtničke komore s kompetencijama za razvoj društveno odgovornog poslovanja – zapošljavanje osoba s invaliditetom ili poslovanje s tvrtkama koje zapošljavaju osobe s invaliditetom.
Rast broja obrta
– Obrtnička komora PGŽ-a danas broji ukupno 11.083 aktivna obrta, što pokazuje konstantan rast broja obrta, usporedbom s istim razdobljem 2023. godine kada ih je bilo 10.343. Među njima je velik broj potencijalnih poslodavaca osoba s invaliditetom, koji se susreću s brojnim pitanjima, izazovima zapošljavanja osoba s invaliditetom, potrebom prilagodbe radnog mjesta i podrške u radu za osobe s invaliditetom, pitanjima ostvaruju li pravo na poticaje za zapošljavanje osoba s invaliditetom i drugo, kaže Priskić.
Organizatori ovih interaktivnih radionica smatraju da je inkluzija ključna i da će ovakvim radionicama senzibilizirati članove i javnost o važnosti zapošljavanja osoba s invaliditetom i dati potrebne informacije i podršku, a predstavnici Društva za istraživanje i potporu svojim će dosadašnjim iskustvom i primjerima pokazati da je uključivanje invalida u proces rada koristan i za invalidne osobe i za poduzetnike. U PGŽ-u broj osoba s invaliditetom prošle godine iznosio je 34.946, a broj zaposlenih osoba s invaliditetom bio je 1.047.
Društvo za istraživanje i potporu (DIP) osnovano je 2013. godine, s ciljem unaprjeđenja života građana, prevencije društvene isključenosti, promocije zdravog načina života, humanosti i solidarnosti, a prvenstveno za osobe s invaliditetom.
Okuplja stručnjake iz različitih područja, psihologe, sociologe, pedagoge, umjetnike, liječnike, socijalne pedagoge, defektologe rehabilitatore i osobe koje imaju puno entuzijazma i ljubavi za druge.
Nedostatak radne snageObrtnička komora PGŽ-a svjesna je izazova s kojima se članovi susreću, jedan od kojih je nedostatak radne snage općenito, ali i nedostatak kvalificirane radne snage. Jedno od mogućih rješenja jest uključivanje u radne procese i aktivnosti obrtnika i osoba s invaliditetom čime obrtnici, poduzetnici, dižu svoje poslovanje na višu razinu, kao društveno odgovorno poslovanje, a s druge strane, osobe s invaliditetom postaju u većoj mjeri aktivni članovi društva. |