Velika novina

Kako će riječke osnovne škole dijeliti besplatne marende? Neki nemaju ni dovoljno šalica za čaj

Ingrid Šestan Kučić

Na privremenim jelovnicima uglavnom su mliječni i pekarski proizvodi, »podebljani« pokojim sendvičem tijekom tjedna i voćem / Foto DUSKO JARAMAZ/PIXSELL

Na privremenim jelovnicima uglavnom su mliječni i pekarski proizvodi, »podebljani« pokojim sendvičem tijekom tjedna i voćem / Foto DUSKO JARAMAZ/PIXSELL

Samo za narezati 30 kilograma salame treba nam tri sata, a gdje je još slaganje sendviča, ističe ravnatelj OŠ Srdoči, napominjući da su zatražili zapošljavanje dodatnog kadra. U OŠ Zamet, pak, učenici neće dobiti čaj jer škola nema 639 šalica...



Iako se početkom tjedna činilo da neće sve riječke škole s prvim danom polugodišta uspjeti organizirati besplatan obrok, u ponedjeljak će ipak sve riječke učenike u školi dočekati besplatna marenda.


Čak i škole s najvećim brojem učenika koje su suočene i s najvećim organizacijskim problemima uspjele su za sve učenike organizirati marendu.


Mahom u svim školama prvi će tjedan drugog polugodišta po pitanju besplatnih obroka biti probni, jer osmišljeni su tek privremeni jelovnici, a bit će to uglavnom mliječni i pekarski proizvodi, »podebljani« pokojim sendvičem tijekom tjedna i komadom voća.




Još uvijek se ne zna kako će učenici prihvatiti obroke, kao ni koliko će biti viškova hrane na kraju dana, a većina je ravnatelja zauzela stav da će se nepojedene marende nositi kući.


U većini škola marendat će se u učionicama, jer blagovaonski kapaciteti nisu dostatni za smještaj svih učenika. Najveći broj škola nema ni kuhinju ili je ona neadekvatna, nedostaje posuđa i kuhinjskih uređaja koji bi olakšali pripremu dva ili tri puta više obroka nego do sada, a i dalje je ipak najveći problem deficit kuharskog kadra.


Nisu postignuti ni konačni dogovori s dobavljačima, koji su također suočeni s organizacijskim problemima jer od ponedjeljka će školama morati dostavljati količinu hrane kakvu nikad do sada nisu dostavljali.


Tako su u najbrojnijoj riječkoj osnovnoj školi, OŠ Srdoči, kaže ravnatelj Ivan Vukić, izračunali da će im dan kada na jelovniku bude salama trebati čak 30 kilograma salame kako bi gotovo 800 učenika te škole dobilo svoj besplatan obrok.


Privremeni jelovnik


– Samo za narezati 30 kilograma salame treba nam tri sata, a gdje je još slaganje sendviča. Međutim, bez obzira na sve izazove koji nas čekaju, mi u ponedjeljak krećemo s besplatnim obrocima.


Prvi tjedan marende će se raditi prema privremenom jelovniku, dok ne vidimo koliko će djece jesti, a kada dođemo do konačnog broja učenika, onda ćemo napraviti stalan jelovnik.


Tražimo zapošljavanje dodatnog kadra jer naše kuharice će svakodnevno morati pripremiti više od tisuću obroka. Uz marende tu su i ručkovi za produženi boravak te užine.


Marenda će se dijeliti tijekom dva velika odmora. Cijeli tjedan se domišljamo ne samo kako sve organizirati, nego i kako ne »probiti« cijenom marende 1,33 eura, koliko ćemo po svakom učeniku dobiti, objašnjava Vukić.


I u drenovskoj školi OŠ »Fran Franković« idući će tjedan biti generalna proba uvođenja besplatnih obroka.


U ponedjeljak svih će petstotinjak učenika dočekati besplatni sendviči, a kao i u srdočkoj školi, kaže ravnatelj Vedran Kosovac, pripremljen je tek privremeni jelovnik.


– Dok ne krenemo, nećemo znati koji nas sve problemi čekaju. Za sada smo odlučili da pokušamo podjelu marendi organizirati na isti način kao i do sada.


To znači da ćemo pokušati ostati na jednom velikom odmoru u smjeni pod kojim svi učenici istovremeno marendaju.


Učenicima razredne nastave marenda će se dostavljati u razrede, a učenici predmetne nastave sami će dolaziti po marendu. Idući tjedan ćemo održati i sastanak s Vijećem roditelja, najavljuje Kosovac.


Nedovoljno šalica


Kod kreiranja jelovnika, kažu ravnatelji, nije samo iznos koji će dnevno dobivati po učeniku ograničavajući faktor, već i činjenica da škole nemaju dovoljno posuđa pa je tako OŠ Zamet, kaže ravnateljica Marjana Seršić, odustala od ideje da se za učenike priprema čaj, jer škola nema 639 šalica.


– Odredili smo da će nam prva dva tjedna biti probna. Probat ćemo organizirati marendu kao i do sada pod jednim velikim odmorom.


Osmisli smo privremene jelovnike, a riječ je o sendvičima, jogurtima, voću, sirnim namazima i sličnim namirnicama. Onoliko koliko nam mogućnosti dozvoljavaju.


Za razliku od nekih drugih škola, mi imamo dvije kuharice, ali zato imamo jako malu kuhinju u kojoj nam je teško pripremiti toliku količinu obroka. Samo tacni nam je potrebno 60 komada kako bi marende stigle u sva 33 razredna odjela, ističe Seršić.


A što s otpadom?


Kuharskog osoblja nedostaje i u OŠ Gornja Vežica i to već, kaže ravnateljica Bojana Matešin, godinama. Unatoč tome, škola je spremna za ponedjeljak i podjelu 421 besplatnog obroka.


– Tražili smo zapošljavanje na pola radnog vremena pomoćne kuharice i na pola radnog vremena spremačice. Odobrenje za zapošljavanje spremačice tražimo već četiri godine, ali uzalud.


Netko mora pospremiti i oprati toliku količinu posuđa nakon obroka. Ne tražimo ništa više od onoga što smo tražili do sada. Jedna kuharica na dvije školske smjene svakako nije dovoljna.


Nedostaje još jedna osoba koja bi rezala, slagala i pripremala marende. Osmislili smo jelovnik na način da učenici svaki dan dobiju komad voća, neki pekarski proizvod i sok ili mlijeko.


Marenda zbog ograničenih sredstava ne može biti tko zna kakva. Prva dva tjedna bit će nam probna, dok ne vidimo kako će sve funkcionirati, kaže Matešin.


Ujedno zaključuje i da će se škole suočiti s velikom količinom otpada jer na dnevnoj će bazi trebati zbrinuti nekoliko stotina tetrapaka i drugog otpada.


Bez obzira što će škole svojim učenicima u ponedjeljak ponuditi za marendu, neupitno je da će baš u svim školama najveći teret uvođenja besplatnih obroka podnijeti kuhinjsko osoblje koje je s pripremom daleko manjih količina obroka već do sada bilo u deficitu, a od idućeg polugodišta taj će deficit još više eskalirati.